Site Yöneticileri Toplantısı’nda çarpıcı açıklamalar!

Beykoz Belediyesi, ilçede bulunan site yöneticileri ile “ İkinci İstişare Toplantısı”nı düzenledi.

Beykoz Belediyesi, ilçede bulunan 43 sitenin yöneticisini istişarede bulunmak amacıyla bir akşam yemeğinde bir araya getirdi. Site yönetici

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi, ilçede bulunan site yöneticileri ile “ İkinci İstişare Toplantısı”nı düzenledi.

Beykoz Belediyesi, ilçede bulunan 43 sitenin yöneticisini istişarede bulunmak amacıyla bir akşam yemeğinde bir araya getirdi. Site yöneticileri, sorun ve taleplerini Beykoz sivil ve mülki erkânı ile paylaştılar.

Lüks siteler de davet edildi

4 Ekim Perşembe günü İ.B.B Beykoz Korusu Tesisleri’nde gerçekleşen istişare toplantısına ilçede bulunan 43 sitenin yöneticisi davet edildi. Toplantıya davet edilenler arasında Acarkent, Beykoz Konakları gibi büyük siteler de bulunuyordu; bu sitelerden bazıları davete icabet edemeyeceklerini yetkililere önceden bildirdiler.  

Kaymakam Süleyman Erdoğan da katıldı

İstişare toplantısına Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcıları av. Yüksel Baki, Suphi Uçak, Metin Torun, Hanefi Dilmaç, Nevin Çalışkan, AK Partili Belediye Meclisi üyeleri ile AK Parti İlçe Teşkilatı Yürütme Kurulu üyesi Şeref Sarıkaya katıldılar.

Yücel Çelikbilek: Beykoz’un kıymetini bilmemiz lâzım

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yemeğin ardından yaptığı açılış konuşmasında, bölge insanları ile bir araya gelindikçe, “ Bölge için daha iyi şeyler yapma şansına sahip olunduğuna” işaret ederek, düzenledikleri bu tür istişare toplantıları ile iletişim eksikliklerinden kaynaklanabilecek sorunların asgariye indirilmesini amaçladıklarını ifade etti.

“ Siteler birliği platformu oluşturun” önerisi

Toplantıda hazır bulunan site yöneticilerine “ Bir araya gelerek, bir sivil toplum örgütü şeklinde organize olmaları” önerisinde bulunan Yücel Çelikbilek; “Beykoz’da sitelerin problemi var; ortak bir platform oluşturmak suretiyle bu problemleri konuşacak zemin doğabilir. Böylece Beykoz’umuzda yeni bir STK kurulmuş olur” dedi.

İçine kapanık yapılarsınız

Siteleri zaman zaman ziyaret etmek istediklerini de ifade eden Belediye Başkanı; “ Varsa eğer, problemleri yerinde görmek isteriz. Yapacaklarımız varsa, yapmaktan da geri kalmayız. Sizler bu bölgeye bir değer veriyorsunuz. Biz, diğer mahallelere çok rahat giriyoruz. Siz, biraz içine kapanık yapılar olduğunuz için bazı durumlarınızı bilmeyebiliriz” açıklamasında bulundu ve site yöneticilerinden kendilerine sorunlarını iletmelerini istedi.

Beykoz, İstanbul’un en iyi ilçelerinden biri

Beykoz’un İstanbul’un en iyi ilçelerinden biri olduğunu ifade eden Belediye Başkanı; “ Burası yeşiliyle mavisi ile denizi ile ormanı ile Allah’ın bir lütfu; kıymetini bilmemiz lâzım. Bu bölgenin kıymetini bilir isek, buradaki yaşam kalitemiz artarak devam eder” dedi.

Beykoz, bir markadır

Konuşmasının devamında, Beykoz’da sosyal mekânların ve park alanlarının çoğaltılması gerektiğine işaret eden Çelikbilek,  şunları söyledi: “ Beykoz ilçesinin isminin dışarıda duyulması, marka olmamız başlı başına bir olaydır. Beykoz zaten Deri Kundura’sı ile Paşabahçe’si ile Yuşa Tepesi ile Hidiv Kasrı ile eskiden beri markadır. Beykoz’un dört bin yıllık bir zenginliği var.”

Beykoz’da çocuklarımızın geleceğini kullanıyoruz

“ Beykoz’un, sahip olduğu 8 bin çeşit bitki örtüsü ile dünyanın üçüncü büyük ilçesi olduğunu” kaydeden Belediye Başkanı; “ Ama elimizde bunlardan çok az kaldı. Elimizde kalanları koruyacak yolları bulmamız lâzım. Beykoz’u geleceğe taşımamız lâzım çünkü biz şu anda Beykoz’da çocuklarımızın geleceğini kullanıyoruz. Onlara bir şey bırakmıyoruz. Beykoz’u zenginleştirmemiz lâzım” dedi.

Süleyman Erdoğan: Beykoz’da sorunlar artık ötelenemez hale gelmiş

Belediye Başkanı Çelikbilek’in ardından söz alan Kaymakam Süleyman Erdoğan ise, “ Beykoz’un müstesna” bir yer olduğunu belirterek; şunları söyledi: “ İlçenin belirli sorunları var. Bunlar çözüm aşamasına gelmiş. Sorunlar yıllardan beri yuvarlana yuvarlana bugüne gelmiş. Artık bu sorunlar daha ötelenemez hale gelmiş gibi. Bu sorun, bu dönemde de çözülemez ise, yazık olur gibi görünüyor. Bu sorunların çözümünde bizim de katkımız olursa, mutlu oluruz.”

Kaymakam Erdoğan’ın konuşmasının ardından ise, İstişare Toplantısı’na katılan site yöneticileri, sorun ve taleplerini dile getirdiler.

