Tokatköy'de 2B Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Beykoz Tokatköy 2B Bilgilendirme Toplantısı'nda mülkiyet çalışmaları ve tapu alımında vatandaşlara getirilen kolaylıklar aktarıldı.

Gün boyu Tokatköy Mahallesi'de ziyaret ve incelemelerde bulunan, esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Beykoz Belediy

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Tokatköy 2B Bilgilendirme Toplantısı’nda mülkiyet çalışmaları ve tapu alımında vatandaşlara getirilen kolaylıklar aktarıldı.

Gün boyu Tokatköy Mahallesi’de ziyaret ve incelemelerde bulunan, esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,  2B Bilgilendirme Toplantısı’nda mülkiyet çalışmalarını ve tapu alımında vatandaşlara getirilen kolaylıkları aktardı.

Yücel Çelikbilek yönetimindeki Beykoz Belediyesi, 2B bilgilendirme toplantıları ile Beykozluyu bilgilendirmeye devam ediyor. Çavuşbaşı halkını 2B konusunda bilgilendirmenin ardından Beykoz Belediyesinin ikinci durağı Tokatköy halkı ile buluşmak oldu. Tokatköy Son Durak’ta gerçekleşen toplantıya, oldukça büyük bir katılım sağlandı. Beykoz Belediyesi İmar Komisyon Başkanı İbrahim Hocaoğlu, sunum üzerinden Tokatköy mahalle sakinlerini bilgilendirdi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek; “ Mülkiyet konusunda ciddi gayret ve kararlık gösterdik. Başbakanımız’ın destek ve himayesiyle 100 bin insana mülkiyet hakkı ve güvenli gelecek sağladık. Arazide dolaşıp halkın huzurunu kaçıranlar, halka korku salanlar amacına ulaşamadı Beykoz’lu Beykoz’da kalacak.” dedi. 

Tokatköy Yürürlükteki İmar Planı

Beykoz Belediyesi İmar Komisyon Başkanı İbrahim Hocaoğlu, hazırlandıkları sunum üzerinden halka bilgileri aktardı. ‘29 Mart 2009 seçimlerinde bize vermiş olduğunuz emanetin sorumluluğunu yerine getirip getiremediğimizin hesabını vermeye geldik’ diyen Hocaoğlu, Beykoz’un mülkiyet ve plan adında iki büyük sorunu olduğunu söyledi. Hocaoğlu: “Mahallemizde yaklaşık 1300 adet parsel bulunmaktadır. Mahallemiz 2B parselleri, hazine parselleri ve şahıs parsellerinden oluşmaktadır. 942 adet parsel 2B parseli; yaklaşık 69,5 HA. 160 adet hazine parseli; yaklaşık 13,4 HA. Şahıs mülkiyetindeki parsel sayısı ise 198 adettir. Mahallemizde yapı bilgileri yaklaşık olarak; bina sayısı 2.486 adet, hane sayısı 4.764, iş yeri sayısı 481 adettir. Mevcut yapıların inşaat alanı 538.301 m2, emsali ise 0.40’a tekabül etmektedir. Mahallemizde mevcut nüfus yaklaşık 15.700 kişidir. Yürürlükteki imar planında bu bölgede 29,3 HA konut alanı, ticaret+konut 2,98 HA’dır. Yürürlükteki planda Tokatköy bölgesinde öngörülen nüfus yaklaşık 11.444 kişi olarak planlanmıştır. Yürürlükteki planlarda bu bölgede askeri alan kısıtlaması olduğu için ve 2B olarak tescillenen alanlar imar planlarına konu edilmediğinden yaklaşık 35HA’lık alan park, hobi bahçesi, piknik alanı ve ağaçlandırılacak alan gibi fonksiyonlar verilerek planlanmıştır” şeklinde bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Tokatköy Teklif İmar Planı

