Vatandaş ile Polis akşam çayında buluştu

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri Kavacık Körfez Konutları sitesinin yöneticileri ile bir araya geldi; vatandaşların şaşkınlığı gözden kaçmadı!

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, bir yandan projelerini uygularken, diğer yandan da vatandaşları şaşı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri Kavacık Körfez Konutları sitesinin yöneticileri ile bir araya geldi; vatandaşların şaşkınlığı gözden kaçmadı!

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, bir yandan projelerini uygularken, diğer yandan da vatandaşları şaşırtıyor! Polis ile sadece sorunlu durumlarda ve karakollarda karşılaşmaya alışmış halk, onlar ile birlikte bir kafede çay içip tatlı yemenin ve talep ileterek, sorunların çözümü üzerinde fikir teatisinde bulunmanın şaşkınlığında!

Körfez Konutları sitesinin yöneticileri, İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği’nin çalışmaları kapsamında, “Beykoz El Ele Daha Güvenli- Kent Güvenliği” projesi için Rüzgarlıbahçe Manzara Cafe’de Emniyet yetkilileri ile akşam çayında bir araya geldi. Toplantıya İlçe Emniyet Müdür’lüğü’nü temsilen İrfan Mazlum Bekaroğulları, Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, TDP Büro Amiri komiser Musa Bağbaşı, Trafik Büro Amiri Komiser Ali Kılıç ile TDP’de görevli polis memuru Levent Yeşilyurt katıldılar.

Kavacık Karakol amiri Gökhan Maden, Çubuklu Mahalle muhtarı Hüsnü Kolcu’nun da eşlik ettikleri site toplantısında, Kavacık Körfez Konutları site başkanı Kenan Durmuş ile blok yöneticileri ve bazı blok sakinleri sorunlarını dile getirdiler, çözüm önerileri üzerine konuştular.

Güvenlik, paylaşılması gereken bir sorumluluk

Güvenliğin paylaşılması gereken bir sorumluluk olduğu düşüncesinden hareket ile “Beykoz El Ele Daha Güvenli” şeklindeki kapsamlı projenin bir alt uygulaması olan “Kent Güvenliği Projesi” kapsamında site yöneticileri ile bir araya gelen İlçe Emniyet Müdürlüğü, söz konusu toplantıda katılımcılara TDP uygulamasını anlattı ve onlar tarafından iletilen sorunları dinledi.

Beykoz’un kendi trafik ekipleri yok

21 blok ve 334 daireden oluşan Körfez Konutları’nda güvenliğin sağlanması ve suçların oluşmadan önlenmesi amacını taşıyan toplantının açılış konuşmasını İlçe Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğulları yaptı. Bekaroğulları, toplantıda hazır bulunanların Beykoz’daki otopark sorununa değinmeleri üzerine şunları söyledi: “ Beykoz’un birkaç yönü ile trafik sıkıntısı var. Birincisi, alt yapı ve otopark sorunu. Buna polis olarak bizim çare bulmamız mümkün değil. İkincisi, bizim kendi trafik denetleme ekiplerimiz yok. Bütün trafik ekipleri merkezden yönlendiriliyor.” Beykoz’un kendi trafik denetimini kendisinin yapmamasının olaylara zamanında müdahaleyi önlediğinin altını çizen İlçe Emniyet Müdürü,   bu nedenle “ şu an için uygulanacak en etkili yöntemin çekicileri hem ekip gibi, hem de çekici olarak kullanmak” dedi.

Çekicilerin içerisinde bulunan trafik polislerinin trafik cezası uyguladıklarını da hatırlatan Bekaroğulları, site yöneticilerinin “zaman zaman yanlış yerlerden araba çekimleri yapıldığı” şeklindeki eleştirilerini dinleyerek, yetkililere notlar aldırttı. İlçe Emniyet Müdürü, Merkez’den gelen çekicilere müdahale etmelerinin mümkün olmadığının da altını çizdi.

