TÜRSAB Asya BYK'ya Beykoz'dan aday

Beykoz'un önemli firmalarından Bilir Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilir, TÜRSAB Asya BYK için adaylığını açıkladı.

Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı ve Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı olan Bilir Turizm Yönetim Kurulu…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un önemli firmalarından Bilir Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilir, TÜRSAB Asya BYK için adaylığını açıkladı.

Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı ve Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı olan Bilir Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilir, Türkiye Seyahat Acenteler Birliği’nin (TÜRSAB) bu ay sonunda yapacağı Asya BYK’nın başkanlığına adaylığını açıkladı. Bilir, Anadolu yakası turizm seyahat acentelerinin bu ay sonunda yapılacak Asya Bölge Yürütme Kurulu (BYK)’nın seçimlerine mutlaka katılarak oy kullanmalarını istedi.

Beykoz Kavacık Limak Otel’de yapılan toplantıya çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Yapılan toplantıda Bilir Turizm Danışmanlık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilir, sektör temsilcilerine katılımlarından dolayı ayrı ayrı teşekkürlerimi iletti. İstanbul’da 6 bölge yürütme kurulu olduğunu bunun bir tanesinin ise Asya BYK olduğunu belirten Ali Bilir, yürütme kurulunda faaliyet gösteren 700’e yakın Seyahat Acentesi ve Tur Operatörü bulunduğunu söyledi.


 
BU BİR TANIŞMA TOPLANTISI
 
Yapılan bu toplantının bir tanışma toplantısı olduğunu belirten Ali Bilir. ‘Ülkemizde son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle sektörümüz başta olmak üzere bizler bayrama sancılı ve sıkıntılı giriyoruz. İnşallah bugünleri de hep birlikte atlatırız.  Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100. Yılına doğru en güçlü ve ülkemize en fazla katkı sunan Turizm Sektörü olur. Toplantımızın konusu, davette de belirttiğim gibi tanışma toplantısı. Biz burada Büyük TURSAB ailesinin fertleriyiz. Bir araya gelmişken sizlerle konuşalım, tanışalım, dertleşelim, sorunlarımızı birlikte masaya yatıralım birlikte çözüm bulalım istedim.” diye konuştu.
 
Bilir: “Sevgili dostlar TURSAB, Asya Bölge Yürütme Kurulunun 29 Eylül 2016 tarihinde Kozyatağı By Otel’de başkan seçimi var.  Öncelikle yapılacak bu seçime mutlaka katılın. Allah kısmet ederse bu seçimde adaylığı koyacağım. Başkan adaylığımdan dolayı sizleri bilgilendirmek istedim

NEDEN BU YOLA ÇIKTIM 
 
Neden böyle bir yola çıktığını ise Ali Bilir, şöyle açıkladı. “Acentemi kurduğumdan beri TÜRSAB’ın çalışmalarını ve sektörü yakından takip ediyorum. Hatta yaşıyorum. Bundan 5-6 yıl evvel Asya BYKBaşkanımız Rahmetli Nezih Üçkardeşler abimiz beni aradı. Ali seni BYK Yönetimine yazıyorum” dedi. “Yazmayın Başkanım” dedim. “Daha Tecrübeli arkadaşları yazın. Ama bana her zaman görev verebilirsiniz” dedim. Her zaman, görevlerin liyakati yeterli olanlara verilmesinden yana olan bir meslektaşınızım. Sevgili Dostlar, sizlerde farkındasınız ülkemizde kaç dönemdir turizmle uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerKültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürüttü.  Eğer durum böyleyse, işte; Sektör Temsilcileri olarak bizler ve bizlerin üst kuruluşu TURSAB burada eksik kalıyor demektir. Çünkü Sektörümüzden Parlamento’ya giren Milletvekili olmuyor. Bugün Parlamentonun en yoksun olduğu alan Turizm Sektöründen temsilcilerin olmayışıdır. Durum böyle olunca, en fazla tatile kim gidiyorsa Turizm Bakanı oluyor. (tabi ki burası espri, sizler ne demek istediğimiz çok iyi anlıyorsunuz)” şeklinde konuştu.