Teklif imar planlarını da Hocaoğlu: “Teklif planda bu bölgede; 56,73 HA konut alanı(artış 27,43 HA), 6,16 HA ticaret+konut alanı(artış 3,18 HA)’dır. Teklif planda Tokatköy bölgesinde öngörülen nüfus yaklaşık 36,572 kişi olarak planlanmıştır. İmar planı ile yaklaşık 25.000 kişilik nüfus artışı sağlanmıştır. Teklif planda ise askeri alan kısıtlanmasının ortadan kalkması ve 2B kanunu ile yasal düzenleme yapılması sebebi ile bu alanlarda uygulama yapılarak yaklaşık %40 DOP payı oluşturacak şekilde planlanmıştır. Bölge genelinde mevcut imar planında verilmiş olan kat yüksekliği 4 kattan yasanın müsaade ettiği maksimum kat yüksekliği olan 5 kata çıkartılmıştır. Bu bölgede yapılaşma şartları: Yürürlükteki planda emsal(toplam inşaat alanı) 0,60 ve kat yüksekliği 4 kat; teklif imar planında ise emsal(toplam inşaat alanı) 1,10 ve kat yüksekliği 5 kat olarak planlamıştır. Özel mülkiyetli parsellerde plan notlarına getirilen hükümler ile çekme mesafeleri kurtarmak koşulu ile her parselin kendi başına yapı yapma olanağı sağlanmıştır. 2B parselleri fiyatlandırma çalışmalarımız da 400 m2 baz parsel için: Anı Sokak, Burcu Sokak, Çamlık Çıkmazı, Çamlık Sokak, Çınar Sokak, Çiftlik Caddesi, Durak Sokak, Ekinci Sokak, Hacı Veli Sokak, Kalyon Sokak, Mektup Sokak, Meram Çıkmazı, Mezbaha Sokak, Öğretmen Sokak, Seher Çıkmazı, Seren Çıkmazı, Su Deposu Sokak, Şahin Sokak, Ufuk Sokak, Zambak Sokak Beykoz Belediyesi tarafından belirlenen rayiç bedelleri 132 TL ile 150 TL arasında olan parseller en düşük 21.100 TL, en yüksek 24.000 TL ödeyecektir. Bilge Sokak, Bingöl Sokak, Çamlık Sokak, Çiftlik Sokak, Doğan Sokak, Durak Sokak, Ekinci Sokak, Hasan Tahsin Sokak, Hz. Yuşa Caddesi, Mektup Sokak, Okul Sokak, Su Deposu Sokak, Şifa Çıkmazı, Ufuk Sokak, Uğur Çıkmazı, Valide Suyu Caddesi, Yaya Çıkmazı, Zambak Sokak  Beykoz Belediyesi tarafından belirlenen rayiç bedelleri 156 TL ile 180 TL arasında olan parseller en düşük 24.960 TL, en yüksek 28.800 TL ödeyecektir. Sultan Aziz Caddesi, Hz. Yuşa Caddesi, Gürkan Sokak Beykoz Belediyesi tarafından belirlenen rayiç bedelleri 183 TL ile 276 TL arasında olan parseller en düşük 29.280 TL, en yüksek 44.160 TL ödeyecektir” şeklinde konuşarak açıklığa kavuşturdu.

Atagün: Önümüzdeki dönem çok şey bekliyoruz!

Tokatköy Mahalle Muhtarı Erkan Atagün, kendisi için en önemli sorunun imar planları olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Bundan 1,5 ay evvel Beykoz Belediyesi’ nin tarihi bir adım attığını ifade eden Atagün: “26 bin 600 kişinin barınabileceği, 11 bin 200 nüfustan 30 bin nüfusa çıkaran planları meclisten geçirdi. Biz sonuna kadar bu planı mücadele edip kabul ettireceğiz. Bu plan bizim olmazsa olmazımız. Bundan ötürü 5 yılda Başkanımızla çok tartıştık. Beni yanlış anlıyorsunuz dedi. Hayır, biz sizi seviyoruz. Biz sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz. Bürokratlar bizi sinek gibi görüyor. İşgalci diyor. Bizi lafımız onlara. Tamamlanmasını istediğimiz şeyler var. Birincisi, 2B’de alamayanlarla özel bir proje uygulamanız lazım. Alamayanlar önümüzdeki dönem %40’ı geçecek. Çünkü 10 liraya alamayanlar vardı. Bu yüzden kar elde ettiğiniz gelirden sosyal konutlar yapmanızı talep ediyoruz. İkincisi, burada devlete güvenip özellikle maliye bakanının açıklamalarına güvenip tapu alanlar var. Devlet bu paraları süratla bize geri iade etsin. Sizden talebimiz, muhakkak bu parsellerin paraları size iade edilip sizin uyguladığınız bu fiyatlardan aynı şekilde faydalanmasını istiyoruz. Üçüncü olarak, milli emlak bizi uyutuyor ve hırs uyguluyor. Elimizi kolumuzu bağlıyor ve bu konuda Başkanımıza güveniyoruz. Biz önümüzdeki dönem çok şey bekliyoruz. 50 yıldır burada yaşayan biri işgalci olur mu?” dedi.

