Yenimahalle her yerden patlıyor!

Beykoz Yenimahalle, yamalı bohça! Mahallede bir yerden temiz su, başka bir yerden ise kanalizasyon suyu fışkırıyor; mahalleli isyanda!

Beykoz’un 25 bin nüfuslu ve 14 bin seçmen kapasiteli mahallesi Yenimahalle, yamalı bohça!…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Yenimahalle, yamalı bohça! Mahallede bir yerden temiz su, başka bir yerden ise kanalizasyon suyu fışkırıyor; mahalleli isyanda!

Beykoz’un 25 bin nüfuslu ve 14 bin seçmen kapasiteli mahallesi Yenimahalle, yamalı bohça! Mahallede bir yerden temiz su, başka bir yerden ise kanalizasyon suyu fışkırıyor; muhtar ve azalar İSKİ ile Beykoz Belediyesi arasında telefon trafiğinde çabalıyor; mahalleli isyanda!

15 gündür akan pis su, mahalleyi sarmış durumda

Yenimahalle Sevda Sokak, 20- 22 no’lar arasında bulunan alanda patlayan kanalizasyon borusu, mahalleliye zor anlar yaşatıyor. Etrafa yayılan kokudan rahatsız olan ve pis suyun ayakkabılar yolu ile evlerine mikrop saçmasından endişelenen mahalleli, sorunun çözümünü sadece mahalle muhtarına bırakmayarak, kendince çözüm arayışına düşmüş; kimi İSKİ ile, kimi Belediye ile irtibat kurmanın derdinde; kimisi ise bakıyor ki, olmayacak alıyor beton kırma makinesini eline!

Kanalizasyon suyu Baruthane Caddesi boyunca akıyor

Yenimahalle Muhtarı Mustafa Çelik ve âzâ Erol Tomrukçu ile görüştük ve birlikte atık su patlağının olduğu bölgeyi ziyarete gittik. Burada incelemelerde bulunurken; mahallenin başka bir noktasında, farklı bir su sızıntısı olayını haber aldık; ancak bu kez sızan “Pis” değil, “Temiz” suydu.

Beykoz Güncel Haber olarak, sizlere aktarabilmek üzere Yenimahalle’nin tüm bu patlak noktalarında bulunmaya çalıştık!

Kanalizasyon suyu, merdivenli sokağın altında

Sevda Sokak’ta patlayan kanalizasyon borusu, yapılan merdivenli sokaklardan birinin altında bulunuyor.

Mahalle yetkilileri ve vatandaşların aktardıklarına göre; İSKİ ekibi bu yere gelerek incelemeler yapmış ancak, patlağın merdivenli bir sokağa denk geliyor olması nedeniyle kırma işinin Beykoz Belediyesi tarafından yapılması gerektiğini belirtmiş. Yani, Beykoz İSKİ’ye göre; “ Kırma işini Belediye yapacak, yeri hazırlayacak, yani bacayı bulacak; ardından ise İSKİ soruna el atacak imiş.”

Beykoz Belediyesi ise, söz konusu kırım işinin İSKİ tarafından yapılması gerektiğini belirtmiş.

İSKİ ekipleri birkaç kez yanlarında vidanjörler ile birlikte sorunlu bölgeye gelmelerine rağmen sorun, bu 15 günlük süre zarfında bir çözüme bağlanamamış!

Söz verilen araç gelmemişti!

Röportaja gittiğimiz gün sabah saatlerinde gönderileceği belirtilmiş olan rögar açıcı ise, biz saat 13: 00 sularında mahalleden ayrıldığımızda henüz gelmemişti.

Vatandaşın klozetinden taşmasına iki parmak kala, kazmayı vatandaş vurdu!

Bu şekilde 14 gün bekleyen mahalleliden Fevzi Acun, pis suyun tuvalet klozetinden taşmasına iki parmak kala, inşaatçı olmasının verdiği avantaj ile kapmış aletini – edevatını; merdivenli sokağın sorun yaratan bölümünü kırmak zorunda kalmış.

