Tercih edilen ilçeler arasında Beykoz'da var

İTO tarafından yapılan araştırmaya göre İstanbullunun yaşamayı en fazla istediği ilçeler arasında Beykoz’da yer aldı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), yapmış olduğu bir araştırma ile İstanbullular en çok hangi semtlerde oturmak istediğini…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İTO tarafından yapılan araştırmaya göre İstanbullunun yaşamayı en fazla istediği ilçeler arasında Beykoz’da yer aldı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), yapmış olduğu bir araştırma ile İstanbullular en çok hangi semtlerde oturmak istediğini açıkladı. Beykoz yüzde 3,2 ile 9. sırada yer aldı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), “İstanbul Halkı Konut Eğilimleri Araştırması” sonuçlarıyla bireylerin en çok ikamet etmek istediği ilçeleri ortaya koydu. Bu sonuçlara göre İstanbul’da ikamet edenlerin yaşamayı en fazla istediği ilçelerin başında Üsküdar geliyor. Beykoz ise yaşamayı en fazla istenen ilçeler arasında 9. sırada yer aldı.

 

En çok tercih edilen semtlerin sıralaması ise şöyle;

1. Yüzde 7,4 Üsküdar

2. Yüzde 6,1 Kadıköy

3.Yüzde 4,7 Fatih

4. Yüzde 4,4 Bakırköy

5. Yüzde 4,3 Bahçelievler

6. Yüzde 4,2Beşiktaş

7. Yüzde 3,8 Sarıyer

8. Yüzde 3,5 Ümraniye

9. Yüzde 3,2 Beykoz

10. Yüzde 3,2 Maltepe

11. Yüzde 3,1- Küçükçekmece

12.Yüzde 0,2 Adalar

13.Yüzde 0,4 Çatalca

14. Yüzde 0,9 Silivri

Listeye giremeyen ilçeler

Ancak İstanbul’da şanslı olmayan ilçeler de var. O listeye giremeyen ilçeler ise şu şekilde; Tuzla, Çekmeköy, Gaziosmanpaşa, Ataşehir, Sultanbeyli, Şile, Başakşehir, Esenler, Bağcılar, Sultangazi, Beylikdüzü, Avcılar, Pendik, Büyükçekmece, Şişli, Kağıthane, Kartal, Beyoğlu ve Eyüp.

Bireyler apartman tarzı yapılardan hoşlanmıyor!

Araştırma sonuçları, İstanbul’da yaşayan bireylerin bireylerin yüzde 93.7’si apartman tarzı yapılardan hoşlanmazken, yüzde 21.9’u ise geleneksel bir mahallede oturmaya özlem duyuyor.. İkamet edilen binanın yaşının 13 yıldan fazla olduğunu beyan eden kişilerin oranı ise yüzde 63.7 oldu. 

İstanbul’da yaşayanların yüzde 70.8’inin ‘İstanbul’un en önemli sorunu nedir?’ sorusuna verdiği yanıt, ‘Trafik ve ulaşım’ olurken, şehrin yapısıyla ilgili en çok rahatsızlık duyulan konuların başında da yüzde 7.6 ile otopark sorunu geliyor. 

Otopark en büyük sorun 

Çevresinde otopark bulunan konutların oranı yüzde 21 olurken, İstanbul yaşam koşullarına göre yüzde 80’lere varan otopark eksikliğinin, şehrin yaşamsal karmaşasına büyük etki ettiği düşünülüyor. 

Diğer yandan yüzde 45 çocuk parkı ve yüzde 55.5 yeşil alan eksikliğinin de şehirde yaşamsal alan için sıkıntı oluşturan diğer unsurlar olduğu belirtiliyor. 

Kişilerin yüzde 64.3’ünün kira ödemediği istanbul’da, ikamet edilen çevrenin güvenli olduğunu söyleyen yüzde 66.3’lük bir kesim varken, güvenli olmadığını beyan eden bireylerin oranı ise yüzde 33.7 şeklinde oldu. Araştırmanın sonuçları İstanbul’da binaların yüzde 63.7’sinin depreme hazır olmadığını da ortaya koyuyor. 

Konuta ilişkin şikayetlerde ilk sırada yüzde 35.2 ile ‘konutun eski olması’ gelirken, binaların ortalama kat sayısının 5, daire sayısının ise 10 olduğu belirlendi. İkamet edilen binanın yaşının 13 yıldan az olduğunu beyan eden kişilerin oranı yüzde 36.3 iken, bu oran binaların yüzde 63.7’sinin 1999 Gölcük depreminin öncesinde inşa edildiğini ve İstanbul’un depreme ne kadar hazırlıksız olduğunu gösteriyor. 

İstanbul’da büyüklüğü 100 metrekarenin altında kalan konutların oranı yüzde 48.5 olurken, konutların yüzde 51.5’inin 100 metrekarenin üzerinde bir alana sahip.

Tercih edilen ilçeler arasında Beykoz'da var
Bizi Takip Edin