TÜRVAK'tan eğitime 4+4+4'lük destek

Beykoz Çavuşbaşı’ndaki Türker İnanoğlu İlkokulu ve Ortaokulu 4+4+4 sistemine göre yeniden yapılarak televizyon dünyasının sevilen isimleri ile birlikte açıldı.

Ünlü yapımcı Türker İnanoğlu 1996 yılında adına yaptırmış olduğu İlköğretim Okulu&#82

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çavuşbaşı’ndaki Türker İnanoğlu İlkokulu ve Ortaokulu 4+4+4 sistemine göre yeniden yapılarak televizyon dünyasının sevilen isimleri ile birlikte açıldı.

Ünlü yapımcı Türker İnanoğlu 1996 yılında adına yaptırmış olduğu İlköğretim Okulu’nun ek dersliklerinin açılışını televizyon dünyasının sevilen isimleri ile birlikte yaptı. Ünlü yapımcı, yeni eğitim yasasına uygun olarak restore edilerek, ek derslikler ile büyüyen “ Türker İnanoğlu İlkokulu ve Ortaokulu”nun açılışı için Beykoz, Çavuşbaşı’ndaydı.

İstanbul Valisi de katıldı

Açılışa, Akasya Durağı ve Arka Sokaklar dizisinin sevilen yüzleri ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da katıldı.

Açılış töreninde, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Erkan Demirci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kadir Kalaycı, Belediye Başkan Yardımcıları Nevin Çalışkan, av. Yüksel Baki, Metin Torun ve Suphi Uçak, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Necla Çağlayan ve İsmail Hakkı Kurdoğlu, Beykoz Belediye Meclisi AK Parti grubundan bazı Meclis üyeleri, öğrenci velileri ve vatandaşlar hazır bulundu.

Sunumu Zeki Alasya yaptı

Tören, “ Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, vatan şehitleri ve vefat etmiş olan öğretmenler”  anısına saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından ise protokol ve öğrenciler, birlikte İstiklal Marşı’nı okudular.

Törenin sunumunu ise sevilen sanatçı Zeki Alasya yaptı. Alasya, yaptığı açılış konuşmasının başında, “ Kutsal bir görev için” bir araya geldikleri hatırlatmasında bulunarak, şunları söyledi: “ Aslında burada bir İlköğretim Okulu vardı. Sayın Türker İnanoğlu, 1996 yılında tek katlı, sekiz derslikli bir okul yaptırdı bu alanda ve Milli Eğitim Bakanlığı’na armağan etti. On beş yılda binlerce öğrenci yetişti bu okuldan. Birçoğu eğitimlerini tamamlayıp ülkelerine hizmete başladılar bile.

Eski okul küçük bir binaydı. İlerleyen yıllarda giderek artan öğrenci sayısını taşımaz oldu. Sonra Milli Eğitim’de yeni bir sistem kabul edildi: 4+4+4 sistemi. Sistemin hemen bu yıl uygulanacağı ilan edilir edilmez, sayın İnanoğlu hiç vakit kaybetmeden harekete geçti. Eski okul yıkıldı, yerine 21 sınıflı, büyük, yeni ve modern bir okul yapıldı; sadece iki ayda!”

Çavuşbaşı’na “ İletişim Lisesi” müjdesi!

Sanatçı Zeki Alasya, konuşmasının devamında Türker İnanoğlu tarafından yine Çavuşbaşı’nda yapılması planlanan başka bir okulun müjdesini de şu şekilde verdi: “ Sayın Türker İnanoğlu, gelecek yıl içinde burada bir İletişim Lisesi yapmayı hedefliyor.”

Zeki Alasya, İnanoğlu’na seslendi!

Alasya, daha sonra Türker İnanoğlu’na şu sözler ile seslendi:                          “ Yaptıklarınızdan söz edilmesini istemezsiniz sayın patronum, bilirim! Bana kızacak olsanız da söyleyeceğim çünkü yaptıklarınızın okul yaptıran, yaptırmayan tüm hayırseverlere örnek olmasını istiyorum.”

Okulun eski öğrencisi konuştu

Sanatçı Zeki Alasya, daha sonra kürsüye Türker İnanoğlu İlköğretim Okulu’nda eğitim almış ve şu anda Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıfta okumakta olan Muhittin Yücel’i duygularını misafirler ile paylaşmak üzere sahneye davet etti.

Muhittin Yücel, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ Türker İnanoğlu’na ve devletimize ne kadar teşekkür etsek azdır çünkü burada 1996 yılına kadar bir okul yoktu ve bu okulun açılmasıyla beraber bu mahalledeki insanlar bir eğitim alma fırsatı yakaladılar. Çocukların burada eğitim alması ve bu okulda sosyal ve kültürel hayata dahil olmaları, hayati bir öneme sahiptir.”

