Sokak hayvanları için sevgiyle, şefkatle çalışıyoruz

Sokak hayvanlarını yasaya uygun olmayan bir şekilde topladığına dair başlatılan dedikodulara karşı Beykoz Belediyesi açıklama yaptı.

Son dönemde sokak hayvanlarını yasaya uygun olmayan bir şekilde topladığına dair sosyal medyada başlatılan dedikodular

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sokak hayvanlarını yasaya uygun olmayan bir şekilde topladığına dair başlatılan dedikodulara karşı Beykoz Belediyesi açıklama yaptı.

Son dönemde sokak hayvanlarını yasaya uygun olmayan bir şekilde topladığına dair sosyal medyada başlatılan dedikodulara karşı Beykoz Belediyesi kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama yaptı.

Kamuoyuna duyurulur!

Sokak hayvanları için sevgiyle, şefkatle çalışıyoruz  

Beykoz Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden itibaren, ilçemizin önemli sorunlarından birini oluşturan sokak hayvanlarına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızı yürütürken, ilk olarak, gönüllü hayvan dostlarımızla ve hayvansever sanatçılarımızla sık sık biraraya geldik, onlarla istişare ettik, onlarla birlikte hareket etmeye çalıştık, ortak çalışmalar için fikir birliği oluşturduk ve onların çalışmalarına her zaman imkanlarımız ölçüsünde destek verdik. Kendilerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Son günlerde sosyal medyada, bazı bölgelerden sokak hayvanlarını yasaya uygun olmayan bir şekilde topladığımız konusunda çeşitli iddialar, spekülasyonlar dolaşmaktadır. Konuyla ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bu açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Beykoz Belediyesi olarak, sahipsiz köpeklerin toplanması için 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bu kanunun uygulama yönetmeliği çerçevesinde düzenli olarak çalışma yapılmaktadır. Belirtilen yasa kapsamında, bölgeden alınan sahipsiz hayvanlar aşılama, kısırlaştırma ve küpeleme sureti ile işaretlemeleri yapıldıktan sonra tekrar alındıkları yerlere bırakılmaktadır. Beykoz Belediyesi olarak sokak hayvanlarının kendi doğal ortamlarında çevreye, insana zarar vermeden yaşaması için aşılama, kısırlaştırma, bakım ve tedavi hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirmekteyiz.

Şunu özellikle vurgulamak gerekir ki, bu çalışmalarımızı, hem insani, hem vicdani hem de asli görevlerimizden biri olarak düşündüğümüz için gerçekleştirdik. Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarımızı şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Hayvan Rehabilitasyon Merkezi

Mahmut Şevket Paşa’daki Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ni ve mevcut kliniği modernize eden Beykoz Belediyesi sokak hayvanlarının çevre ve insan sağlığına zarar vermeden yaşaması için 5 veteriner hekim,  17 yardımcı personel,  3 hayvan toplama ekibiyle hizmet veriyor.

Beykoz Belediyesi’nin 444 66 61 No’lu çağrı merkezine gelen çağrılar hemen işleme alınarak hasta ve bakıma muhtaç hayvanların bakım ve tedavileri yapılıyor.

  • Kısırlaştırma&Aşılama

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince sokaklardan alınan hayvanlar kısırlaştırılıp, küpelendikten sonra yaşadıkları bölgelere bırakılıyor, merkezde uzun süreli bakılmıyor.  Bugüne kadar 10 bin 975 sokak hayvanının kısırlaştırıldığı merkezde sahipli sahipsiz ayrımı yapmaksızın 13 bin 163 hayvan aşılandı.

Halen 200 sokak hayvanının barındığı Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde 14 bin 510 hayvan geçici olarak misafir edildi, 38 bin 965 sokak hayvanına ise muayene ve tedavi hizmeti verildi.

  • “Bir Yuva Arıyorum”

Beykoz Belediyesi’nin sokakta yaşayan hayvanlarını sıcak birer yuvaya kavuşturmak ilçe sakinlerine hayvan sevgisi aşılamak üzere başlattığı “Bir Yuva Arıyorum” Projesi devam ediyor.

Hayvan dostu dernek ve sanatçıların destek verdiği kampanya kapsamında 2 bin 353 hayvan sahiplendirildi. Hayvan sahiplenen ailelere kulübe ve tasmaları hediye ediliyor,  aileler ziyaret edilerek hayvanların durumu kontrol edildi.

  • Gönüllülerle El Ele

Beykoz Belediyesi arazideki çalışmaları sağlıklı şekilde yürütebilmek amacıyla sokak hayvanları için fedakârca çalışan gönüllülerle ele ele verdi.

Hayvan sahiplendirmeden, kısırlaştırma ve barınak hizmetlerinde, tedavi ve aşılamaya kadar her çalışma gönüllülerle birlikte yürütülüyor.

İstişare toplantılarında bir araya gelerek sahada yürütülecek ortak çalışmalar belirleniyor, mahallelerden gelen talepler değerlendiriliyor.

İlçedeki 105 gönüllüde Beykoz Belediyesi’nin  “Gönüllü Kart”ı bulunuyor.

  • Besleme Çalışmaları    

Sokak hayvanlarına mama desteği sağlayarak besleme çalışmalarına katkı sağlanıyor, ormanlık alanlarda yaşayan hayvanlara kış aylarında düzenli olarak yiyecek bırakılıyor. Kanlıca Mahallesi’nde dağıtımına başladığı 650 adet bayat ekmek kutularında toplanan ekmekler sokak hayvanlarını besleyen gönüllülere ulaştırılıyor.    

Sokak, park ve açık alanlarda kedi ve köpekler için ayrı ayrı besleme noktası kurma çalışmaları devam ediyor. 

  • Öğrencilerle Sevgi Ziyaretleri

Beykozlu öğrencileri sokak hayvanları konusunda bilinçlendirmek, toplumda hayvan sevgisini yaygınlaştırmak,  ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere Beykoz Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ne öğrencilerle sevgi ziyaretleri düzenleniyor.

Hayvan sevgisini artırmak ilçedeki çalışmaları aktarmak amacıyla okullarda eğitim seminerleri düzenleniyor. 

  • Sokak Hayvanları Susuz Kalmadı  

Sokak hayvanlarının sıcak yaz günlerinde artan su ihtiyacını karşılamak üzere ilçenin dört bir yanına 4000’den fazla su kabı bırakıldı. Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalara katkıda bulunan gönüllülere teşekkür belgesi takdim edildi. 

  • PETA’DAN Hayvan Dostu Belediye Belgesi

Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarımız, kampanyalarımız, Uluslararası PETA tarafından ‘Hayvan Dostu Belediye’ ödülüne layık görüldü.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Yücel Çelikbilek

Beykoz Belediye Başkanı

Sokak hayvanları için sevgiyle, şefkatle çalışıyoruz
Bizi Takip Edin