 
Sektörün birçok alanından mücadele ettiğini belirten Ali Bilir, “Sektörümüz son yıllarda bitmeyen bir iniş yaşıyor. Bu gidişe bir de 15 Temmuz Darbe Girişiminin eklenmesi ile birlikte yere çakıldı desek yeridir. Allah Ülkemize ve bizlere bir daha böyle günler göstermesin. Darbe girişimi sonrası, zar zor edindiğimiz işlerimizi bir bir iptal etmeye başladık. Böyle bir süreçte en büyük dayanağımız ve bize yol gösterici konumda kabul ettiğimiz TURSAB Genel Merkeze danıştık. “Bir yurtdışı grubumuz vardı. Yurtdışına paralar gönderdik. Grubumuz memur ağırlıklı olduğu için, memurların izinleri durdurulduğundan dolayı seyahat gerçekleşemiyor. Yurtdışı ülkeleri ile Birliğimizin bu konuda bir teması veya girişimi var mıdır? Bize ne önerirsiniz. Gönderdiğimiz paraları geri alabilir miyiz? Sonuçta adamları, benim ülkemdeki olaylar ilgilendirmez.” Aldığımız cevap “Yapabileceğimiz Bir şey Yok”

SİMİTÇİ UÇAK BİLETİ SATIYOR

Başka Bir vaka; TÜRSAB’a bilgi veriyorum. Ofisimin karşısındaki simitçi Uçak Bileti satıyor. “Orası bizim Acentemiz değil bir şey yapamayız” Başka biri vaka daha, Bir arkadaşımız bir grup almış. Çanakkale’ye geziye Götürmüş. Şehitlik girişinde aracı durduruluyor. Aracında Kokartlı rehber yok diye hakkında işlem yapılıyor. Bu sırada ismini açıklamayayım bir oda Çanakkale’ye gezi turu otobüsünde tur düzenliyor, denetim yapılan yoldan yanlarından o tur geçip gidiyor seyahat Acentesi olmadıkları için kimse onlara dur demiyor. Böyle bir şey olabilir mi?’ dedi.

Türkiye Rehberler Birliğini, Bilir Turizm Seyahat Acentesi olarak iki yıl önce davalık olduğunu ve mahkemeye verdiğini belirten Ali Bilir, Dava dosyası şu anda Danıştay 8. Dairesinde.  Dava nedeni ise Türkiye’de Bölgesel Rehberliğin, Türkçe Dilinde Rehberlik uygulamasının başlaması için mücadele eden bir arkadaşınızın. Böyle olmalıdır demiyorum. Bunun bir Anayasal Hak olduğunu iddia ettim.


 
Kamu Kurumları ve belediyeler her yıl on binlerce kişiyi gezilere götürüyorlar. Bununla ilgili ihale açıyorlar ve ihale şartına yüklenicinin Seyahat Acentesi olma şartını koymuyor. Bu konuyla Yıllarca mücadele ediyorum. Sadece son altı ay içerisinde TURSAB Hukuk Departmanı’ndan da destek alarak en az 20 ihaleyi iptal ettirdik ve şartnameye Seyahat Acentesi olunması hükmünü eklettik.

 Dertlerimiz bitmez, hikâyelerimiz bunlar bitmiyor. İşte bunun için aday olduğunu açıklayan Ali Bilir, “Sevgili meslektaşlarım Bu durumları yaşayan meslektaşlarımın yanında olmak için Aday Oldum. Bir şey yapamazsam bile onların yanında olmak, onlarla mücadele ederim. Kayıtsız kalınması bizi en fazla üzen şeydir. Tecrübelerimi paylaşmak, sizlerin daima yanınızda olan bir kardeş, arkadaş, dost olmak için aday oldum. Hayatım boyunca hiçbir şeyi yapacağım demedim. Bunun için sizlere şunu yapacağım, bunu yapacağım demiyorum’ dedi.


