Şehitler, en güzel dualar ve ilahilerle anıldı

Çavuşbaşı Kurban Kent'te düzenlenen programda son zamanlarda yaşanan terör olaylarında yaşamını yitiren şehitleri anıldı.

Beykoz Belediyesi'nin her yıl geleneksel olarak Çavuşbaşı'nda kurulan Kurban Kent'te düzenlediği 'Pilav Kavurma İkramı' programı,

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çavuşbaşı Kurban Kent’te düzenlenen programda son zamanlarda yaşanan terör olaylarında yaşamını yitiren şehitleri anıldı.

Beykoz Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak Çavuşbaşı’nda kurulan Kurban Kent’te düzenlediği ‘Pilav Kavurma İkramı’ programı, bu sene farklı bir konsepte gerçekleşti.

Her sene kurbanlık için gelen hayvanlar arasında düzenlenen yarışma, bu yıl artan terör saldırıları sonucu hayatını kaybeden şehitlerden ötürü yarışma iptal edildi. Eğlence yönünün iptal edildiği programda sadece Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler yer aldı. Tüm eller, şehitler için semayla buluştu.

Programa; Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Salim Öztürk, Muharrem Kaşıtoğlu ve Salih Elmas, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Güler, BEYTAŞ Genel Müdürü Yalçın Çolak, AK Parti Belediye Meclis Üyeleri Tuncer Dede, Nevzat Oral, Gül Biçer, Sinan Çıtlak ve Emine Ünlü, CHP Belediye Meclis Üyesi Süleyman Kılıç, Belediye Başkan Danışmanları Nazım Keskin ve Erdoğan Coşkun Çap ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu ülkenin kardeşliğini hiç kimse bozamaz!

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, öncelikle konuşmasında Kurban Pazarı’na dair detayları paylaştı. İstanbul’un sayılı kurban pazarlarından biri olduğunu söyleyen Başkan Çelikbilek: “Her yıl basında oldukça yer alan, tabiri caizse Avrupa standartlarında değeri olan bir pazardır. Satıcılarımıza gerekli kolaylıkları göstermeye çalışıyoruz, bunun yanında bu pazarda alışveriş yapan insanlarımızın hem daha rahat alışveriş yapmalarını hem de kurbanlarını kestirmek isterlerse daha rahat bir imkan sağlamaya çalışıyoruz. Buradaki hayvanların hepsi kurban vasfını taşıyan hayvanlar. Özellikle bu konuya büyük önem ve hassasiyet gösteriyoruz. Bu anlamda İstanbul’da ses getiren bir pazarımız oldu. Gelecek yıl belki daha büyük bir mekanda çok daha farklı bir hizmet düşünüyoruz” dedi.

Daha önceki senelerde burada kurbanlık için gelen hayvanlar arasında yarışma yaptıklarını ve sonucunda da çeşitli ödüller verdiklerini aktaran Başkan Çelikbilek, ülkenin bulunduğu olumsuz şartlardan ötürü Beykoz’da bunun gibi pek çok etkinliği iptal ettiklerini belirtti. Başkan Çelikbilek, son olarak konuşmasında şunlara değindi: “Toprağın altını canlarıyla, kanlarıyla süsleyen o insanlarımızın hayırla anmak için böyle bir program düzenledik.  Kur’an-ı Kerim ile analım istedik. Şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bu topraklar çok özel topraklardır. Bilirsiniz ki İstanbul beldemiz özellikle fethinin peygamberimizin müjdelediğini ve o fethi gerçekleştirecek komutanın ne kadar anlamlı bir komutan olduğunu, o askerlerin de ne kadar değerli olduğunu peygamberimiz bir sureyle ifade etmişler. O halde bu bastığın toprakları öyle sıradan yerler diye basmamak lazım… Kardeşliğimizi, birlikteliğimizi bozmamamız lazım. Türkiye’de olan olaylar asla halkımızın  arasını açmamalı, tam tersi bizi düşünceye sevk etmeli. Dış mihrakların bu ülkenin birliğinde, dirliğinde gözü olduğunu, rahatsız olduğunu hiç unutmamamız lazım. Fitne tohumlarının ekilmesine asla fırsat vermemiz gerekiyor. Bu ülkenin 78 milyon 80 milyon kardeştir. Bu ülke bir bütündür ve buradan 1 santimetre karelik bir alanın gitmemesi için bu ülke insanlarının canını, kanını feda edeceğini hiçbir kimse, hiçbir düşman aklından çıkarmasın”.

Başkan Çelikbilek’in konuşmasını tamamlamasının ardından önce Paşabahçe Merkez Cami İmamı Hasan Koçak’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti sonra da Zeki Durmuş Hoca’nın refakatinde Yuşa İlahi Grubu’nun ilahileri katılımcılarla buluştu.

Duaların sonrasında etli pilav ve tatlı ikramında bulunuldu.

Şehitler, en güzel dualar ve ilahilerle anıldı
Bizi Takip Edin