'Sessiz Dünyanın Özel Çocukları'nın sinema keyfi!

Beykoz TDP Polisi, “Sessiz Dünyanın Özel Çocukları” Projesi kapsamında, özel çocuklar ile sinemada buluştu

Beykoz Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği,  2012’nin Ağustos ayından itibaren uygulamaya geçtiği “Sessiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz TDP Polisi, “Sessiz Dünyanın Özel Çocukları” Projesi kapsamında, özel çocuklar ile sinemada buluştu

Beykoz Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği,  2012’nin Ağustos ayından itibaren uygulamaya geçtiği “Sessiz Dünyanın Özel Çocukları” Projesi kapsamında, Özel Alize Eğitim Kurumu’nun çeşitli özür derecelerine sahip özel çocukları ile birlikte “ Çanakkale- 1915” filmini izledi.

TÜRVAK Boğaziçi Sinemaları Müdürü Ömer Akçaoğlu’nun cömert daveti ile gerçekleşen etkinlikte çocuklar, patlamış mısırlarıyla birlikte koltuklarında yerlerini alarak, müdürleri Deniz Eliçalışkan, öğretmenleri ve TDP polisi abi ve ablalarıyla birlikte, yönetmen Yeşim Sezgin’in Çanakkale Zaferi’ne gidiş sürecini anlatan tarihi filmini heyecan içinde izlediler.

Bütün askerler sağ olsun!

Film çıkışında çocuklardan bazılarına film ile ilgili düşüncelerini sorduk. Bakın, neler söylediler:

Simge (19): “ Filmi çok beğendim. Duygulandım. Bütün askerler o kadar savaştılar ki, sağ olsun.”

Fatih (27): Filmi beğendim. Çanakkale geçilmez! Geçemediler. Şehitler ölmesin diye düşünmüştüm; içim yandı. 

Seda (10): “ Filmde dövüş ediliyordu. Ateş attılar, öldüler bir sürü. Savaş kötü.”

İlayda (10): “ Film, Çanakkale’yi anlatıyordu. Eskiden nasıl savaştıklarını. Orada kadınlar da onlara yardım ettiler. Biz de boş durmayalım.”

O an yeni bir proje fikri doğuyor!

İlayda’nın bu sözü üzerine, kafamızda bir soru işareti beliriyor. Filmdeki ablaların davranışlarından çok etkilendik ya, hani askerlere yardım etmek için hemşire oldular! Bir sonraki etkinlik olarak acaba bu güzel mesleğin meleklerini yani hemşireleri ziyaret edemez miyiz? Hem onlara savaşta askerlerimize verdikleri destek için teşekkür de etmiş oluruz! Bu fikrimizi sesli bir şekilde TDP yetkilileri ile paylaşıyoruz!

Seda’nın müdahalesi!

Sıra, TDP yetkililerinden etkinlikleri ile ilgili olarak bilgi almada. Ancak biz polis memuru Selçuk Küçük’e sorularımızı yöneltirken, Seda röportajımıza müdahale ederek, polis abisini şu sözler ile yönlendirmeye çalışıyor: ‘ Çok güzeldi, de! Dövüşçüler vardı; öldürdüler, de!’

TDP Polisi Selçuk Küçük: Yorumlar çok güzel!

TDP memuru Selçuk Küçük, bu müdahale sonrasında Beykoz Güncel Haber’e şu yorumda bulundu: “ Gördüğünüz gibi yorumlar çok güzel! TDP Polislik Büro Amirliği’nin amacı, toplumdaki bütün kesimlerin bir arada olduğu, ortak aktiviteler düzenlemek. Bu filmi seçtik çünkü vatanın hangi şartlarda alındığıyla ilgili olarak arkadaşlarımızı bilgilendirmek istedik. Bugün Özel Alize Eğitim Kurumu ile bir arada olduk. Bundan sonraki adımlarımız da devam edecek. Sizin de fikir olarak verdiğiniz hastaneler, sağlık kurumları bunun bir adımı olabilir. TDP olarak, katılan herkese çok teşekkür ediyoruz.”

Bugüne kadar yapılanlar

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, TDP Büro Amirliği faaliyetleri kapsamında Beykoz’un “özel” çocukları için başlatılan ve Türkiye’de bir “ilk” olan  “ Sessiz Dünyanın Özel Çocukları” Projesi, ilçedeki özel eğitim kurumlarında eğitim almakta olan çeşitli engele sahip çocuklar ile ailelerinin suç ve emniyet konusunda bilinçlendirilmeleri, çocukların suç ve suç unsurlarından uzak tutulmaları ve kendilerinde güven hissi oluşturulması amacını taşıyor.

Proje, özel eğitim kurumlarının TDP görevlileri tarafından Ağustos ayı içerisinde ziyaret edilerek, özel çocuklar ile tanışılması ile başladı ve bu ısınma hareketlerinden sonra da bugüne dek bir dizi aktivite gerçekleştirildi: Suç unsurları ve trafik kuralları konusunda bilgilendirme eğitimleri, Mustafa Ceceli konseri, sevilen televizyon dizilerinin Beykoz’daki film setlerinin ziyaret edilerek, çocukların sevdikleri sanatçılar ile tanıştırılması, Emniyet Müdürlüğü’nün gezdirilerek, polislik mesleği hakkında bilgi aktarılması, çim sahada futbol maçı, tematik resim sergisi gibi.

Proje neden önemli?

Proje başarılı olduğu takdirde, tüm Türkiye’ye örnek olacak ve bu özel çocuklar, toplumdan dışlanmadan, suç ve suçlular konusunda bilinçli, kimden, nasıl yardım isteyebilecekleri konusunda eğitimli, kayboldukları takdirde polis sisteminde kayıtlı olarak ailelerine kolay ulaştırabilir durumda bulunacaklar. 

Birçok artıyı bünyesinde barındıran bu proje, içlerinde cinsel istismara da maruz kalanların olabildiği sessiz dünyanın bu çocuklarının kurtuluşları için belki birçok çözüm önerisini de beraberinde getirecek. Kısacası, bu proje, sessiz çocukların sesi olmayı hedefliyor.

Bu çocuklar için bir “kelime” de siz olmak istemez misiniz?

Haber: Arzu Başlantı

'Sessiz Dünyanın Özel Çocukları'nın sinema keyfi!
Bizi Takip Edin