Vatandaş Fevzi Acun: Bugün yarın, bugün yarın; bekliyoruz!

Fevzi Acun, gazetemize şu bilgiyi verdi: “ Rögar tıkanmıştı; İSKİ’yi aradım. Ertesi gün geldiler; hortum saldılar ve geçici olarak açtılar. Hortumu saldılar, kapağın kenarlarından asfaltın altından tazyikli su çıktı. Bana, buradaki pimaşın kesinlikle kırık ve tıkalı olduğunu söylediler. Kırık olduğu için de buranın açılması lâzım, dediler. İSKİ’den bir ustabaşını aradık. Eleman gönderileceğini söyledi, kimse gelmedi. Sonra yine aradık; Üsküdar’dan bir ekip geldi sorun acil olduğu için. Onlar da aynı şeyi söylediler: ‘ Burası tıkalı, buranın kazılması lâzım. Biz geçici ekibiz; acil olduğu için geldik’ dediler. Bugün yarın, bugün yarın; bekliyoruz! Sürekli hep birbirlerine postalıyorlar. Yani, çözüm üretme diye bir şey yok.”

Gece saat 11:00’de ben kazdım

Orayı gece saat 11: 00’de ben kazdım. Santrali aradım;  ‘Benim evimdeki kanaldan pislik çıkıyor’ dedim. Gece hilte ile kazdım. Suyu dışarı akıtmak zorunda kaldım. ‘ Tamam yapacağız!’ diyorlar ama gelmiyorlar. Yazık günah! Buraya beş sefer vidanjör geldi. Bu vidanjörün her gelişinin parası hepimizden çıkıyor. Üstelik burası vidanjör ile olacak bir şey değil. Ben inşaatçıyım; inşaatçı gözüyle söylüyorum: Buranın kazılması lâzım. Onlar ise oturdukları yerden, ‘Şöyle olur, böyle olur!’ diyorlar.”

Çevrede İGDAŞ boruları var

Mahalleli sorun üzerinde tartışırken, Yeni Mahalle Muhtarı Mustafa Çelik araya girerek, kendi başının çaresine bakmayı düşünen vatandaşları şu sözler ile uyardı: “ Burayı kendiniz kıramazsınız; burada İGDAŞ’ın boruları var!”

Vatandaşlar ne dedi?

Adeta bir dere misali akmakta olan kanalizasyon suyunun şırıltılı sesi arasında vatandaşların da görüşlerini aldık:

“ Pis su, 15 gündür böyle akıyor; evi sinekler sardı.”

“ Patlak alanın hemen yanı başında benim bakkalım var. Bu beni de etkiliyor. Patlak yeri açmaya gelen İSKİ işçileri bana ‘Belediye’den izin al açalım; cezası var’ diyorlar. Onlara; ‘ Ben cezayı kabul ediyorum; açın! diyorum. Birinin burayı açması lâzım. Bütün müşteriler bu durumdan şikâyetçi!”

Geçici çözüm: Akan pis suyu rögara doğru yönlendirmek

Yenimahalle’nin sorunlu başka bir bölgesine gitmek üzere mahallelinin yanından ayrıldığımızda, onlar da pis suyun cadde boyunca akmasını önlemek üzere, bu suyu kendi imkânlarıyla rögara doğru yönlendirmek konusu üzerinde görüş teatisinde bulunuyorlardı!

28 Eylül: Son durum!

Haberimiz yayına hazırlandığı sırada Muhtar azası Erol Tomrukçu’yu arayarak, kendisinden son durum hakkında bilgi aldık.

Öğrendiğimize göre, 27 Eylül akşamı geç saatlerde İSKİ’den yetkililer gelmiş ve (Beykoz Belediyesi’nden izin almamalarına rağmen!) merdivenli sokağın sorunlu bölgesinde kırım yaparak, pis suyu çekmişler.

28 Eylül günü yani bugün ise, sorunlu alana künk döşenmeye başlamış!

 TEMİZ SUyun patladığı yerdeyiz: Ayvalı Sokak!

