Şeref Kaçmaz 24 Haziran öncesi Beykoz Güncel’e konuk oldu

Beykoz Güncel Köşe Yazarları, 24 Haziran seçimleri öncesi Saadet Partisi 1. Bölge Milletvekili Adayı Şeref Kaçmaz’ı ağırladı.

Beykoz Güncel Gazetesi Köşe Yazarları, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri öncesi Saadet Par

Şeref Kaçmaz 24 Haziran öncesi Beykoz Güncel'e konuk oldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Güncel Köşe Yazarları, 24 Haziran seçimleri öncesi Saadet Partisi 1. Bölge Milletvekili Adayı Şeref Kaçmaz’ı ağırladı.

Beykoz Güncel Gazetesi Köşe Yazarları, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri öncesi Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı görevinden istifa ederek İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı olan Şeref Kaçmaz’ı ağırladı.

Aynı zamanda Beykoz Güncel Gazetesi’nde köşe yazarı olan Saadet Partisi İstanbul 1. Bölge 14. Sıra Milletvekili Adayı Kaçmaz, seçim çalışmaları ve siyasi gündeme dair bir çok konuda yazarların sorularını cevapladı. Beykoz Güncel İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz ile köşe yazarları Ali Bilir, Süleyman Çalık, Bilge Bülbül, Sueda Muradoğlu, Özer Güneş, Sadullah Kabahasanoğlu, Adnan Çeliker, Gonca Jale Peker ve Mustafa Babuz’un katıldığı programın analizi ise şöyle;

Bilge Bülbül

Başbakanlık Sisteminde Türkiye’de ilk kez Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimi yapılacakken, siyasilerin nabzını tuttuğumuz programın ilk konuğu Saadet Partisi Eski İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz oldu. Eski İlçe Başkanı diyorum çünkü kendisi Saadet Partisi İstanbul 1. Bölge 14. sıradan Milletvekili adayı olduktan sonra etik bir şekilde davranarak görevinden istifa etti. Dilerim ki adaylığı kesinleşir de tüm Türkiye Şeref Kaçmaz gibi bir ismi tanımış olur. Siyasi parti çalışmalarında aktif görev yapan köşe yazarları arkadaşımızın olması seçim sürecindeki sohbetimize objektif bakamamaya sebep olsa da bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz en güzel aynı zamanda belki de en sert geçen programdı. Kendisini tanıyor olmaktan onur duyduğum Şeref Bey’in dilerim ki bilgi ve donanımlarından daha fazla faydalanma şansım olur.

‘Biz sisteme karşıyız’

Seçim döneminde yasakların çok fazla delindiğini belirten Kaçmaz, bugüne kadar Saadet Partisi olarak hiçbir partiyi Yüksek Seçim Kurulu’na şikayet etmediklerini söyledi. Herkesin kendine yakışanı yapacağını aktaran Kaçmaz; ‘Bence bayrak gibi çalışmalardan halk da çok rahatsız oluyor. Biz Saadet Partisi olarak bu konudaki çizgimizden şaşmadan devam edeceğiz’. Yapılacak olan seçimin 2. tura kalması halinde ise Millet İttifakı’ndan hangi aday daha çok oyu alırsa biz onu desteklemeye devam edeceğiz diyen Kaçmaz, Millet İttifakı’nın kurulmasına Saadet Partisi’nin öncülük ettiğinin altını çizdi. Cumhur İttifakı’nda yer almamalarını ve sebeplerini ise; ‘Cumhur İttifakı konusunda da görüşmeler yapıldı. Ancak olmazsa olmaz dediğimiz bazı noktalar vardı ve bunlar AK Parti tarafından kabul görmedi. Bize Saadet Partisi’ni kapatarak AK Parti bünyesinde devam etmemiz şeklinde bir teklif sunuldu. Bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildi. Saadet Partisi olarak bizlerin sorunu Recep Tayyip Erdoğan’a karşı olmak değil, sisteme ‘Tek Adamlığa’ karşıyız. Biz istiyoruz ki Güçlü bir parlamento olsun, Cumhurbaşkanı da denetlenebilir ve yargılanabilir olsun. O kadar yetkinin verildiği kişi kim olursa olsun, yarın öbür gün neler yapacağını bilemeyiz’.