Türker İnanoğlu’na minik Zeynep’ten teşekkür!

Okulun eski öğrencisi Yücel’in sonrasında ise bu sene birinci sınıfa başlayan minik Zeynep kürsüye çağrıldı. Zeynep, burada yaptığı konuşmada; “ Birinci sınıfa yeni başladım; okulumuzu kuran Türker amcaya çok teşekkür ediyorum” dedi ve ardından kendisini yanına çağıran İnanoğlu’nun yanına gitti. Vali Mutlu ve İnanoğlu küçük Zeynep’i aralarına alarak, hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Türker İnanoğlu: Çocuklar sokakta üşüyerek bekliyorlardı

Konuşma sırası kendisine geldiğinde ise ünlü yapımcı İnanoğlu, sözlerine adına yaptırmış olduğu okulun hikâyesini anlatarak başladı: Türker İnanoğlu, “ 1986 yılında bir kış gününde Çiçek Taksi’nin bir bölümünün okulun karşısında bulunmakta olan mezarlıkta çekildiğini” hatırlatarak,    “ Ben de seti ziyarete gelmiştim. Onlarca küçük çocuk soğukta üşüyerek, burada bekliyordu. O zamanlar burada tek derslikli küçük bir bina vardı; beş sınıf bir arada eğitim görüyordu. Dışarıda bekleyen talebeler de, içerdekiler çıktıktan sonra derse girecek olan öğrencilerdi. İstanbul içinde böyle bir eğitim olması beni fevkalade üzdü; burayı okul yapmayı hedefledim. İnşaata 1996 yaz başında başlayıp Ekim ayında tamamladım. Tek katlı sekiz derslikli bu okulu Milli Eğitim’in hizmetine vermek beni çok mutlu etti. Aradan bir veya iki yıl geçti; ilköğretim sekiz yıla çıkınca, dört derslik daha ilave yaptırdım. Bu sene 4+4+4 sistemine geçiş yapılınca da, sınıfları büyütüp ilave olarak 9 ek derslik yaptırarak, 21 derslikli bir ilk ve ortaokul haline getirdim.”

Bu okulu yaptırmak, beni fevkalade mutlu etti

Türker İnanoğlu, konuşmasının devamında ise, okulu yaptırmış olmasının kendisini “ Fevkalade mutlu ettiğini” ifade ederek, “ Talebelerin coşkuyla okula geldiklerini görmek de, ayrı bir sevinç kaynağı. Bazı okullarda sınıflar aşırı kalabalık; tuvaletler yetersiz. Her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğine inanıyorum. Daha evvel okul yaptırmış veya yaptırmamış olan hayırseverler okullarına 7-8 derslik ilave yaptırsalar, bu problem çözülecektir” yorumunda bulundu.

Yapılacak olan lise ile 4+4+4 tamamlanacak!

Konuşmasının sonunda, gelecek yıllarda okulun yanında bulunan arsaya bir İletişim Meslek Lisesi yapmayı hedeflediğini de açıklayan ünlü yapımcı, “ İnşallah onun da açılışını hep beraber yaparız; böylece 4+4+4’ü tamamlamış oluruz” dedi.

Yücel Çelikbilek: İnanoğlu’na yakışır!

İnanoğlu’nun ardından kürsüye davet edilen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, kısa konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Türker İnanoğlu burayı yapacağını söylediği zaman, kendisine ‘ Size yakışır!’ demiştik; buraya lise açılışını yapacağını duymaktan ayrıca mutlu olduğumu ifade edeyim! Demek ki, veren elin hayırlı olduğu noktasındaki inancı yüreğinde ağır basmış ki, vermeye gayret ediyor.” Çelikbilek, konuşmasını; “ Yapılan okulun bölgeye hayır getirmesi” temennisi ile sonlandırdı.

Muammer Yıldız: İstanbul’da eğitime biraz zorluk çekerek başladık!

Çelikbilek’in ardından söz alan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “ Herkes sayın Türker İnanoğlu gibi sanatçı duyarlılığı ile davranmış olsaydı; bir okulun yanına bir okul daha, bir dersliğin yanına bir derslik daha yapmış olsaydı,” 4+4+4 sistemine geçişte kendi işlerinin de kolaylaşmış olacağına işaret ettiği konuşmasında, “ 2012- 2013 döneminde, İstanbul genelinde 5 bine yakın dersliği eğitim öğretime hazır hale getirdiklerine” işaret etti.

“ İstanbul’da eğitim öğretime bu yıl biraz sıkıntı çekerek, zorluk çekerek” başlandığını kaydeden Muammer Yıldız, “ Ama neticede çocuklarımız şu anda eğitim öğretime vasat bir ortamda en iyi şekilde başlamış oldular” açıklamasını yaptı.