Yeni Mahalle Muhtarı Mustafa Çelik ve âzâ Erol Tomrukçu ile birlikte, Yenimahalle’nin dik yamaçlı yollarında ikinci şikâyet noktasına doğru ilerliyoruz. Arabadan iner inmez, temiz suyun patladığı yer dikkatimizi çekiyor.

Şu ana kadar akan 40 ton temiz suya yazık değil mi?

Muhtar âzâsı Tomrukçu, bu suyun da yaklaşık 15 gündür bu şekilde aktığını belirterek, şu yorumda bulundu: “ 40 tona yakın temiz su aktı; yazık değil mi?”

Vatandaşın biri, suyu TELEKOM rögarına akıtmış!

İşin vahim bir tarafı da, sorunu ile baş başa kalmasından olacak, bir vatandaşın, suyun yola akmasını önlemek için, rögara bağlantı vermeye çalışması!

İSKİ ve TÜRK Telekom rögarlarının yan yana bulunduğu sokakta, vatandaşın dalgınlığı ya da bilgisizliğinden olacak, akmakta olan su, İSKİ rögarı yerine, TÜRK TELEKOM rögarına aktarılmış!

Bu detayları fotoğraf galerimizde görebilirsiniz!

İSKİ, arızanın kaynağını bulamadı

Burada incelemelerde bulunurken, mahalleli bir kadın yolumuzu keserek, temiz suyun bir vatandaşın evinin içine akmakta olduğunu söyleyerek, bize bu evde inceleme yapıp yapamayacağımızı sordu.

Biz de olay yerine; yani Ayvalı Sokak’a hareket ettik.

Muhtarı görenler dışarı çıktı!

Burada Muhtarı karşılarında gören vatandaşlar, sorunlarını anlatmak üzere camlara çıktılar. Herkes sorunun bir an önce çözülmesini istiyordu.

Temiz su, vatandaşın bahçe duvarından akıyor

Mehmet Dere isimli vatandaşın yardımı ile bahçe duvarından şarıl şarıl temiz suyun akmakta olduğu vatandaşın özel mülküne girdik. Vatandaşın kapısının önü deyim yerinde ise, ıpıslaktı!

Sorunun kaynağı bulunamadı

Mahalle sakini Mehmet Dere’nin belirttiğine göre, İSKİ elemanları sorumlu bölgeye gelerek ölçümler yapmışlar ancak buna rağmen sorunun nereden kaynaklandığı bulunamamış.

28 Eylül son durum!

Öğrendiğimize göre, Sevda Sokak’taki pis su sorununu çözmek için gelen İSKİ yetkilileri, Ayvalık Sokak’taki temiz su sorununu da en yakın zamanda çözeceklerini ifade etmişler. Burada kazı yapılarak, sorun giderilecekmiş!

3. sorun noktası: Güney Sokak

Yenimahalle Güney Sokak, Muhtar Çelik’in korkulu rüyası! Zira bu sokağın derdi hiç bitmiyor! Bu sokakta her daim, yaz- kış patlamalar yaşanıyor! Burada akan da temiz su! Yetkililerin belirttiğine göre, artık mahalleli akan suları kanıksar olmuş!

İSKİ, her şeye rağmen hak edişini alıyor!

Muhtar Mustafa Çelik’in bir şikâyeti de, İSKİ’nin kazdığı yerleri yama yapmadan bırakması ve oluşan pisliği temizlememesi. Çelik’in belirttiğine göre; “ İSKİ, molozunu kaldırmıyor; betonunu da atmıyor ama ‘ Kaldırdım’ diye hak edişini alıyor Belediye’den!”

Bizden iletmesi!

Vatandaş cephesinden; bizden iletmesi! Vatandaşın başı “Su” ile dertte! Sorun, yazımızın hazırlandığı anda gideriliyor olsa da, bir dahaki sefere aynı sürecin tecrübe edilmemesi için tüm yaşananlardan haberdar olunuz istedik!

Haber: Arzu Başlantı

Yenimahalle her yerden patlıyor!
Bizi Takip Edin