Yetkililerden Emin Çölaşan'a cevap geldi

Emin Çölaşan’ın, Beykoz’da 12 lisede Hz. Muhammed’in hayatıyla ilgili soruların yer aldığı özel bir sınav yapılmış olmasını eleştiren yazısına yetkililerden cevap geldi

Emin Çölaşan’ın, Beykoz’da 12 lisede Hz. Muhammed&#8

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emin Çölaşan’ın, Beykoz’da 12 lisede Hz. Muhammed’in hayatıyla ilgili soruların yer aldığı özel bir sınav yapılmış olmasını eleştiren yazısına yetkililerden cevap geldi

Emin Çölaşan’ın, Beykoz’da 12 lisede Hz. Muhammed’in hayatıyla ilgili soruların yer aldığı özel bir sınav yapılmış olmasını eleştiren yazısına Beykozlu yetkililerden cevap geldi. Beykoz Güncel Haber, konuyu araştırmak üzere Beykozlu yetkililer ile görüştü.

Akit Gazetesi’nde “Dini sorular, Çölaşanları rahatsız etti” başlıklı bir haber yayımlandı. Haberde, Emin Çölaşan ile eşi Tansel Çölaşan’ın, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün emri ile Beykoz’daki 12 lisede bir “sınav” yapıldığını ve bu sınavda öğrencilere dini sorular yöneltilmesinden rahatsızlık duydukları ifade edildi. Söz konusu haberde, Emin Çölaşan’ın Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan “Eğitimde Din Sömürüsü” başlıklı yazısının, ADD Başkanı olan eşi Tansel Çölaşan tarafından ADD’nin internet sitesinde de yayınlandığı ifade ediliyordu.

İşte, Emin Çölaşan’ın yazısı

Emin Çölaşan, söz konusu yazısında, şu ifadelere yer vermişti: 22 Mayıs Salı günü (önceki gün) İstanbul’un Beykoz ilçesindeki tüm lise ve dengi okullarda, Milli Eğitim Müdürlüğü emriyle toplam 12 lisede bir sınav yapıldı. Dereceye girecek öğrencilere laptop, ipod, iphone gibi çeşitli ödüller vaat edilmişti. Öğretmenlerin bu sınavdan haberi yoktu! Öğretmenler tepki gösterdi ama korkuyorlardı. Karşı çıktıkları takdirde sürgün edileceklerini biliyorlardı. Üstelik çok sayıda öğrenci bu sınava girmeyi reddetti ve girmediler. Birkaç gün önce de aynı okullara Zeytinburnu Müftülüğü tarafından ücretsiz olarak “Peygamberin Hayatı. Siyer’i Neb’i” isimli kitap dağıtılmış ve öğrencilerden bu kitabı okumaları istenmişti.

Dindar ve kindar nesil, İstanbul’un göbeğinde bile işte böyle yetiştirilmek isteniyor.

Türk eğitim sisteminin bu iktidarın elinde nereye sürüklendiğinin bir ibret belgesi olan, eğitim programlarında yer almayan bu sınavın sorularını ve yanıt şıklarını sizlere aynen aktarıyorum. Belgenin tümünü okuyabilmeniz için yazımı kısa kesiyorum ve soruyorum: Bu soruların eğitimle ne ilgisi var?”

Çölaşan, yazısının sonuna kitapçıkta yer alan soruları da eklemişti.

Beykoz’daki yetkililer ile görüştük

Söz konusu haber ile ilgili olarak Beykoz’daki yetkililer ile görüşerek, kendilerinden detay bilgiler aldık.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek

“Sınav değil, bilgi yarışması”

Konuyla ilgili olarak Beykoz Güncel Haber’e özel bir açıklama yapan Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, bu konuda herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek, yapılanın Emin Çölaşan’ın yazısında ifade edildiği gibi bir “sınav” değil, bir bilgi yarışması olduğunu belirtti.

Nazmi Yekrek, Beykoz Müftülüğü, Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlık’ın da onayı ile Beykoz İmam Hatip Lisesi’nin koordinatörlüğünde Hz. Muhammed’in Hayatı (siyer) ile ilgili olarak yapılan bu bilgi yarışmasına öğrencilerin katılımında hiçbir zorlamanın söz konusu olmadığını kaydetti.

Yapılmış olan bilgi yarışmasının matematik, tarih, felsefe gibi konularda yapılan bilgi yarışmalarından bir farkı olmadığını, yalnız bu sefer Siyer’i Neb’i yani Hz. Muhammed’in hayatı ile ilgili bilgilerin yarıştırıldığını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü, yarışmada derece alanlara verilecek olan hediyelerin de Beykoz Belediye Başkanlığı tarafından tahsis edildiğini belirtti.

