Yöre Dernekleri Birliği Ardahan'ı yok sayıyor!

Beykoz Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, Yöre Dernekleri Birliği'nin kendilerini yok saymasına tepki gösterdi.

Beykoz Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ardahan Eğitim Vakfı (AREV) ile Beykoz'da kurulu bulunan köy dernekleri,…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, Yöre Dernekleri Birliği’nin kendilerini yok saymasına tepki gösterdi.

Beykoz Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ardahan Eğitim Vakfı (AREV) ile Beykoz’da kurulu bulunan köy dernekleri, AREV’in Yenimahalle’de bulunan binasında yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

Toplantıya; Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Yaşar Derer, Federasyon Kadın Kolları Başkanı Julide Feride Kaya, AREV Başkanı İlter Avşar, Beykoz Ardahan Dernek Başkanı Yusuf Şit ve yönetim kurulu üyeleri ile dernek üyeleri katıldı.

Beykoz Ardahanlılar Derneği Başkanı Yusuf Şit, Beykoz Yöre Dernekler Birliği’ne 1 yıl önce dilekçe vermelerine rağmen, kendilerine ‘merhaba’ bile dememesinden ve Ardahan’ı il olarak tanımamasından şikayetçi oldu.

Toplantının sunumunu üstlenen AREV Başkanvekili Alaattin Kılıç, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Derneğimizin kuruluş amacı bu denli dağılmışlık sergileyen Ardahanlıları buluşturmaktır. Hedefimiz; Beykoz’da ve dolayısıyla İstanbul’da yaşayan Ardahanlı hemşehrilerimize ulaşmak. Çeşitli etkinliklerde onları bir araya getirmek. Sosyal ve kültürel dayanışma sağlamak. Bölge basınımızı ve yerel basını bilgilendirmek amacıyla her yıl Beykoz bölgesinde, Beykoz Belediyesi ve Beykoz’da kurulu bulunan il yöre dernekleri ile ortaklaşa düzenledikleri şenlik alanına dernekleri temsil eden stantta dâhil olmak üzere yapılacak etkinliklerde yer almayı düşünmekteyiz”.

Yusuf Şit: Beykoz İl Dernekler Birliği, Ardahan’ı bir il saymıyor olacak ki, yıllardır bizi yok sayıyor!

İlk sözü Ardahanlılar Dernek Başkanı Yusuf Şit aldı.  Toplantı amacını, basınla tanışmak ve aynı zamanda kendilerini tanıtmak olduğunu ifade eden Şit, şunları söyledi: “Beykoz’da AREV, Beykoz Ardahanlılar Derneği, Çıldır Akşit Köyü Derneği, Panik (Tunçeli) Köyü, Gölgeli Köyü olmak üzere 5 tane derneğimiz var. AREV’de tüm derneklerimizi tek çatı altında toplamak üzere bir araya geldik. Böyle olması lazımdı. Beykoz’da bir il dernekleri birliği var. Beykoz İl Dernekler Birliği, herhalde Ardahan’ı bir il saymıyor olacak ki, yıllardır bizi yok sayıyor. Bizi görmemezlikten geliyor. Bir KAİ Derneği var ama, KAİ tek başına Ardahan’ı temsil edemez…Önüne gelen her grup derneklerle oynuyor. Derneklerin siyaset üstünü duruşunu bozmak için her türlü oyun oynanıyor.   Bu perde arkasında oynanan oyunları deşifre etmek gerek. Perde arkasında derin devletten tutunda, siyasete kadar bir çok çıkar gruplarına kadar STK’larla oynamak istiyor. Biz Beykoz Ardahan Derneği olarak bunu Beykoz’da yaşamaktayız. Beykoz Dernekler Birliği’ne dilekçe vermemize rağmen, bizimle merhaba bile etmemişlerdir. Eğer Beykoz’da derneklerle oynama devam ederse, bizde Beykoz’da dernekler federasyonunu kurabiliriz”.

İlter Avşar: 9 Mayıs’ta burada açılış yapacağız!

Daha sonra sözü alan AREV Başkanı İlter Avşar, AREV’in 2013 yılında kurulduğunun bilgisini paylaşarak; “2 yıldır faaliyetteyiz. Konferans, seminer gibi küçük küçük çalışmalarımız oldu. 9 Mayıs’ta burada açılış yapmayı düşünüyoruz. Sosyal anlamda bilinmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyoruz. Vakfımızın amacı, topluma ve insanlara hizmet etmek. Ardahan’ı en güzel şekilde temsil etmeye çalışıyoruz” dedi.

Yaşar Deler: Dernekler siyasilerin arka bahçesi olmamalı!

Son konuşmacı olarak Ardahan Federasyon Başkanı Yaşar Deler ise, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Beykoz Dernekler Birliği’nin kriterlerine uyuyorsanız üye olmalısınız. Eğer kriterlere uyuyorsak ve üye yapılmıyorsak bu da haksızlıktır. Kars-Ardahan-Iğdır Dernekleri ömrünü tamamlamışlardır. Ardahan’ın kendi gelişimini tamamlaması için ayakları üzerinde durması gerekir. Rüştünü ispatlaması gerekir. Ardahanlılar federasyonu, Ardahan derneklerini bir araya toplamak için kurulmuştur. Güç birliği yapmamız lazım. Dernekler siyasilerin arka bahçesi olmamalı. Biz Ardahanlılar dernek federasyonu olarak hiçbir siyasinin arka bahçesi değiliz. Biz üst çatısıyız. Ardahanlılara hizmet ediyoruz. Ardahan’ın sorunları var. Ardahan havaalanı yapılmasını istiyoruz. