Yaşanabilir güzel bir Beykoz için herkes duyarlı olmalı!

Yeşil Okul Projesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ödül Töreni, 53 okulun katılımıyla Tarihi Beykoz Çayırı'nda yapıldı.

Yeşil Okul Projesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ödül Töreni, 53 okulun katılımıyla Tarihi Beykoz Çayırı'nda…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Okul Projesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ödül Töreni, 53 okulun katılımıyla Tarihi Beykoz Çayırı’nda yapıldı.

Yeşil Okul Projesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ödül Töreni, 53 okulun katılımıyla Tarihi Beykoz Çayırı’nda yapıldı. Bu yıl 7. si düzenlenen etkinlik kapsamında öğrencilerin yaptığı çalışmalar da sergilendi. 

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yön Temizlik Firması işbirliğiyle uygulanan proje kapsamında okullarda çevre bilinci ve atık yönetimi uygulamalı olarak öğretiliyor.

Beykoz Çayırı’nda düzenlenen ödül törenine Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç, Salim Öztürk, Muharrem Kaşıtoğlu, Mahmut Gülbasar, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, meclis üyeleri, başkan danışmanları, projede gönüllü yer alan okulların müdürleri, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Yeşil Okul Projesi’nde 1. olan okullara spor malzemeleri seti, 2. seçilen okullara Masa Tenisi, 3. olan okullara Bahçe Satrancı diğer okullara ise teşekkür belgesi ve plaket verildi.

Törende öğrencilere hitap eden Kaymakam Ahmet Katırcı, Beykoz Belediyesi’nin sosyal projelerde öncülük ettiğini, bu güzel çalışmayla 27 bin öğrenciye ve 80 bin aileye ulaşıldığını belirterek projeye katılanları kutladı.

Başkan Çelikbilek: “Yeşil Okul Projesi’nde öğrendiklerimizi uygulamalıyız”

İlçe sakinlerinin çevre bilincine sahip olması gerektiğini belirten Başkan Çelikbilek: “Yaptığımız atık merkezleri projesiyle, Çevre Bakanlığı tarafından ödüllendirildik, diğer belediyeler bizi örnek alıyor. Belediye olarak çevre hizmetlerini önemsiyoruz. Yeşil Okul Projesi’ ne 53 okul katıldı. Bununla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Projede önemli olan öğrendiklerimizi hayata geçirmektir. Bu çevrenin sahibi sizlersiniz, çevrenizi koruyarak daha güzel bir çevreye sahip olabilirsiniz Yaşanabilir güzel bir Beykoz için herkes duyarlı olmalı” dedi.

Slayt eşliğinde proje hakkında bilgiler veren Çevre Mühendisi Sena Şahin, projeyle organik atıkların ilk defa kompostlaştırıldığını, çevre ve atık yönetimi eğitimlerinin öğrencilere uygulamalı verildiğini, bu konuda bilinç ve farkındalık oluşturulduğunu belirterek, toplanan atıklarla enerji ve zaman tasarrufu sağlanarak ülke ekonomisine katkıda bulunulduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Yeşil Okul Projesi’nde dereceye giren okullara ödülleri dağıtıldı.

Ödül kazanan okullar:

Yeşil Okul Birincileri

Ziya Ünsel Ortaokulu,  Anadolu Kavağı Mesadet Taylan Ortaokulu,Kılıçlı İlkokulu

Yeşil Okul İkincileri

Saadettin Gökçepınar İlkokulu, Şahinkaya İlkokulu, Oramiral Vural Bayazıt İlkokulu

Yeşil Okul Üçüncüleri

Elmalı Ortaokulu, Şehit Adil Doğan İlkokulu, Sait Taşçıoğlu İlkokulu

YEŞİL OKUL PROJESİYLE

82 ton kağıt geri dönüştürülerek ağaçların kesilmesini önlendi. 

1 ton cam geri dönüştürerek petrol tasarrufu sağlandı.

5 ton atık yağı geri dönüştürerek su kirliliği önlendi.

1767 kg pili geri dönüştürerek toprağın kirlenmesini önlendi.

Yaşanabilir güzel bir Beykoz için herkes duyarlı olmalı!
Bizi Takip Edin