 
Ali Bilir, TURSAB Asya BYK’nın Neler Yapması Gerektiğini, başkan olması sonrası ise neler yapabileceğini ise şöyle sıraladı;

 
-* TÜRSAB’ın ilk Bölge Yürütme Kurulu olan Asya BYK’yı öncü ve lokomotif BYK konumuna getirilmesi.
 
-*BYK hizmet yerimizin daha kullanışlı (ulaşım, otopark, temsil) bir duruma getirilmesi.
 
-* Bölgemizdeki turizm etkinlik ve aktivite sayılarının artırılması.
 
-* Kamu ve yerel yönetimlerle işbirliğinin geliştirilmesi.
 
-* Bölge milletvekilleri, Belediyeler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile toplantılar ve çalıştaylar düzenlenmesi.
 
-* Acentelerimiz ziyaret edilerek sorunların yerinde dinlenmesi.
 
-* İstanbul Asya Bölgesi için turizm festivali yapılması için çalışmaların başlatılması.
 
-* Bölgemizde bulunan ilçelerimizin tarih ve kültür turizmini, İstanbul turizm destinasyonlarına dâhil etmek için çalışmaların yapılması.
 
-* Bölgemizin; deniz sporları, Sağlık, gastronomi ve kongre turizm alanlarında gelişmesini sağlamak için çalışmaların yapılması.
 
-* Yasal olmayan acente faaliyetlerinin ortadan kaldırılması için denetim kurumları ile ilişkilerin sıkı tutularak, takipçisi olunması.
 
-* Bölgemizde ki sosyal sorumluluk projelerinde yer alınması ve TÜRSAB’ın marka değerine katkı sunulması.
 
Ali Bilir, Acentelere yönelik çalışmalarını ise şöyle açıkladı;
 
ü Eğitim programları,
 
ü Sektörümüzle ilgili mevzuat ve yasa değişiklikleri ile ilgili bilgilendirme toplantıları,
 
ü Devlet destekleri, teşvikleri konusunda bilgilendirme toplantıları,
 
ü Bölgemizin daha iyi tanınması için info programları,
 
… Çalışmaların yapılması gerektiğini biliyorum.
 
TÜRSAB (BYK) Asya Bölgesel Yürütme Kurulu seçiminin 29 Eylül 2016 tarihinde Kozyatağı By Otel’de yapılacağının duyurulduğunu belirten Ali Bilir, ‘Değerli meslektaşlarım sizlerden ricam burada bulunmayan irtibatlı olduğunu meslektaşlara mutlaka bir şekilde ulaşın. Seçim günü vaktiniz bir kısmını ayırın mutlaka seçimlere katılarak oy kullanmanızı rica ediyorum. Bizler bir araya ne kadar kalabalık gelirsek oluşturduğumuz dalga o kadar güçlü olacağını biliyorsunuz.’ dedi.
 
Bilir, Allah bu görevi Sektörümüze en iyi katkıyı kim yapacaksa ona nasip etsin. Kurban Bayramı sayılı günler kaldığını belirten Bilir, Şimdiden görüşemeyeceğimiz  dostlarımızın,  arkadaşlarımızın Bayramını Kutluyorum. Hepinize en derin Saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.
 
Toplantıya katılan sektör temsilcileri ise bu yıl ülkemizde bir çok sorununun içi içe ve aynı anda yaşandığını dile getirerek başkan adaylığını açıklayan Ali Bilir’e hayırlı olsun diyerek çıkmış olduğu bu yolda Allah muvafakat eylesin temennisinde bulundular.

BİRİNCİBÖLGE

TÜRSAB Asya BYK'ya Beykoz'dan aday
Bizi Takip Edin