Medya padişahınsa sosyal medya bizimdir

Ulusal ve yerel medyada yeterince yer bulamadıklarını söyleyen Kaçmaz; ‘medya padişahınsa sosyal medya bizimdir’ diyerek çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ulusal basının % 80’ini ya iktidarın elinde ya da iktidara yakın olanlarda. Yerel medyadan da gerekli desteği göremediğimiz için sosyal medyaya ağırlık verdik. Sosyal medya üzerinden ilk mitingi de Saadet Partisi olarak bizler düzenledik. Sesimizi ve neleri değiştireceğimizi bu şekilde duyurmaya çalışıyoruz. CHP ile ittifak kurmamızı ilk zamanlar eleştirenler oldu. Ancak geçmişe bakıldığında bizim CHP ile birbirimize hakaret içeren tek bir sözümüz yok. Geçmiş dönemlerde de kurmuş olduğumuz ittifak ile çok güzel projeler de gerçekleştirdik. O zamana göre bugünün CHP’si çok daha ılımlı. İlk zamanlar tepki gösterenler olsa da şimdi neleri değiştireceğimizi sorup öğrenmek istiyorlar.

Türkiye’de yangın var ve bizler o yangını söndürmeye çalışıyoruz diyen Kaçmaz, seçimin kesinlikle ilk turda bitmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Ali Bilir

Sayın Kaçmaz, sorulan tüm sorulara açıklayıcı bir şekilde cevap verdi. Sorulan her soruya ve açılan her konuya açıklık getirmeye gayret gösterdi. Buda gösterdi ki yapmış olduğu siyaset ve savunduğu dava ile ilgili alt yapısı yeterli ve donanımlı olduğudur.

Ülke siyaseti genelinde yapılan söyleşide Sayın milletvekili adayı yumuşak üslubunun ve Saadet Partisinin izlemiş olduğu siyasi duruşunun dışına çıkmadı. İktidar partisinin eksikliklerinden bahsetti ve Saadet iktidarında üretime dayalı bir ekonomi sistemi kuracaklarını söyledi.

Seçimlerin neden erken bir tarihe alınmasına yönelik sormuş olduğum soruya ise, Sayın Kaçmaz mevcut iktidarın ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın ekonominin kötüye gittiğini görmesi nedeniyle ve dış kaynakların önü tıkandığından dolayı seçimi erken tarihe aldıklarını aksi takdirde zamanında yapılacak olması durumunda kaybedeceklerini belirtti.

Beykoz ölçeğinde yapılan söyleşi programı samimi, faydalı ve keyifli geçtiğini belirtmek istiyorum.

Süleyman Çalık

Konuğumuz Saadet Partisi Milletvekili Adayı Sayın Şeref Kaçmaz olunca konumuzda haliyle seçim oldu. Sayın Kaçmaz her zamanki tavrı bilgi ve birikimi mütevazi kişiliği ile dolu ve donanımı ile geçemizi hem keyiflendirdi hemde muhabbetlendirdi.

Öncelikle çıkmış olduğu yolda kendisine başarılar diledikten sonra şu soruyu sordum. “Millet ittifakı ile yola çıktıklarını velevki ikinci tura kaldıklarında diğer adaylara destek verip yada destek alabilecekmisiniz?”

Sayın Kaçmaz seçimlerden sonra yeniden oturup mutabakat yapılacağını, ülkemiz için yapmamız gereken adımları atabileceğini beyan etti. Ayrıca liderleri Sayın Karamollaoğlu’nun gerçek anlamda bilge ve birleştirici olduğunu millet ittifakının kendinin kurduğunu anlattı. Saadet partisinin az oyu olduğu görülsede ne kadar güçlü olduğunu vurguladı. Kendilerine çıkmış oldukları yolda bir kez daha başarılar dilerim.

