Yaz Kur'an Kursları açılış programları ile başladı

Beykoz Müftülüğü 2014 Yaz Kur'an Kursları tüm camilerimizde yapılan açılış programları ile başladı.

Beykoz Müftülüğü 2014 Yaz Kur'an Kursları tüm camilerimizde başladı. 23 Haziran-22 Ağustos tarihleri arasında 9 hafta devam edecek…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftülüğü 2014 Yaz Kur’an Kursları tüm camilerimizde yapılan açılış programları ile başladı.

Beykoz Müftülüğü 2014 Yaz Kur’an Kursları tüm camilerimizde başladı. 23 Haziran-22 Ağustos tarihleri arasında 9 hafta devam edecek olan kurslarda öğrenciler, seviyelerine göre kur esasına dayalı olarak Kur’an ve Temel Dini bilgiler verilecek.

Yaz Kur’an Kursları tüm camilerimizde yapılan açılış programları ile başladı. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Kavacık  Yıldırım Beyazıt Camii’nde düzenlenen programa katıldı. Öğrenci velileri ile öğrencilerin  katıldığı program coşkulu geçti.

Cami bahçesinde başlayan programın sunumunu çocuklar yaptı. İmam-hatip Muhammet Polat’ın Kur’an tilaveti ile başlayan program, Müezzin kayyım Osman Bilgi’nin çocuklarla birlikte seslendirdiği  tekbir ve salat-ü  selamları ile devam etti.

Hüseyin Demirtaş; Çocukları Kur’an’sız ve camisiz bırakmayın

Programda Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş  açılış konuşması  yaptı. Müftü Demirtaş konuşmasında şunları söyledi: “Okulların tatil olduğu zamanlarda kişilerin kendi isteğine, küçüklerinde kanuni temsilcilerinin talebine bağlı olarak Kur’an-ı Kerim’i ve mealini öğrenmeleri, dini bilgilerini geliştirmeleri, dini içerikli sosyal ve kültürel etkinliklerden yararlanmaları amacıyla Kur’an kurslarında, camilerde  kurslarımız açıldı. Geleceğimizin teminatı, gözlerimizin nuru olan evlatlarımız ile birlikte, bugünden itibaren hep birlikte  inşallah camilerde olacağız. Değerli  anne babalar Allah evlatlarınızı sizlere bağışlasın. Lütfen onları Kuran’sız, camisiz bırakmayın. Çocuklarımız  inançlarıyla, kitaplarıyla, Peygamberleriyle tanışsınlar. Benliklerini, kişiliklerini kazansınlar. Camilerimiz aynı zamanda kültür aktarımının yapıldığı yerlerdir. Bizler değerli hocalarımızla birlikte çocuklarınızı evlatlarımız olarak ve emanet olarak kabul edeceğiz. Bir taraftan Ramazan ayı, bir taraftan Yaz mevsiminin  dinlenme mevsimi olduğunun farkında olarak  kolaylaştırıcı bir sistemle çocuklarınızı dini değerlerimizle buluşturacağız. “ dedi.

Müftü Demirtaş ayrıca yaz kurslarında öne çıkarılacak  6 temel hususu şöyle açıkladı.

“1- Çocuklara Besmele şuuru vereceğiz. Her şeye besmele ile başlaması gerektiği,besmelenin manası ve önemi üzerinde duracağız .

2- Çocuklara muhakkak bir Yemek Duası öğretmemiz lazımdır. Evde sofra başında anne-babalarının yanında dua eden bir çocuk ne kadar da anlamlı bir iş yapmış olur değil mi?

3- Çocuklara muhakkak bir veya iki ilahi öğretmek gerekir.Derslerde ya da özel programlarda bu ilahiler okunmalıdır.

4-Çocuklara namaz bilinci kazandırmalıdır.Çocuklar , 5 vakit namazın önemini , değerini ve güzelliğini hissetmelidir.

5- Çocuklarımıza Fatiha suresi başta olmak üzere kısa surelerin mealini ezberletmemiz gerekir. Ayrıca bazı hadis-i şeriflerin ezberlenip yorumunun öğretilmesi gerekir.6-Çocuklarımıza oyun etkinliklerinde dini kavramları içeren oyunlar öğretilmelidir. Çocuklar, bir taraftan oyun oynarken diğer taraftan dini değerleri öğrenmiş olurlar.” dedi.

Programın son bölümünde çocuklardan oluşan ilahi korosu camiye gidiyorum ilahisini seslendirdiler. Program öğrencilerin harf tanıtımı için tek tek sahneye davet edilmesi ve  harfleri tanıtımı ile sona erdi.

Yaz Kur'an Kursları açılış programları ile başladı
Bizi Takip Edin