Şevket Arıkan Beykoz gündemini değerlendirdi!

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair pek çok konu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, ilçenin gündeminde yer alan…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair pek çok konu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, ilçenin gündeminde yer alan konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İlçe binasında basın mensupları ile bir araya İlçe Başkanı Şevket Arıkan; yaklaşan ilçe kongresi, kaçak inşaatlar ve Burunbahçe’de demir parmaklıklar ile kapatılan deniz kenarı hakkında değerlendirmeler yaptı.

Demokratik bir süreç dahilinde kongre gerçekleştireceklerini ama, Türkiye’nin durumunun göz önünde bulundurulduğu ve erken seçim olasılığının olma ihtimali halinde MYK tarafından kongrelerin ertelenebileceğini söyledi.

İBB ve Beykoz Belediyesi’nin kaçak inşaatlara göz yumduğu iddiasında da bulunan Şevket Arıkan, Burunbahçe’deki deniz kenarına gece yarısı yapılan demir parmakların ne sebeple oraya konduğu sorusunu makam sahiplerine sorarak, bu uygulamanın halkın özgürlüklerini kısıtlamaya yönelik olduğu yorumunu yaptı.

Adayım ama kimseyle yarışmıyorum!

Konuşmasının başında yakın tarihte gerçekleşecek olan ilçe kongresine değinen İlçe Başkanı Şevket Arıkan, tarihler belirterek kongre sürecine dair bilgileri basınla paylaştı. 20 Haziran tarihi itibari ile kongre takvimlerinin başladığını ifade eden Başkan Şevket Arıkan, devamında şunları söyledi: “20 Temmuz’da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan Cumhuriyet Halk Partisi üye listeleri Genel Merkez tarafından il ve ilçe başkanlıklarına gönderilmiş ve 28 Temmuz itibariyle de listeler askıya çıkarılmıştır. Listelerimizin askıya çıkarılmasının temel amacı; üyelerimizin parti tüzüğümüzün 7.maddesinde belirtilen seçme ve seçilme haklarını kullanması amacına yöneliktir. Partimizde hiçbir göreve atama yoluyla görevlendirme yapılmamaktadır. Delegelik, parti içi önemli görevlerden bir tanesidir ve delegeler mahallelerde bulunan üyelerimiz tarafından seçilmektedir. O nedenle listelerin askı süresince partililerimiz yoğun ilgi göstermiş, listelerde isimlerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmiş ve listelerimiz 3 Ağustos’ta askından indirilmiş, hiçbir itiraz İlçe Başkanlığımıza yapılmamıştır. Bu parti içi bir işleyişin ne kadar tutarlı, istikrarlı ve düzenli olduğunu göstermektedir. 12 Ağustos listelerin olası itirazlarının İl tarafından kesinleştirileceği gündü ve 15 Ağustos’ta kesinleşen listelerle ilçe, mahalle delege seçimleri başlamış oldu. Biz CHP olarak İl Başkanlığımızdan gelen yazı doğrultusunda 22-23 Ağustos’ta 15 mahalle, 29-30 Ağustos’ta 15 mahalle, 5-6 Eylül’de 15 mahalle olmak üzere toplam 45 mahallemize sandık koyarak seçimin demokratik bir şekilde işleyişinin alt yapısını hazırladık. Birinci günde nisaplı kongreler yönetmeliğimize göre 1/3 oranında üyenin katılımı ile nisaplı 1/3 oranında üye varsa seçimlere geçilecek. Aksi takdirde bu çoğunluk yoksa, seçimler ertesi gün katılanlarla yapılacak. Bu sürenin son günü 6 Eylül. 28 Eylül günü ise, ilçe kongrelerinin başlangıç tarihi. CHP Beykoz İlçe Kongresi, 28 Eylül ile 25 Ekim tarihleri arasında İl Başkanlığı ile görüşülerek, ortaklaşa uygun bir tarih belirlenecek ve kongremiz ilçedeki en uygun salonda gerçekleşecektir. Ancak; Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar, yeni bir seçim sürecinin başlamış olması bir olası seçim takviminde düzenleme MYK tarafından ihtiyaç hissedilebilir. İlçe Başkanı olarak hiçbir mahallenin delege seçimlerine müdahil olunmayacaktır. Bu hak tamamen o mahalledeki üyelerimize aittir. Benim seçilmem, şart değildir. Doğru görüyorlarsa, inanıyorlarsa bize görev verecekler. Ben kimseyle yarışmıyorum. Görev talep eden başka arkadaşlarımızda olabilir. Biz birbiri ile yarışan, güreşen başpehlivanlar değiliz. Biz partimizin delegeleri tarafından görevlendirilen insanlar olacağız. Katılımcı, şeffaf, sorunları çözebilen kadrolarla yönetimimizi oluşturacağız”.