Çalışmalar Beykoz’da ne kadar maya tutacak, bu bize bağlı

Beykoz’da alt yapının iyi olmadığını ifade eden Bekaroğulları, yanlış park edişler de eklenince, bölgede trafik sorununu ağırlaştırdığına değinerek, “ trafikte sorunlu değil de, sorumlu olunması gerektiği”ni hatırlattı ve vatandaşların bu konuda hassasiyet göstermelerini istedi. Beykoz’da trafik eğitimi konusunda başlattıkları çalışmalara da değinen İlçe Emniyet Müdürü, “bu çalışmalar Beykoz’da ne kadar maya tutar, bu hepimize bağlı” yorumunda bulundu.

Vatan Caddesi’ndeki sorun

İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları’ndan sonra söz alan Körfez Konutları Site Başkanı Kenan Durmuş, böyle bir toplantının Emniyet yetkilileri ile ilk defa düzenlendiğini belirterek, “simalarımızı tanıdıktan sonra bundan sonra herhalde birbirimize daha rahat ulaşacağız” dedi ve gerek site içi, gerekse site çevresinde yaşadıkları sorunlara açıklık getirdi.

Durmuş, Lojistik Meslek Yüksekokulu’ndan başlayıp, Atatürk İlköğretim Okulu’na kadar devam eden alanda ciddi bir kaldırım sıkıntısı bulunduğunu ifade ettiği konuşmasında, vatandaşların park eden araçlar nedeniyle kaldırımda yürüme zorluğu yaşadıklarını belirtti.

Söz alan Çubuklu mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu da, bu durumu teyit ederek, söz konusu alana park eden büyük otobüslerin, çocukları caddeden yürümeye zorladığını ifade etti.

Site Başkanı Durmuş, ayrıca sitede yaşayan gençler ile aralarında bazen sorunlar yaşanabildiğini ifade ederek, suçun oluşmadan önlenmesi için polis ile iş birliğinin öneminin bilincinde olduklarını kaydetti.

Günde üç intihar vakası yaşanıyor

İlçe Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğullarının toplantıda üzerinde durduğu bir konu da “gençler” oldu. İlçe Emniyet Müdürü, Beykoz ile ilgili istatistikler dikkate alındığında, ilçede hırsızlıktan sonra darp ve kasten yaralama, uyuşturucu, tehdit, aile fertlerine kötü muamele, hakaret ve sövme, intihara teşebbüs gibi bir suç sıralaması gözlendiğini belirtti. Bu durumun, ilçede sosyal bir problem olduğunu ortaya çıkardığını kaydeden Bekaroğulları, Beykoz’da hayata geçirdikleri projelerde amaçlarının suçların önlenmesi olduğunu söyledi. Gün içerisinde kendilerine üç intihar vakası intikal ettiğini açıklayan İlçe Emniyet Müdürü, “ Karşımıza şöyle bir manzara çıkıyor: Gençlerimize alternatifler oluşturmamız, onlara sosyal aktiviteler, istihdam gibi birtakım imkânların sağlanması gerektiği hususu ortaya çıkıyor. Çalışmalarımızın temelinde de bu var: Polis olarak bu konuda biraz daha etkin olalım, var ise yapılan çalışmalara destek olalım, bazı konulara dikkat çekelim” dedi.

Tülay Çik: Beykoz’a trafik denetleme yetkisinin verilmesini bekliyoruz

Toplantıda Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün trafik denetleme yetkisi hakkında bir soru yönelttiğimiz İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik ise şunları söyledi: “Trafik ile ilgili ilçe denetiminin Beykoz’a verilmemesi büyük bir sorun. İstanbul İl Trafik Şube Müdürlüğü’nün 16 ekibi var. Bunların ancak 2 tanesi Beykoz’da görevlendiriliyor. Bu, Beykoz’a yetmiyor. Denetim yetkisinin Beykoz’a verilmesini bekliyoruz. Çünkü biz hizmet etmek istiyoruz.”

Yine bir “ilk”

Körfez Konutları sakinlerinin, hem İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile tanışarak sohbet etme, hem de sorunlarını anlatma olanağı buldukları ve yine İlçe Emniyet Müdürlüğü”’nün “ilk”leri arasına giren bu toplantının sonundaki memnuniyetleri ise gözlerden kaçmadı.

Haber: Arzu Başlantı

Vatandaş ile Polis akşam çayında buluştu
Bizi Takip Edin