Siftah Beykoz Ülkü Ocaklarından bereket Allahtan!

Beykoz Ülkü Ocakları, ‘Ahilik Haftası' kapsamında 'Bugün siftah bizden bereket Allah'tan' sloganıyla esnafa siftah parası ile rızık ve bereket duası dağıttı.

Beykoz Ülkü Ocakları, ahilik şuurunun hatırlanmasına vesile olmak için farklı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Ülkü Ocakları, ‘Ahilik Haftası’ kapsamında ‘Bugün siftah bizden bereket Allah’tan’ sloganıyla esnafa siftah parası ile rızık ve bereket duası dağıttı.

Beykoz Ülkü Ocakları, ahilik şuurunun hatırlanmasına vesile olmak için farklı bir projeye imza atarak, esnafa zarflar içinde 1 TL siftah parası ile rızık ve bereket duası dağıttı. Sabah saatlerinde işyerlerini açarken zarf içinde mektup ve 1 TL para bulan esnaf şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Ahiliği yeniden yaymak ve yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için 17-23 Eylül tarihleri arasında kutlanan ‘Ahilik Haftası’ Beykoz’da farklı bir etkinlikle kutlandı. Beykoz Ülkü Ocakları İlçe Başkanlığı, ‘Bugün siftah bizden bereket Allah’tan’ sloganıyla gece saatlerinde Kavacık esnafına zarf içinde 1 TL siftah parası ile rızık ve bereket duası dağıttı.

Hüseyin Uzun: Amacımız geleneği yeni nesillere aktarmak

Beykoz Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Uzun dün gece gerçekleştirdikleri etkinlikle ilgili yapmış olduğu açıklamada “Selçuklu zamanından beri süregelen geleneğimiz olan Ahilik (Eliaçıklık) haftamız kutlu olsun. Atalarımızın mirası olan bu geleneğimizi yad etmek, yaşatmak ve yeni nesillere aktarabilmek adına Ülkü ocakları Beykoz İlçe Başkanlığı olarak içlerinde Ahilik Haftası’nın ne olduğunu anlatan bilgi metni, Ahilik duası ve Siftah parası bulunan zarfları Beykoz’daki kıymetli esnaflarımıza dağıttık. Esnaflarımıza işlerinde hayırlı kazançlar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zarf içerisinde esnafa dağıtılan Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Kazım Erdi Aktunç ve Beykoz Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Uzun imzalı Ahilik Duası şu şekilde;

AHİLİK HAFTASI ve DUASI

Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik ,ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımıdır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret yada meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir kişidir.

‘Ahilik Halka Hizmettir, Ahilik Hakk’a Hizmettir…

Ahi olan kişinin üç şeyi hep açık, başka üç şeyi hep kapalı olmalıdır.

Açık olması gerekenler:

Ahinin eli açık olacak: Yoksullara, düşkünlere yardım etmek için. Kapısı açık olacak: Konuk olmak ya da ondan bir şey istemeye gelenler için. Sofrası açık olacak: Yoksullara, düşkünlere, konuklara yemek yedirmek, açları doyurmak için.

Kapalı olacaklarda üçtür:

Gözü bağlı olmalı: Kimsenin ayıbını görmemek, kimseye kötü gözle bakmamak için. Beli bağlı olmalı: Kimsenin ırzına, namusuna, haysiyet ve onuruna kötülük etmemek için. Dili bağlı olmalı: Kimseye kötü söz söylememek, kimse hakkında iftira atmamak, münafıklık, koğuculuk, yapmamak için.

Ahiler Devletini ve tüm insanları seven, kudretli, şevkatli, çalışkan, ekmeği bol ve sofrası açık iyi insanların birliğidir.

Ey kapıları açan Allah’ım. Bize hayırlı kapılar nasip eyle. Ey merhametlilerin en merhametlisi, bize helal ve temiz rızıklar ihsan eyle. Rızkımızı genişlet, rızık verenlerin en hayırlısı sensin. Amin.

TÜM ESNAFIMIZIN AHİLİK HAFTASINI KUTLARIZ…

SİFTAH BİZDEN BEREKET ALLAH’TAN

 

Siftah Beykoz Ülkü Ocaklarından bereket Allahtan!
Bizi Takip Edin