Vardiya, üçüncü edisyonuyla Beykoz Kundura’da

Beykoz Kundura’nın Türkiye’den sanatçıları davet ettiği misafir sanatçı programı Vardiya, başladı.

Vardiya
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl üçüncü edisyonuyla 5-26 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek programın sanatçıları, yerli güncel sanatın başarılı isimleri Sinem Dişli, Sibel Horada ve Sena Başöz olacak. Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’ndaki işçilerin vardiyalı çalışma sisteminden ilhâm alarak yaratılan program, üç sanatçıyı Beykoz Kundura’da misafir edecek ve onları Kundura Hafıza’nın arşiviyle buluşturacak.

Her hafta ayrı bir sanatçı, binlerce obje, ses kaydı ve fotoğraftan oluşan arşivde zaman geçirecek ve farklı araştırma yöntemleri deneyerek üretecekleri fikirleri, ardından gelecek sanatçıya devrecek. Katılan sanatçıların Vardiya deneyimlerini paylaşacakları ve seyirciye açık gerçekleşecek Kamusal Program ise Haziran ayında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek.

Vardiya sistemiyle sanatçıdan sanatçıya aktarılarak genişleyen Vardiya programı, Kundura Sahne’nin performans pratiğine olan deneysel, yenilikçi ve araştırmacı bakışı ile Kundura Hafıza’nın yerel bilgeliğin peşinde, yitirilenleri koruyan yaklaşımının birleşiminden doğdu. Vardiya ile ilgili detaylı bilgiler beykozkundura.com’da.

Beykoz Kundura’nın farklı disiplinlerden sanatçııları davet ettiği ve Kundura Hafıza arşiviyle buluşturduğu misafir sanatçı programı “Vardiya”nın üçüncü edisyonu başladı. Yılda bir kez gerçekleşen ve sanatçıları Beykoz Kundura’da ağırlayan program, Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nda işçilerin birbirlerine nöbetlerini devrettikleri vardiya çalışma sisteminden ilhâmla kurgulandı.

SİNEM DİŞLİ İLE BAŞLIYOR

Arşivi koruyan, gözeten ve nöbet tutan bir çalışma dizilimi kurgusunun izlendiği Vardiya’nın bu yılki ilk katılımcısı, fotoğraf sanatçısı Sinem Dişli olacak. 2018’de The New York Times’ın “Arles Festivali’nde İzlenmesi Gereken 7 Fotoğrafçı” arasında gösterdiği ve 2019’da The Prix Pictet Ödülü’ne aday olmuş sanatçı, bir hafta boyunca Kundura Hafıza’nın arşivinde zaman geçirecek ve tüm bu süreçte ürettiği fikirleri ardından gelecek sanatçıya aktaracak.

VARDİYA’YI SİBEL HORADA VE SENA BAŞÖZ DEVRALACAK

Programının ikinci sanatçısı, güncel sanatçı ve küratör Sibel Horada ise, 12 Şubat’ta araştırmalarına başlayacak. Kentsel, arkeolojik ve ekolojik kültürlerden beslenen, bellek ve hafıza üzerine sorgular üreten işleriyle tanıdığımız sanatçı, Sinem Dişli’den aldığı fikri geliştirecek ve ‘vardiya’yı 19 Şubat’ta görsel sanatçı ve yönetmen Sena Başöz’e devredecek. Son dönem, bir arşiv olarak bedeni ve yeniden canlandırma aracı olarak hareketi araştıran işleriyle çok konuşulan sanatçı, 26 Şubat’ta programı sonlandıracak.

Üç sanatçının Vardiya deneyimlerini paylaşacakları ve seyirciye açık yapılacak Kamusal Program ise Haziran ayında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek.

İŞÇİERLİN VARDİYA SİSTEMİNDEN İLHAM ALDI

Kundura Sahne’nin performans pratiğine olan deneysel, yenilikçi ve araştırmacı bakışı ile Kundura Hafıza’nın yerel bilgeliğin peşinde, yitirilenleri koruyan yaklaşımının birleşiminden doğan Vardiya, iki yıl önce başladı. Bugüne dek, Gözde İlkin, Alican Tezer, Canan Yücel Pekiçten, Çıplak Ayaklar Kumpanyası gibi sanatçı ve kolektiflerin misafir olduğu program, sanat ve arşivin buluştuğu yeni düşünme ve karşılaşma alanları yaratmayı amaçlıyor.

Venedikçe ‘vàrdia’ ile İtalyanca ‘guardia’ sözcüklerinden ve ‘korumak, gözetmek, nöbet tutmak’ anlamlarındaki İtalyanca ‘guardare’ fiilinden Türkçeye uyarlanmış ‘vardiya’ kelimesinin sözlük anlamından esinle yaratılan program, Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nda işçilerin birbirlerine nöbetlerini devrettikleri vardiya çalışma sisteminden ilhâmla kurgulandı. Sanatçılar, bir hafta boyunca Kundura Hafıza’nın arşivinde zaman geçiriyor ve bir önceki sanatçıdan devraldığı araştırma odaklı üretimini kendi pratikleriyle geliştirerek özgün fikirler üretiyorlar. Bir haftanın sonunda ayrılırken de bir sonraki nöbeti tutacak sanatçıya biriktirdiklerini devirde bulunuyorlar.

Ayrınılı bilgi için: beykozkundura.com/vardiya

Vardiya, üçüncü edisyonuyla Beykoz Kundura’da
Bizi Takip Edin