“Öğretmenlerin bilgisinin olmadığı iddiası doğru değil”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek’e, Emin Çölaşan’ın yazısında geçenÖğretmenlerin bu sınavdan haberi yoktu! Öğretmenler tepki gösterdi ama korkuyorlardı. Karşı çıktıkları takdirde sürgün edileceklerini biliyorlardı. Üstelik çok sayıda öğrenci bu sınava girmeyi reddetti ve girmediler” şeklindeki ifadesi ile ilgili sorular da yönelttik

Yekrek, bu yarışmanın Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin organizasyonunda yapıldığını belirterek, Lise Müdürü Osman Altan’ın diğer okul müdürleriyle görüşerek, kendilerini bu konuda bilgilendirdiğini ve dolayısıyla her okulun müdürünün de yarışmadan haberdar olduklarını belirterek, Çölaşan’ın yazısında ifade edilen öğretmenlerin bu konuda bilgili olmadıkları iddiasının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. İlçe Milli Eğitim Müdürü,  “bu yarışma, okullarımızda eğitim öğretimi aksatmadan ve okul müdürlerimizin inisiyatifinde gerçekleştirilmiştir” açıklamasını yaptı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş

“Normal bir şey yapıyorsunuz, anormal bir şeymiş gibi gösteriyorlar!”

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ise, söz konusu olanın iddia edildiği gibi bir “ sınav” değil, isteyenlerin katılabileceği bir “bilgi yarışması” olduğuna vurgu yaprak, şunları söyledi: “ Diyanet İşleri’nin anayasal görevi vatandaşları dini konularda aydınlatmaktır; bu bizim anayasal sorumluluğumuzdur. Kutlu Doğum Haftası’nı daha yeni arkamızda bıraktık. İlçe Müftülüğü olarak gençlerde okuma kültürünü geliştirmek amacıyla isteyenlere 10 bin adet ‘Siyer’i Nebi’ kitabı dağıttık ve katılmak isteyenler için de bir bilgi yarışması düzenledik.”

“Yarışmaya 4 bin Beykozlu öğrenci başvurdu”

Beykoz Müftülüğü’nün teklifi sonrasında, Beykoz Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de mutabık kalmalarıyla imzalanan üçlü protokolün Beykoz Kaymakamlığı tarafından onaylanmasının ardından tertip edilen bu yarışmanın soruları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli din öğretmenleri tarafından hazırlandı.

Her okuldan ilk 3’e giren öğrenciler ödül alacak

Bu yapılmış olan bir sınav değil; sadece isteyenlerin katıldıkları bir bilgi yarışmasıdır. Düzenlemiş olduğumuz yarışmaya katılan 12 okulumuzun her birinde dereceye giren ilk 3 öğrencimize önümüzdeki 10 gün içerisinde düzenlenecek olan bir resmi tören ile de hediyeleri verilecektir. Sonuçlar henüz kesinleşmedi, kağıtlar okunmaya devam ediyor. Ödül töreninin yapılacağı gün, yer ve saati daha sonra Müftülüğümüzce kamuoyuna duyurulacaktır.

“Şaşıyorum!”

Gazetemize yaptığı açıklamada, her şeyin müfredata uygun olarak gerçekleştirildiğini ifade eden Müftü Hüseyin Demirtaş, “ Diyanet İşleri’nin görevi, toplumu dini bilgiler konusunda aydınlatmaktır. Her şey Din Kültürü dersinin mevzuatına uygun olarak yapıldı. Her şey ortada. Niye bir bilgi yarışması yapmayalım? Diyanet İşleri insanları dini konularda niye aydınlatmasın? Ben şaşıyorum! Normal bir iş yapıyorsunuz, anormal bir şeymiş gibi gösteriyorlar. Bu yarışmaya girmesi için hiçbir öğrenci zorlanmadı; isteyenler katıldı. Birileri bundan rahatsız olmuş. Biz kimseyi sınava almadık; yarışma yaptık” dedi.

Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Osman Altan

Konuyla ilgili olarak, yarışmanın koordinasyonunu sağlayan Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Osman Altan ile de görüştük. Altan, bu konuda bize şu bilgileri aktardı:

Öğretmenlerin bu konuda şikâyetleri olmadı

“Bu konuyu okulların müdürleri ile görüştük; hepsinin bilgisi dahilindedir. Yarışma ise, her okulda birbirine yakın saatlerde ve dersleri etkilemeyecek şekilde yapılmıştır. Zaten 5 bin soru kitapçığı basılmasından ve yaklaşık 4 bin öğrencinin yarışmaya girmesinden bunun bir zorlama değil, bir gönüllülük esasına dayandığı bellidir.”

Öğretmenlerin bu konudan şikâyetleri olduğu bilgisi doğru değildir; bize bu konuda hiçbir yansıma olmadı.

“ Emin Bey bunu bilmiyor herhalde?”

Kutlu Doğum Haftası’nı kutladık. Zaten Peygamberimizin hayatı önümüzdeki eğitim- öğretim yılında seçmeli ders olacak. Emin Bey bunu bilmiyor herhalde? Bir çocuğa peygamberinin hayatını öğretmek kötü algılanabilir mi? Batıda bir çocuk yatağa yatmadan önce dua okur; yemeğe başlamadan önce de dua okunur ancak söz konusu İslamiyet olunca bu şekilde algılamalar oluyor.”

Haber: Arzu Başlantı

Yetkililerden Emin Çölaşan'a cevap geldi
Bizi Takip Edin