TEİAŞ'tan Polonezköy'e trafo şoku

Beykoz Polonezköy’ün imar planına itirazlar gelirken yöre sakinleri şimdide TEDAŞ’tan gelen bir yazıyla adeta şoke oldu.

TEİAŞ’tan gelen yazıya göre Polonezköy’ün yaklaşık 1 kilometre içinde kalan ‘ormanlık vasfını yitirmiş’ bir alanı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Polonezköy’ün imar planına itirazlar gelirken yöre sakinleri şimdide TEDAŞ’tan gelen bir yazıyla adeta şoke oldu.

TEİAŞ’tan gelen yazıya göre Polonezköy’ün yaklaşık 1 kilometre içinde kalan ‘ormanlık vasfını yitirmiş’ bir alanı istiyor. Polonezköy halkı ise duruma tepkili.

Yeni hazırlanan imar planına yeşil alanların azlığından dolayı itiraz eden Polonezköy sakinleri şimdi TEİAŞ’ın kendilerinden 30.000 metrekarelik yeşil bir alanı istediğini belirtiyor. TEİAŞ bu alana büyük bir trafo yapacak. Polonezköy Doğa Koruma Derneği Başkanı Daniel Ohotski yapılmak istenen trafoya son derece karşı olduklarını belirterek yasal bütün haklarını kullanacaklarını söyledi.

Othotski , “TEİAŞ Polonezköy’de 30 bin metrekarelik bir alana büyük bir trafo merkezi yapmak istiyor. Trafonun yapılacağı alan ormanlık bir alan. Polonezköy’ün 1 kilometre içerisinde. Biz ise çerveyi korumaya çalışıyoruz. Yapılacak alanın Anadolu yakasının en büyük trafosu olacağı konuşuluyor. Polonezköy’e koruma amaçlı bir imar planı lazım. Biz bu trafoyu yaptırmamak için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Hürriyet’in haberine göre, Polonezköy Muhtarı Antoni Vilkoşevski ise trafonun yapılacağı yerin 1. Derece Sit alanı olduğunu söylüyor. 1967 yılında söz konusu arazilere tapu verildiğini daha sonra devletin bu tapuları arazinin etrafının ormanlık olduğunu söyleyerek geri aldığını belirten Vilkoşevski, “TEİAŞ birinci derece Sit alanına trafo yapmak istiyor. 30 bin metrekarelik alan bir trafo yapmak için çok fazla, bu kadar alan trafo için çok büyük” diye konuştu.

Hürriyet

TEİAŞ'tan Polonezköy'e trafo şoku
Bizi Takip Edin