Satışlar yasal… Kimse kak kaybına uğramayacak!

Beykoz Belediyesi'nin İBB’den devralınan arazilerin sakin giden hak sahiplerine satış işlemlerinin 5. gününde adrenalin yükseldi.

Beykoz Belediyesi'nin İBB’den devraldığı arazileri, hak sahiplerine satış işlemlerinin 5. gününde gerginlik yaşan

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi’nin İBB’den devralınan arazilerin sakin giden hak sahiplerine satış işlemlerinin 5. gününde adrenalin yükseldi.

Beykoz Belediyesi’nin İBB’den devraldığı arazileri, hak sahiplerine satış işlemlerinin 5. gününde gerginlik yaşandı. Satış işlemleri sırasında belediyenin hak sahiplerine taahütname imzalatması gerginliğe neden oldu.

Beykoz Belediyesi Düğün Salonu önünde CHP Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz, CHP İlçe Üyeleri ve bazı vatandaşlar “Beykoz ve Beykozlu Sahipsiz Değildir.” sloganıyla Beykoz halkının aleyhine düzenlendiğini iddia ederek taahhütname uygulamasını protesto etti.

Bahadır Yavuz: CHP’ ye bir kez şans verin!

CHP, taahhütnamenin yasal şartlar içermediğini ve imzaladıkları takdirde Beykozlu’ nun tapu sahibi olamayacağını söylemesi ile tansiyon iyice yükseldi. Böylece Beykoz halkı ve Yücel Çelikbilek önderliğindeki belediye yönetimi arasında gergin dakikaların yaşanmasına sebep oldu. Sabahın erken saatlerinde belediyenin önünde toplanan halka seslenen Beykoz CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz: “ Beykoz Belediye Başkanı’nın eviniz barkınız ve barınma hakkınız üzerinden yapmış olduğu çalışmalar sadece kendini bir dönem daha belediye başkanı yapmaya yönelik çalışmalardan ibarettir. Yapılan çalışmalar sadece yerel seçimlere yönelik olup, halk adına yapılan değildir. Art niyetli çalışmalarla evinizden barklarınızdan ve yurdunuzdan olmanız söz konusudur. Tapu veriyoruz yaygarasıyla sizlerden alınan taahhütnameler tam anlamıyla bir idam fermanıdır. Bunun tam olarak karşılığı budur. Çocuklarınızın, torunlarınızın geleceğine ipotek koydurtmayın. Bu iş belediye başkanı için siyasi şov olabilir. CHP’ ye bir kez şans verin! Tapularınız tarafımızdan tüm haklarınız korunarak güven içinde verilecektir. Kendilerine saraylar yaptıranlar, size tepeden bakanlar, sizi hor görenler Beykozluların sorunlarını çözemezler. Uyanın ve bu gidişe dur deyin.” dedi.

Mahmut Tanal: Sizlerin mülkiyet sorununu halledeceğiz

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AK Parti’ye yüklenerek mülkiyet hakkının kişiye ana sütü gibi helal olduğunu belirtti ve AK Parti’yi “Aldatma Kandırma Partisi” olarak adlandırdı. Tanal, halka taahhütname için şöyle bir uyarıda bulundu: “ Bu sözleşme çağdaş hukuk sistemlerine aykırıdır. Her türlü dava açma hakkım saklı kalmak kaydıyla bu taahhütnameyi imzalıyorum yazmanız gerekmektedir. Bu şartı sözleşmeye yazdırmayan görevliler hakkında ise tutanak tutarak suç duyurusunda bulacağız. CHP’ye hak tanıyın, şans tanıyın. Sizlerin mülkiyet sorununu, 2B sorununu halledeceğiz.” dedi.

Hanefi Dilmaç:Yapılan satışlar yasalara uygundur

Daha sonra salona giren CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz Belediye Başkan Yardımcısı M.Hanefi Dimaç ile görüşerek konu hakkında bilgi aldı. Bu sırada taahhütname ile ilgili açıklama bekleyen halk, bir süre ihale yapılmasını engelledi. Bunun üzerine Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç ve CHP Milletvekili Mahmut Tanal sahneye çıkarak konu hakkında açıklama yaptı. Yasal olarak taahhütnameyi düzenlemeleri gerektiğini ifade eden Dilmaç, “Taahhütname prosedür gereği ama siz yinede içiniz rahat olsun istiyorsanız altına ‘bütün yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla imzalıyorum’ diye bir ibare yazarsanız bütün sıkıntı ortadan kalkacaktır dedi.” dedi.   

Başlan Yardımcısı M.Hanefi Dilmaç’ın açıklamaları ile tatmin olmayan vatandaşlar CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın “hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla imzalıyorum diye yazdıktan sonra yapılan satışlar yasalara uygundur. Sıkıntı olduğunda sonrasında hukuki yolu takip edebilirsiniz.” dedi.

Başkan Çelikbilek yerel basın ile buluştu

Yapılan açıklamaların sonrasında tartışmalar devam ederken Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek salona gelerek konu hakkında açıklamalarda bulundu. Sonrasında da yerel basın temsilcileri ile bir araya gelerek yapılan çalışmalar ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

Başkan Yücel Çelikbilek 4,5 yıldan bu yana gayretle yürütülen imar çalışmalarının meyvelerinin alınmaya başladığını, çalışmaların yasalar çerçevesinde ve ilkeli şekilde yürütüldüğünü vurgulayarak şunları söyledi; “İBB satışlarında her aşama yasalara uygun ve ilkelidir. Satışlar başlamadan önce bir hafta boyunca ilçe sakinlerimizi belediye düğün salonunda mahalle mahalle toplayarak bilgilendirdik. İlçe sakinlerinden gelen talep üzerine vadeli satışları 5 yıla çıkardık. İmar konusunda gösterdiğimiz bütün gayretler, yaptığımız bütün çalışmalar halkımızın menfaati içindir. Fiyat Takdir Komisyonu tarafından belirlenen fiyatlar oldukça normal ve bölge şartlarına uygundur.“diyerek getirilen kolaylıkları aktardı.

