Simge minberde Türk imzası

Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya yapılan 1969 yılındaki saldırıda yanan “Selahaddin Minberi'nin yapımında Beykozlu Ahşap Ustası Hasan Ercan görev aldı.

Çeşitli gazete ve televizyonlara demeç veren Hasan Ercan, minberin yapım çalışmasını gaze

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yapılan 1969 yılındaki saldırıda yanan “Selahaddin Minberi’nin yapımında Beykozlu Ahşap Ustası Hasan Ercan görev aldı.

Çeşitli gazete ve televizyonlara demeç veren Hasan Ercan, minberin yapım çalışmasını gazete ilanıyla öğrenip başvurduğunu söyledi. Ercan, Al Balga Üniversitesi’nin heyeti karşısına çıktığını ve çalışmalarının beğenilerek restorasyon çalışmalarında görev aldığını aktardı. Minberi 10 Türk, 2 Endonezyalı sanatkarın yaptığını kaydeden Ercan, yapımının yaklaşık 3,5 yıl sürdüğünü bildirdi. Selahaddin Minberi’nin yeniden yapımının meslek hayatının en büyük çalışması olduğunu kaydeden Ercan, “Biz Osmanlıların çocuklarıyız. Bunları zamanında biz muhafaza ettik, gene biz yaptık. Yeniden yapımını bir Mısırlıya, bir Suriyeliye bırakmak istemedim. Türklerin yaptığının bilinmesi için 3. basamağa gizlice ‘Yapan hasan Usta’ diye yazdım” dedi.

Kündekari sanatına ilişkin bilgi veren Ercan, ahşap yontma sanatının ?Kündekari? mühendislik ile İslam felsefesinin karışımından ibaret olduğunu, ahşap parçalarının tek geometrik merkeze dayanarak dekoratif geometrik yapıya göre çivi ya da tutkal kullanmadan sabitleştirilmesiyle yapıldığını da belirtti. Ayrıca Ercan, yapım çalışmalarını, Ürdün Kralı Abdullah ve İngiltere Prensi Charles’ın da aralarında bulunduğu birçok üst düzey yöneticinin ziyaret ettiğini de konuşmasında aktardı.

YANGIN HALA SÖNMEDİ

Konuyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir açıklama yaptı. 25 Eylül 1969’da, Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yapılan insanlık dışı saldırıda “Selahaddin Minberi” olarak bilinen tarihi minberin kül olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Biz o minberi tamir ettik. Türk ustalarının yıllarca süren çalışmalarının ardından, aslına uygun olarak yeniden yapılan o minber, 2007 yılında yerine kondu. Minber yerine kondu, ancak, bugün üzülerek görüyoruz ki, 1969’da Mescid-i Aksa’da başlatılan yangın bugün hala sönmedi, söndürülmedi” dedi. Ayrıca Erdoğan, minberin, Müslümanların, Yahudilerin ve Hristiyanların da bir arada yaşamasının, birbirine saygıyla, hoşgörüyle muamele etmesinin sembolü olduğunu da belirtti.

Simge minberde Türk imzası
Bizi Takip Edin