Siteler ve dile getirdikleri sorunlardan bazı başlıklar:

Erguvan Evleri:

Asker uğurlamalarda, düğünlerde… vs silah atılması.

Sitenin cephesinde Avcılar Sokak’ın eğiminin çok fazla olması nedeniyle, C kapısından sürekli olarak yağış basması; toprak ve mıcır akması; alt yapının yeterli olmaması.

Asfaltlama çalışması yapılması zorunluluğu.

Samanyolu Sokak’ın tam karşısında bulunan baz istasyonundan şikâyet.

Nurkent Sitesi:

Toplu taşıma sorunu; Metro’ya ulaşmada yaşanan zorluk.

Soğuksu Meydanı’ndan ana yollara bağlantı eksikliği.

Özakademi Sitesi:

Kooperatif imar sorunu.

Konum olarak çukurda bulunulması nedeniyle, yukarıda bulunan Sarıkaya Mahallesi’nden sürekli olarak taşa tutuluyor olmaları.

Kooperatif bahçesine bitişik bir şahıs arazisinde bulunan araba hurdalığında tinercilerin yuvalanmış olması. Söz konusu yerde bu sene içerisinde iki kere yangın çıkması nedeniyle arabaların ve ağaçların zarar görmeleri.

Göksu Evleri:

Tapu sorunu.

11 Evler Sitesi:

Çengeldere’ye bakan vadilerdeki sitelerin kanalizasyon sorunu.  Ciddi eğim problemi nedeniyle foseptik çukurlarının kolektöre değil, vadiye verilmiş oluşu. Kanalizasyonun kolektöre bağlanması için orman alanı içinden geçmesi ile ilgili olarak yaşanan izin sorunu.

Külliye Caddesi’nin senelerdir doğru dürüst asfaltlanmayışı. Burada bir kanalizasyon çalışması yapıldığı ancak çok yüksek olduğu için kimsenin buraya bağlanamadığı. Yapılan kanalizasyon çalışması sonrasında sadece tadilat ve yamaların yapıldığı; dolayısıyla asfaltlama çalışması ihtiyacı.

Körfez Konutları:

Site içerisindeki basketbol ve futbol sahalarındaki tel örgülerin değişmesi.

Vatan Caddesi ile Atatürk İlköğretim Okulu arasındaki yolda parklanma sorunu. Emniyet’in burada ceza yazmaması. Bu durumun öğrenciler için tehlike arz etmesi.

Kredi alımlarında sorun yaratan “Şerh” sorunu.

Rüzgarlıbahçe Sitesi:

Vatan Caddesi ile Atatürk İlköğretim Okulu arasında yaşanan trafik yoğunluğu ve yanlış parklanmanın yayalar için yarattığı zorluk.

Beyköy Sitesi:

İskân sorunu.

Doğa Evleri- 2

Dönüşebilen atıklar ile evsel atıkların farklı şekilde toplanması isteği.

Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nde asfaltlama çalışması gerekliliği; yoldaki yamaların araç lastiklerine zarar vermesi.

Yücel Çelikbilek ve Kaymakam Erdoğan taleplere ve sorulara cevap verdiler

Site yöneticilerin talep ve sorunlarını dile getirmelerinin ardından ise, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Kaymakam Erdoğan söz alarak, sorumluluk alanlarına giren konuları cevaplandırdılar.

Kavacık’ı 5-6 katta bırakmıştık; gelince 12 katta bulduk!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz’daki parklanma sorunu konusunda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “  Yol ağı itibariyle trafikte İstanbul’un en iyi ilçelerinden biriyiz; ama otopark konusunda zorlanıyoruz. Planlarımıza bunları yeteri kadar koyamamışız. Bunları inşallah telafi edeceğiz ama zaman alacak. Geçmişte Kavacık’ta yapılan bütün inşaatlar ile ilgili dikkatli bir takibim vardı ve binaların altında otopark yapmadan temel ruhsatlarını vermiyordum kendilerine. Ama ben dönemimi kapattım; arkamdan gelen arkadaşlar belki farkında olmayarak, seslerini çıkartmayınca bütün binaların altını ev yaptılar, iş yeri yaptılar. Ve otoparklar kalktı; sokaklar arabalar ile doldu. Biz giderken 5-6 katta bırakmıştık Kavacık’ı; tekrar geldiğimde 12 katta bulmaya başladım. Tabii, buranın bunu kaldırması mümkün değil; sıkıntı bu. Bizim de eksiğimiz; ancak bundan sonra buna azami itina gösteriyoruz.”

Beykoz’un çok ciddi kentsel dönüşüme ihtiyacı var

Beykoz’u dönüştüremez isek, yarın insanların hepsi binaların altına kalabilirler. Onun için Beykoz olarak bu konuda adım atıyoruz. 2B ile ilgili çalışmamız var. “ Özel Proje Alanları” ile burada adım atacağız; kentsel dönüşümü sağlamaya çalışacağız. “ Yenileme Projesi Yasası” çıktı. Bu çerçevede Boğaz Yasası’na büyük bir değişiklik yapılacak;  bir fırsat verilecek bize. Bu fırsatı değerlendirerek, inşallah 2B’den gelecek kaynaklar ile en az 10 bin konutluk projeye imza atmamız lâzım ki, Beykoz’da rahat edebilelim. Bunu yapmazsak, Beykoz’a yazık ederiz. Bu güzel beldeyi harap ederiz.”

Hediye ile uğurlandılar

İstişare Toplantısı’nın sonunda ise katılımcılara içerisinde Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç’un şiir kitaplarının yer aldığı bir hediye paketi sunuldu.

Haber: Arzu Başlantı

Site Yöneticileri Toplantısı’nda çarpıcı açıklamalar!
Bizi Takip Edin