2 yıl KDV’yi bekledik

İBB parsellerinde iki yıl yasal süreyi bekleyerek vatandaşların menfaatini koruduklarını  belirten Çelikbilek: “Bana satışları neden seçim öncesinde yapıyorsun? diye soruyorlar. Bunun öncelikli sebebi vatandaşlarımızın bir an önce tapusuna kavuşması içindir. Diğer bir sebep ise vatandaşların ödeyeceği %18’lik KDV’de yasal sürenin dolmasını beklememizdir. O sürede bu hafta doldu. Biz de ihale sürecini başlattık. %18 ilave KDV payı vatandaşlarımız cebinde kaldı. Her hizmetimizde olduğu gibi Beykozlular’ın menfaatini düşünüyoruz.” dedi.

Kimse kak kaybına uğramayacak  

Kadastral parsel satışıyla ilçe sakinlerinin hakkını da koruduklarını söyleyen Başkan Çelikbilek; “Tapu çalışmalarını imar parseli üzerinden değil, kadastral parsel üzerinden başlattık. Böylece ada bazında herkesin hak sahibi olmasını sağladık. Şayet vatandaşlarımız imar parseli üzerinden alsalardı bazı vatandaşlarımız hak kaybına uğrayacaktı. Bu şekliyle kimse hak kaybına uğramayacak.  Vatandaşımızın 10 m2 yerini bile gözettik. Yarın bir dönüşüm olursa vatandaşımız her yerde hak sahibi olsun diye bu yola başvurduk. ” şeklinde konuştu.

Muhalefet süreci engelliyor  

İmar çalışmalarının bazı kesimler tarafından sabote edildiğini de belirten Başkan Çelikbilek; “Biz hizmet ederken, vatandaşlarımıza tapulu ve huzurlu yaşamı hazırlarken olayı sabote edenler var. Onların niyetlerini iyi anlayın. Bu girişimler hükümetimizin başarısını çekemeyen, hazmedemeyen kesimlerini işidir. İmar konusunda kimin ne yaptığını herkes bilsin. Şimdi muhalefet yapanlar geçmişte vatandaşın tapu almasını engellediler. 1987’de tapu tahsis belgesini iptal ettirdiler. Buradaki vatandaşlarımızın da hiçbiri tapusunu alamadı.  Muhalefetin niyeti vatandaşın beklentisinden siyasi kazanç sağlamaktır.” diyerek vatandaşları uyardı.

Belediyenin geliri artıyor

Satışlar konusundaki eleştirilere de değinen Başkan Çelikbilek:  “Bizi İBB parsellerini satıyoruz diye eleştiriyorlar. Bu satışlara eleştiriler son derece yanlıştır. İhalesini başlattığımız bu çalışmayla vatandaşların 50-60 yıldır oturdukları yerlerin kendilerine verilmesini sağladık. Buralardaki vatandaşlarımızı hak sahibi yaptık. Vatandaşlarımız tapularına kavuşurken belediyemizin de geliri artacak. Elde edilen gelir yine ilçeye hizmette kullanacak, kazanan yine ilçemiz ve Beykoz halkı olacak. İBB Satışlarına itiraz bölge halkına saygısızlıktır.” dedi.  

Tarihi günler yaşanıyor  

İlçenin tarihi günler yaşadığını da vurgulayan Başkan Çelikbilek: “Beykoz tarihinde görmediği bir çalışmaya tanıklık ediyor. 3 bine yakın hak sahibi tapusuna kavuşacak. Birimlerimiz gece gündüz çalışıyor. Çalışmalar esnasında yer darlığı gibi bazı eksiklerimiz olabilir.  4,5 yıldır olduğu gibi kapılarımız vatandaşlarımıza sonuna kadar açık, doğru hizmetin ve doğru bilginin adresi biziz. Vatandaşlarımızdan istirhamım yalnızca bize itibar etmeleridir. Provokasyonlara kanmayın” şeklinde konuştu.

Proje Alanı Beykoz için büyük bir kazançtır

2/B konusunda da çalışmaların son aşmaya geldiğini söyleyen Başkan Çelikbilek: “İmar konusunda vatandaşımıza verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 2/B çalışmalarında son aşamalardayız.  Aralık sonuna kadar 20 bine yakın parselin devrini alacağız. 25 ayrı yerde proje alanı uygulaması yapacağız. Proje alanı diğer ilçeler arasında yalnızca ilçemizde olan bir çalışmadır. Proje alanı Beykoz için büyük bir kazanç, her anlamda çağ atlamadır. “ diyerek proje alanının ilçe için önemini vurguladı.

“Ben Beykoz Halkı’nın burada kalması için mücadele ediyorum.” diyen Başkan Çelikbilek, “İmar çalışmasıyla herkes Beykoz’da kalacak. İnsanımızın iyiliği için çalışıyorum. 1962 yılında beri aynı sokaklarda yürüyorum. Bu çalışmayla bölge halkına en iyi hizmeti verdiğime inanıyorum. Taahhüt diyorlar. Taahhütlere istediğiniz şerhi düşebilirsiniz biz bu hakkı başından beri verdik.” diyerek  sözlerini  tamamladı.

Başkan Çelikbilek toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Satışlar yasal… Kimse kak kaybına uğramayacak!
Bizi Takip Edin