Adnan Çeliker

Siyasette dik duruş değişmiş. CHP ve Saadet Partisi’nin ne kadar uyumlu bir tablo çizdiğini görmüş oldum. Sayın vekilimizin bir çok kez oyların CHP’ye değil Saadet Partisi’ne verildiğini söylesede inandırıcılığı bana göre yoktu. Sayın Kaçmaz’ın şahsi olarak “millet ittifakı yerine cumhur ittifakında olmak isterdim” demesi aslında doğru olan yerine yanlışta yol alması anlamına mı geliyor diye de düşünmüyor değilim.

Gonca Peker

Şeref Kaçmaz’a iki soru yönelttim. Bunlardan ilki; “partinizin sloganı ‘Geleceğin için değiştir’. Seçmene geleceğinizi değiştirin diye sesleniyorsunuz. Peki, siz seçmene neyi değiştireceğinizi vadediyorsunuz?”

Kaçmaz cevaben üretim ekonomisini geliştireceklerini özellikle tarım ve hayvancılıkta gerekli yatırımların yapılacağını, teşviklerin verileceğini, bu alanlarda dışa bağımlılığı bitirmek istediklerini belirtti. Eğitim politikasının tamamen değiştirileceğini, sağlıkta da hastanelerden geç randevu alındığından yakınaral bu alanda da değişim yapılacağını belirtti. Neden bizim bir markamız yok diyerek, yerli ve milli olacaklarına işaret etti. Yerli otomobil projesine karşı olan CHP zihniyetiyle ittifak halinde olduklarını hatırlatmak durumunda kaldım. Vaatlerle ilgili somut, spesifik projelere dair net bir cevap alamadım.

İkinci sorum ise; “Partinizin genel başkanı ve cumhurbaşkanı adayınız Temel Karamollaoğlu katıldığı bir TV programında İHA ve SİHA’ların yerli olmadığını iddia ederek büyük bir gafa imza attı, bununla ilgili ne düşünüyorsunuz? “ oldu. Evet, doğru bu bir gaftır diyerek yanıtladı.

Benim sohbetten öne çıkardığım kısa kısa başlıklar ise şöyle; 24 Haziran seçimleri bir baskın seçimdir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a değil, sisteme karşıyız. Millet İttifak Saadet Partisi sayesinde kurulmuştur. Toplumda dinden uzaklaşma söz konusudur. Bir çok medya kuruluşunda yasaklıyız ve bir ilke imza atarak sosyal medyada e-mitingler düzenliyoruz. CHP ile aynı ittifakın içerisinde yer alsak da hiç bir zaman CHP’li olmayacağız.

Sueda Muradoğlu

Yazarlar sofrası programımızın seçim özel oturumunun ilk konuğu Saadet Partisi İlçe Başkanı Sayın Şeref Kaçmaz’dı. Kendisi yazar kadromuzun içinde yer alır ve bizler sıcak sohbetine zaten oldukça aşinayız.

Benim Şeref Bey’e sorum şuydu; HDP’li vekillere özellikle de Altan Tan’a karşı partinizce gösterilen tutum sizce ekolünüze uygun bir duruş mudur? Saadet Partisi olarak seçimi kazanmış olsanız kürt meselesine karşı tutumunuz ne olurdu?

Sayın Kaçmaz’ın cevabı ise şöyle oldu; “İlk olarak şunu belirtmek isterim ki Altan Bey, sünni ve dini hassasiyetleri olan, beş vakit namazını kılan kürt bir vatandaşımızdır. PKK ile ne geçmişte ne de bugün hiçbir bağlantısı ya da sempatisi söz konusu değildir. Bu sebepledir ki içimizde olması duruşumuza aykırı bir durum değildir. Ayrıca bizim için Türkiye’de Kürt sorunu diye bir sorun yok. Kürt meselesi var, evet. Ama Kürt sorunu yok. PKK derseniz, evet, terör ve PKK sorunu var ancak bu kürt vatandaşlarımızın tümüne mâl edilemez. Bizim bu konudaki hassasiyet ve duruşumuzu rahmetli liderimiz Erbakan Hoca’nın 11 aylık koalisyon hükümeti sırasında en küçük bir terör olayının ve tek bir şehit bile olmayışından anlayabilirsiniz.”