Süleyman Erdoğan: Topyekun bir seferberliğe ihtiyacımız var

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ise, “ Beykoz’un bahtı daha da iyileşecektir” dedi ve konuşmasını şu sözler ile sürdürdü: “ 4+4+4 sisteminin devlet olarak altından kalkmak zor görünüyor. Bu genç nüfus için hayırseverlerimiz ile beraber topyekun bir seferberliğe acilen ihtiyacımız var.”

Kaymakam Erdoğan, bu sözlerinin ardından ise, Türker İnanoğlu’ndan, Beykoz’da inşaatı devam etmekte olan Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi için yurt talebinde bulundu.

Hüseyin Avni Mutlu: Hep gönüllerde yaşayacaksınız

Protokol konuşmalarında son sözü İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu aldı. Mutlu, konuşmasına; “ Bugün çok güçlü, çok mutlu ve çok heyecanlıyız.  Güçlüyüz, çünkü hep bir aradayız. Bu birlikteliğimizi, bu mutlu günümüzü güçlendiren en kıymetli dostumuz, değerli yapımcımız, ağabeyimiz, çok sevdiğimiz hayırseverimiz sayın Türker İnanoğlu Bey ile birlikteyiz” sözleri ile başladı.

Türker İnanoğlu’nun 16 yıl önce inşa ettirdiği ve adını verdiği okula sevgisini ve ilgisini ilk günkü gibi sürdürmeye devam ettiğini ifade eden Mutlu, İnanoğlu’na hitaben şunları söyledi: “ Bu okuldan birçok değerli insan yetişecek. Yaptığınız sizlerle birlikte yaşayacak. Hep gönüllerde yaşayacaksınız. Bu değerli katkınız, bu değerli isminiz ilelebet yaşayacak.”

Vali, ünlü yapımcıya plaket takdim etti

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, konuşmasının ardından ise Türker İnanoğlu’na milli eğitime verdiği destekten ötürü bir plaket takdim etti.

İnanoğlunun adı, hayırseverler ansiklobedisinde!

Vali Mutlu, ayrıca Türker İnanoğlu’nun isminin de yer aldığı ve İstanbul’da okul yaptıran hayırseverleri içeren “ Hayırseverler Kitabı”nın ilgili sayfasını basın mensuplarına gösterdikten sonra, bu kitabı ünlü yapımcıya hediye etti.

Kurdela kesildi

Protokol konuşmalarının ardından ise, okulun kurdelası kesildi. Protokol üyeleri binayı gezerek, sınıflardan birinde öğrenciler ile birlikte sıralara oturdular. Açılış programının sonunda misafirlere ikramlarda da bulunuldu.

Türker İnanoğlu Vakfı tarafından dağıtılan BASIN BİLDİRİSİ’nde şu ifadelere yer verildi:

“ Türk sinema ve televizyon sektörlerinde 55 yıl boyunca gerçekleştirdiği ilkler ile adını duyuran Türker İnanoğlu, hayatı boyunca var ettiği eserleri sonsuza kadar yaşatmak için 1997 yılında TÜRVAK Vakfı’nı kurdu ve Vakıf’ın eğitime yönelik çalışmaları çerçevesinde 1997-1998 eğitim yılında Beykoz Çavuşbaşı’nda hizmete giren 12 derslikli Türker İnanoğlu İlkokulu ve Ortaokulu’nu yaptırdı. Eğitimde fırsat eşitliğine tüm kalbiyle inanan Türker İnanoğlu, açılışı dönemin Başbakanı sayın Mesut Yılmaz tarafından yapılan bu ilköğretim okulu ile sekiz yıllık eğitim yasasına katkıda bulunmuş oldu.

Türker İnanoğlu İlkokulu ve Ortaokulu’nun ilkokulunda 205, ortaokul kısmında ise 155 olmak üzere toplam 360 öğrenci eğitim görmekte. 2012-2013 eğitim öğretim yılında ilkokul birinci sınıfa 72 yeni kayıt yapıldı. Bunlardan 9 öğrenci 60- 66 ay, 63 öğrenci ise 66 ay üzeri yaş grubunda.

Değişen eğitim yasasıyla birlikte sınıf mevcutlarının istenen seviyelerde tutulması için okul yönetimlerinin oldukça zorlandığı şu günlerde, Türker İnanoğlu İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri, 25- 30 kişilik sınıflarda eğitim görüyorlar. Öte yandan beş ailelik öğretmen evi, 19 derslik, idare odaları, kütüphane ve labaratuarı bulunan okulda yapılan restorasyon sırasında tuvaletler yenilendi; elektrik, ısıtma ve sus tesisatları da dahil çeşitli tadilatlar gerçekleştirildi…”

Haber: Arzu Başlantı

TÜRVAK'tan eğitime 4+4+4'lük destek
Bizi Takip Edin