Tarihi Karabağ Zaferi Beykoz’da sergilendi

Tarihi Karabağ Zaferi’nin 2. yıl dönümü Beykoz’da “Karabağ Zaferi Fotoğraf Sergisi” ve zafer türküleriyle kutlandı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi ve Azerbaycan’ın önemli sivil toplum kuruluşlarından Islahatçı Gençler İçtimai Birliyi tarafından düzenlenen sergide tüm dünyanın hayranlıkla izlediği zafere giden yolda yaşananlar fotoğraflarla bir kez daha gözler önüne serildi.

Tarihi Karabağ Zaferi Beykoz'da kutlandı

TARİHİ KARABAĞ ZAFERİ’NDE TÜRKİYE’NİN ROLÜ BÜYÜK

Azerbaycan, yaklaşık 30 yıl Ermeni işgali altında kalan topraklarının büyük bölümünü, 2 yıl önce 44 gün süren “Vatan Savaşı”yla kurtardı. Türkiye’nin ilk anından itibaren siyasi, diplomatik, teknik ve askeri destek verdiği zafer, 10 Kasım 2020’de imzalanan anlaşma ile tescil edildi.

Beykoz Soğuksu Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi’nde düzenlenen serginin açılışı Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Zaur Allahverdizade, Azerbaycan Islahatçı Gençler İçtimai Birliyi Ferit Şahbazlı ve Azerbaycan’dan gelen kültür bakanlığı ve medya temsilcileriyle yapıldı.

Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinde önemli bir kavşak olan zaferi anlatan sergide tarihi gün ve sonrasındaki gelişmelere dair fotoğraflar yer aldı.

Tarihi Karabağ Zaferi Beykoz'da kutlandı

“AZERBAYCAN VE BEYKOZ BAĞINI GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Tarihi zafer anısına düzenlenen programda konuşan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Karabağ dediğimiz yer bizim Azerbaycanlı kardeşlerimizin ana vatanı. Biz hem işgal edilişini hem de azat edilişini gördük. 30 yıl işgal altında kaldı. 2 yürek bir araya gelince vatan toprakları kurtarıldı. Orada o kadar büyük bir iş başarıldı ki, Rusya’nın hava savunma sisteminin olduğu yeri kardeşlerimiz işgalden kurtardı. Bizim gönlümüz, dualarımız hep oradaydı. O birlikteliğin sonunda bu hürriyet elde edilmiş oldu. Ne kadar şükretsek azdır.  Azerbaycan’la Beykoz arasında gönül bağını desteklemek, güçlendirmek istiyoruz. Bu maksatla Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Berde Belediyesi’yle kardeşlik mutabakatı imzaladık. “2 Devlet Tek Millet”e katkı sağlamak için gençlerin dahil olduğu  organizasyonlar yapacağız. Bu vesileyle sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE GÜCÜMÜZE GÜÇ KATTI”

Karabağ Zaferi’nden sonra Türk Dünyası’nın daha güçlü olduğunu vurgulayan Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Zaur Allahverdizade ise“Vatan Savaşı’nda kardeş Türkiye’nin desteğiyle tarihi ve şanlı zafere imza attık. Bu zafer sonundan işgal altındaki topraklar kurtarıldı, eski hüviyeti ve sahiplerine kavuştu. Tarihi Şuşa camilerinde 28 yıl sonra yeniden ezan sesleri yükselmeye başladı. Hamdolsun bu topraklar üzerinde şanlı Türkiye ve şanlı Azerbaycan bayrakları hep yan yana dalgalanıyor. Tarih boyunca olduğu gibi Türkiye ‘Vatan Savaşı’nda yanımızda oldu ve Azerbaycan’ın gücüne güç kattı. Azerbaycan’ın zaferi tüm Türk Dünyası’nın gurur kaynağıdır. Karabağ Zaferi’nden sonra Azerbaycan ve Türk Dünyası daha güçlüdür. Bu duygularla vatan uğruna şehit düşen tüm yiğitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Zaferimiz kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Tarihi Karabağ Zaferi Beykoz'da kutlandı

Azerbaycan Islahatçı Gençler İçtimai Birliyi Ferit Şahbazlı ise Azerbaycan Ordusu’nun kardeş ülke Türkiye’nin desteğiyle 30 yılda uluslararası kuruluşların yapamadığını başardığını ifade ederek, zaferi anlatan sergi organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Kutlama kapsamında  Azerbaycanlı misafirler de zafere dair duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Konuşmaların ardından Azerbaycanlı sanatçılar Sevinc Agaşirinova ve İsmayıl İsmayılzade zafer türküleri söyledikleri duygu yüklü bir konser verdi.

.

.

Tarihi Karabağ Zaferi Beykoz’da sergilendi
Bizi Takip Edin