İBB ve Beykoz Belediyesi kaçak inşaatlara göz yumuyor!

Büyükşehir Belediyesi’nin ve Beykoz Belediyesi’nin özellikle ön görünümde, kent rantlarının en yüksek olduğu, getirisinin maksimum noktada olduğu milyon dolarla dairelerin satıldığı bölgelerde pervasızca kaçak inşaatlara göz yumduğunu söyleyen Şevket Arıkan: “Bunların bir tanesi de, aylardır devam ediyor, Beykoz ilçesinde Kavacık mevkiinde bulunmaktadır. Bu yer Beykoz ilçesi tapu kayıtlarına göre; Beykoz ilçesi Anadoluhisarı 604 ada, 319-347-348-349-350 ve 495 parsellerde yapılmakta olan Beykonağı Evleri’dir. Tamamen imara aykırı, ruhsata aykırı inşaat her gün hızla devam ediyor. İnşaat ruhsatı almak için yapılması gereken arazi araştırmaları, arazi alımlarına ait meclis ve encümen kararları tamamlanmamış, tüm kazı, dolgu, fore kazık ve duvar işlemleri ruhsatsız yapılmaktadır. Sayın Belediye Başkanımız yaptığı açıklamada; ‘Artık adliye koridorlarında dolaşmaktan bıktım. Bundan sonra yapacağımız her işi hukuka uygun yapacağım’ demişti. Biz de bu açıklamasından memnun olduğumuzu, hukuka uygun çalışması halinde de CHP Grubu olarak kendisine destek vereceğimizi söylemiştim. Şimdi yineliyorum; adliye koridorlarında koşturmaya bu anlayış devam edeceksiniz Sayın Belediye Başkanı! Sizin bu anlayışınız ve tutumunuz devam ettiği sürece Belediye Başkanlığınız bitse de 10 yıllarca bu adliye koridorlarına gidip geleceksiniz. Bu inşaatları görünüz. Çatısında bir kiremidi değiştiremeyen, dış cephesine mantolama yapamayan, arabası için bir garaj yapamayan hatta dış cephe boyası yapamayan Beykoz halkını yok sayıyorsunuz, bunu hoş görmüyorsunuz ama; Beykonakları’na milyon dolarlara satılacak olan boğaz manzaralı konaklara gelince görmezlikten geliyorsunuz. Beykozlulara şu çağrıyı yapıyorum: Sizin çok haklı talepleriniz, 3194 sayılı – 2960 sayılı İmar ve Boğaziçi Kanunu’na aykırı oluyor da, neden Beykonakları’nın imara aykırı yapısı devam ediyor? Size gelince yasak koyanlar, başkalarına neden bu kadar cömert davranıyorlar? Siz lütfen bu belediye yönetiminin ve bunların uygulamasının önümüzdeki seçimlerde hesabını sorunuz” şeklinde konuştu.

Burunbahçe’deki demir parmaklık neden?

Son olarak Burunbahçe’de gece yarısı deniz kenarına takılan demir parmaklıklara değinen Şevket Arıkan, bu konuyu yerinde anlatmak ve göstermek amacı ile basını Burunbahçe’ye davet etti. Beykoz halkı ve diğer ilçelerden gelen çok sayıda vatandaşında buradaki denizden faydalandığı gerçeğini unutmamak gerektiğini vurgulayan Arıkan, bu uygulamanın sebeplerinin sorgulanması ve halkı bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Arıkan: “Birlikte bir dönem belediye meclis üyeliği yaptığımız Sayın Ahmet Aksu’yu rahmetle anıyorum. Burunbahçe’nin mülkiyeti intikal yoluyla Ahmet Aksu’ya geçmişti. Ahmet Aksu, o zaman kamunun kullanımı amacıyla İBB’ye Burunbahçe’yi bağışladı. İBB’den ve Belediyemizden şunu rica ediyorum: Bu gayrimenkulün malikler tarafından hangi koşullarla İBB’ye bağışlandığını, bağış senedinin Beykoz halkıyla paylaşılması lazım. Yine benim bildiğime göre, burada kamunun deniz kenarından, denizden yararlanması için bu bağış yapılmıştır. Ama bugün yine aynı Büyükşehir Belediyesi, demir parmaklıklarla Paşabahçe, Çiğdem, Beykoz halkının Burunbahçe’de denize girip, serinlemesine engel olan bir çalışma içerisindedir. Çocuk parkı için önlem aldıklarını söyleyeceklerdir ama, çocuk parkının da zaten etrafı demirlerle çevrili. Bu, halk iradesi olmadan yanlış ve keyfi alınmış bir karar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu işin takipçisi olacağız” diyerek yanına gelen vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Şevket Arıkan Beykoz gündemini değerlendirdi!
Bizi Takip Edin