Şehit ve Gaziler ikiye mi ayrılıyor?

Bir süre önce Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi  sırasında şehit olan vatandaşların aileleri ile yaralanarak gazi olanlara yönelik 'Dayanışma Kampanyası' başlatılmışı.

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede; 'Söz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir süre önce Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi  sırasında şehit olan vatandaşların aileleri ile yaralanarak gazi olanlara yönelik ‘Dayanışma Kampanyası‘ başlatılmışı.

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede; ‘Söz konusu hain silahlı darbe teşebbüsünde şehit olan vatandaşlarımızın ailelerinin kederlerini hafifletmek ve yaralılarımızın acılarına ortak olmak için hükümetimiz şehit ve gazilerimize tanınan bütün hakları tanımış ve tüm imkanları da seferber etmiştir.’

Şehitlerin yakınları ile gazilere vazife malullüğü aylığı bağlanması konusuna dair bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Tarzım olmamasına rağmen alınan kararları aktarırken bir yanlışlık yapmamak adına maalesef kopyala yapıştır yaparak maddeleri yazacağım;

*Hayatını kaybeden veya malul hale gelen sivil vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumunca aylık bağlanacaktır.

* Bağlanacak aylık işlemlerinde, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak, ancak terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler gibi yüksek derece ve kademe üzerinden hesaplaması yapılacaktır. Bu çerçevede, bağlanacak en düşük aylık tutarı 3.203 TL olacaktır.

*Hayatını kaybeden veya aylık almakta iken vefat edenlerin hak sahiplerine, şehit veya gazimize ödenecek vazife malullüğü aylığı, herhangi bir kesinti olmaksızın tam olarak ödenecektir.

– Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88.596 TL, – Bakıma muhtaç malullere 177.192 TL,

– Diğer malullere ise, malullük derecelerine göre 66.447 TL ila 22.149 TL arasında,

– Yaralananlara da 17.719 TL’yi geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda nakdi tazminat ödenecektir.

* Kamu personeli (Memur) olanlardan hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek Devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi emekli ikramiyeleri ödenecektir.

*Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150.613 TL, diğer malullere ise 101.885 TL tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca ödenecektir.

Bakım ücreti: Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olan gazilerimize asgari ücretin net tutarının iki katı tutarında (bugün itibariyle 2354,92) aylık bakım ücreti ödenecektir.

* Faizsiz konut kredisi, ek ödeme ile eğitim öğretim yardımı, ücretsiz seyahat, su ve elektrik kullanımında indirim gibi haklardan da yararlanabilecekler.

Şimdi aranızda bazı içten pazarlıklı, çirkin düşüncelere sahip insanlar diyordur ki; ‘Eeee o kadar maddi ve manevi yardımda bulunulsun ne olmuş? Bu kız ne diye bunları yazdı?’

Demem o ki sevgili Beykoz Güncel okurları, 15 Temmuz 2016 yılında yaşanan darbe girişimi sonucunda şehit ve gaziler için tanınan haklar; Milli mücadeleye iştirak eden ve bu sebeple kendilerine İstiklal Madalyası verilmiş bulunan Türk vatandaşları ile 1950 yılında Türk Tugayının Kore’ye ayak basan ve fiilen savaşa katılmış olan Türk Vatandaşlarına ayrıca 1974 yılında Barış Harekatına Kıbrıs’ta fiilen görev alarak katılmış olan Türk Vatandaşlarına da bugüne kadar bazı haklar söz konusu. Onları da sizlerle paylaşayım;

Ocak 2016 ayından itibaren bu kapsamdaki gazilere 572,71 TL aylık ödeniyor.

-Sosyal Güvencesi olmayan gazilere bir asgari ücret (858,96 ) tutarında aylık bağlanmaktadır. Sosyal güvencesi olan gazilere (515.00) aylık bağlanmaktadır.

Asgari ücretin değiştiği tarihten itibaren ise;

Muharip gazilerden sosyal güvencesi olanlar 606 TL aylık alırken, sosyal güvencesi olmayan muharip gaziler 1366 TL aylık alıyor. Gazilerin dul eşlerinden sosyal güvencesi olanlara 454 TL aylık bağlanıyor, sosyal güvencesi olmayanlara ise 1024 TL aylık bağlanıyor.

-Kendisi, eşi, 25 yaşını doldurmamış ve evlenmemiş çocukları, anne ve babasına ücretsiz seyahat hakkından yararlanmaktadır gibi haklar ise 15 Temmuz günü şehit ve gazi olan vatandaşlarımızla aynı olduğundan tekrar etmemek adına yazmıyorum.

15 Temmuz günü şehit ve gazi olanlar için sağlanan imkanlar, tüm şehit ve gaziler için geçerli olmalı. Vatanı ve milleti uğruna savaşan, ülke çıkarları doğrultusunda hareket eden bunun sonucunda da şehit veya gazi olanlar 15 Temmuz günü şehit ve gazi olanlardan ayrı mı tutulacak? Dayanışma kampanyasından sadece 15 Temmuz şehit ve gazileri mi yararlanacak?

Malumunuz ülke birlik ve beraberliği uğruna şehit ya da gazi olanların hakkını ödemek için ne yapsak az. Dayanışma kampanyası ile başlatılan şehit ve gazi ailelerine dair yapılacak olan maddi-manevi yardımların kapsamları daha da genişletilmeli, tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz için uygulanmalı.

Bizler evlerimizde rahat rahat oturup, yemeğimizi yerken TV karşısında keyifle otururken güzel yurdumun çeşitli bölgelerinde hainlerle baş etmeye çalışan kahramanlar için daha fazla şey yapılmalı.

Çatışma sırasında bir uzvunu kaybetmiş, hain bir pusuya düşmüş, terör örgütüyle girdiği çatışmada yaralanmış olan gazimiz otobüslerde perişan edilerek gönderilmesin evlerine. Devlet eliyle ayarlanmış özel uçakla teslim edilsin ailesine. Kaybettiği bacağı için en kaliteli protez alımı sağlansın ve başı dara düştüğünde protezine haciz gelmesin. Düşmanların vücudundan koparıp aldığı bacağı için kullandığı protezi borcu uğruna elinden almasın mahkeme. Binlerce şehit ailesi, on binlerce gazimiz gibi, kirada oturuyor. Devlet eliyle milletin de desteğiyle konutlar verilsin bu ailelere. Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, Devlet Üstün Hizmet Madalyası olan ve defalarca aldığı takdirnamesi bulunan gözünü, beynini, sinir sistemini hayatının geri kalan bölümünü bırakan gazi ya da hayata gözlerini yuman şehit ve aileleri çok daha fazlasını hak etmiyor mu?

Ateşi köz öldürür, sürmeyi göz öldürür, bıçak kesmez yiğidi, kötü bir söz öldürür.

Düşmanların öldüremediği yiğitlerimizi bu gidişle kahır öldürecek!!!

Şehit ve Gaziler ikiye mi ayrılıyor?
Bizi Takip Edin