Türkiye'nin ilk Kelebek Çiftliği Beykoz'da açıldı

Türkiye'nin ilk Kelebek Çiftliği Beykoz'da açıldı. 450 mt2'lik botanik bahçesinde yüzlerce kelebek ziyaretçilerini bekliyor.

Hazırlıkları iki sene önce başlayan Beykoz'daki İstanbul Kelebek Çiftliği, ikisi de eğitimci bir karı-kocanın ürünü. İlham kay

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ilk Kelebek Çiftliği Beykoz’da açıldı. 450 mt2’lik botanik bahçesinde yüzlerce kelebek ziyaretçilerini bekliyor.

Hazırlıkları iki sene önce başlayan Beykoz’daki İstanbul Kelebek Çiftliği, ikisi de eğitimci bir karı-kocanın ürünü. İlham kaynakları ise İngiliz şair ve oyun yazarı Shakespeare’in doğduğu Stratford kasabasındaki kelebek çiftliği. Emekliliğinde de çocukların eğitimi için çalışmak isteyen kimya öğretmeni Çiğdem Ünlü’nün aklına o çiftliğin bir benzerini kurmak geliyor ve araştırmalara başlıyor. Gerisini Ünlü şu şekilde anlatıyor:

Kelebek üretmeyi bilen yok

“Avrupa, Amerika hatta Asya ülkelerinde dahi kelebek çiftliği var. ‘420 tür kelebeği olan Türkiye ‘de niye yok’ dedik. Bu konu üzerine çok fazla eğilen olmamış. Kelebek üretmeyi bilen kimseye ulaşamadım mesela. Fakat İngiltere’de 55 kelebek türü var fakat hemen her şehirde bir kelebek çiftliği veya bahçesi var. Hayvanat bahçelerinde kelebek bölümleri var. İşin içine girince Türkiye’de niye bulunmadığı anladık! Yasal işlemler çok fazla zormuş. Bu proje için emekli oldum. Önce beş dönümlük arsa aldık. İçine kelebeklerin yaşayacağı bir sera yapıldı. İngiltere’de eğitim aldım.

800 kelebek olacak

Kelebekleri pupa olarak İngiltere’den alıyoruz. Şimdilik serada 350 kelebek var, 450 daha gelecek. Köylüler yakaladıkları kelebeklerin yumurtalarını bize getiriyorlar. O yumurtalardan tırtılları çıkartmayı başardık. Koza örerlerse biz de üretmiş olacağız. Türkiye’de yetişen türleri kurtarmak gerek. Yapmak istediğimiz, insan müdahalelerinin ekolojik dengeye nasıl yansıdığını anlatmak. Şimdilik okullardan öğrenciler  geliyor. Tarımda kullanılan kimyasal ilaç ve pestisitlerin kelebekleri tehdit ediyor. Kelebek nesillerinin devamı mühim; aynı arılar gibi tozlaşmayı sağlıyorlar.

Ömrü bir günden daha uzun

– Ömürleri kısa fakat “Kelebeğin ömrü bir gündür” tezi de bir yanılgı. 2-6 hafta yaşıyorlar. Ama 1 yıla kadar yaşamını sürdüren türleri de var.

– Çiftlikte kelebeğin, ‘yumurta, tırtıl, pupa (koza) ve kelebek’ olan 4 evresini görmek mümkün. Gelenler eğitime önce bu yaşam döngüsünü de ifade eden 25 dakikalık bir film seyrederek başlıyor.

– Seradaki 350 kelebeğin içinde yerli yok. Zira ithal edilen ülkenin iklim kuşağına göre özel iklimlendirme yapılmış. Seradaki sıcaklık gece-gündüz, yaz-kış 26 derece.

Türkiye'nin ilk Kelebek Çiftliği Beykoz'da açıldı
Bizi Takip Edin