Özer Güneş

Şeref başkanımıza 24 Haziran genel seçimleri ve ittifak ile alakalı sorularımızı sorduk, Kendisi de samimi bir ortamda beklentilerini ve düşüncelerini bizimle paylaştı.

Benim Şeref Başkana sorum “Şu an itibarı ile arazide ve halk nezdinde durumunuz nedir? Çalışmalar nasıl gidiyor? Ne kadar oy almayı hedefliyorsunuz?” oldu.

Şeref Başkan cevaben; “CHP ile yapılan ittifaktan dolayı seçim çalışmalarına başladığımız ilk günlerde milletimizin bir kısmında CHP ile nasıl bunlarla ittifak yaparsınız diye aşırı derecede bir yüklenme vardı. Bizde neden ittifak yaptığımızı gerekçelerimizle milletimize anlattık çok şükür şu anda o tepkiler yok denecek kadar azaldı.” ifadelerini kullandı.

Seçim çalışmalarının planladığı şekilde aralıksız devam ettiğini söyleyen Kaçmaz “Hedefimiz daha yüksek ama Saadet Partisi olarak bu seçimde yüzde 5 oy alacağız inşallah. 24 Haziran seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. “ dedi.

Sadullah Kabahasanoğlu

Şeref Başkanın partisine ve ilkelerine sadakati her türlü takdiri hakediyor. Zamanın kısıtlı olmasından dolayı özet bir toplantı olmasına rağmen verimli olduğunu düşünüyorum. Saadet Partisi’nin CHP ve İP ile girdiği ittifak ve öncesinde Abdullah Gül’ü muhalefetin çatı adayı yapmaya yönelik verdiği resimden dolayı aldıkları tepkiler belli ki Şeref Başkanı da yormuş durumda.

Partisinin hedeflerinden çok neden Ak Parti ve MHP ile Cumhur İttifakında değil de CHP ve İP ile birlikte Millet İttifakında yer aldıkları ekseninde yoğunlaşan sorular karşısında soğukkanlılığını korumasını ayrıca çok olumlu buluyorum.

Şeref Kaçmaz ismi ve tecrübesi Beykoz siyasetine renk katıyor. Kendisinin Beykoz için faydalı hizmetler üretebileceğini düşünmekle birlikte üzülerek ifade etmeliyim ki Saadet Partisi’nin kendisini oturttuğu Erdoğan karşıtı ve ütopik eksen Şeref Başkan için en büyük handikap gibi duruyor. Herşeye rağmen Beykoz’u temsilen milletvekili adaylığı sorumluluğunu üstlenmesinden dolayı tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.

Mustafa Babuz

Saadet Partisi vekil adayı Şeref Kaçmaz’a ilk sorum “Radikâl muhafazakar bir parti olarak sol görüş ve sol sağ global karışım olan bir ittifakla hareket etmeniz ileride sizleri zor durumda bırakmaz mı?” oldu.

Kendisin cevabı ise kısaca; “Aynı dünya görüşünü paylaştığımız Ak Parti’den daha olgun bir yapı olacağından eminim çünkü Ak parti milli selamet çizgisinin çok ötesindedir.“ oldu.

Sayın Kaçmaz’a ikinci sorum ise şöyle oldu.“MHP,  Ak Parti ile 15 Temmuz öncesi hiç anlaşamaz iken Devlet Bahçeli nin ‘ Mevzu bahis vatan ise gerisi teferruattır ‘ sözünü temel unsur alarak hareket etmesi size de böyle bir yol ile destek yapmasını gerektirmezmiydi?”

Cevap: Bizim milli selamet çizgimiz zaten bu yönde fakat Cumhurbaşkanının tek liderlik ve ayni zamanda ileride çok sakinca yaratacağı kişi veya kişilerin bu sistemi milli irade icin kötü kullanabileceği düşüncesi bizde daha etkin olmuştur. Biz duruşumuz ile bu tehlikenin karşısında olacağımızı beyan ettik ve chp bizi daha iyi anlıyor.

Şeref Kaçmaz 24 Haziran öncesi Beykoz Güncel’e konuk oldu
Bizi Takip Edin