Çelikbilek: Beykoz’un bütün planlarını bitireceğiz!

Yücel Çelikbilek, Tokatköy’ün imarı olmazsa köy bile olamayacağını ve arkasından mülkiyeti olmazsa da hiçbir şey olmayacağını söyleyerek yerlerinin sahibi asla olmayacaklarını vurguladı. Çelikbilek, kendisinin de yıllar önce ciddi bir para verip Soğuksu’da yer aldığını ve daha sonra aldığı yerin başkasına tapulu olduğunu belirterek; ” Biz artık bu yer hukuki olarak senin değildir, söylemine son vermek istiyoruz. 4 yıl boyunca yapılan çalışmalarla Beykoz’un her tarafına yeni baştan biz planlar örmeye başladık. O zaman söyledikleri şey şuydu: Yücel Çelikbilek gelecek burada 10 bin binayı yıkacak. Biz, eksik ve kusurlu bazı evleri yıktık yoksa 2009’dan beri kimsenin evini yıkmadık, bir tuğlanıza bile indirmedik. Biz sözümüzün eri insanlarıyız. Söz verdiğinde sözünde duran Genel Başkanın parti mensuplarıyız. Sizi kandırmak için, sizden oy almak için yalan söyleyen alçaktır.  Ben bu fiyatı aldıktan sonra şuna indireceğim diyen yalan söylüyor ve alçaktır. Bu fiyatı kimsenin 1 lira indirebilme şansı yoktur. Bunu indirmek bize nasip oldu. Bunun altındaki imzalar bize aittir. Milleti yalanla kandırmasınlar! Bundan önce ne yaptılar ki bundan sonra yapsınlar. Biz konunun takipçisiyiz.  31.12.2014’e kadar Allah bize ömür verirse, sizler de bizleri burada tutmaya karar verirseniz; günahı vebali boynunuza. Vermezseniz de verirseniz de canınız sağ olsun. 31.12.2014’te Beykoz’un bütün planlarını bitireceğiz ve Tokatköy’ü istediğiniz gibi dönüştürmenizi sağlayacağız. Asla belediye size karışmayacak. Köy planları da dahil Beykoz’un tüm planlarını sonuçlandıracağız. Eğer biz bu 2B satmayıp milli emlaktan almak zorunda kalsaydınız 43 milyon 938 bin 23 lira fazla para çıkacaktı. Ama biz o parayı sizin cebinize bıraktık. Biz, Beykoz’un 60 yıllık makus tarihi yeniyoruz. Bu, Beykoz Belediyesi’nin 30 yıllık tarihidir. Beykozlu huzurlu bir hayat yaşayacak. Bunu da önce Allah’ın sonra da yaptığımızın planların sayesinde yaşayacak. Biz bu dönem, 100 bin insanı tapu sahibi yaptık” şeklinde konuşmasını kaydetti.

2B parselleri fiyatlandırma çalışmasının 3 grupta toplandığı slaytta yer alan bilgiler ise şöyle;

1. Grup 400 m2 baz parsel için; Milli Emlak tarafından belirlenen rayiç bedeller, 220 TL ile 250 TL arasındaki parseller için en düşük fiyat 35.200 TL- en yüksek fiyat ise 40.000 TL. Beykoz Belediyesi’nin belirlediği rayiç bedeller ise; 132 TL ile 150 TL arasındaki parseller için en düşük fiyat 21.100- en yüksek fiyatlar ise 24.000 TL.

2. Grup 400 m2 baz parsel için; Milli Emlak tarafından belirlenen rayiç bedeller, 260 TL ile 300 TL arasındaki parseller için en düşük fiyat 41.600 TL- en yüksek fiyat ise 48.000 TL. Beykoz Belediyesi’nin belirlediği rayiç bedeller ise; 156 TL ile 180 TL arasındaki parseller için en düşük fiyat 24.960- en yüksek fiyatlar ise 28.800 TL.

3. Grup 400 m2 baz parsel için; Milli Emlak tarafından belirlenen rayiç bedeller, 305 TL ile 350 TL arasındaki parseller için en düşük fiyat 48.800 TL- en yüksek fiyat ise 56.000 TL. Beykoz Belediyesi’nin belirlediği rayiç bedeller ise; 183 TL ile 276 TL arasındaki parseller için en düşük fiyat 29.280- en yüksek fiyatlar ise 44.160 TL olarak açıklandı.

Tokatköy'de 2B Bilgilendirme Toplantısı yapıldı
Bizi Takip Edin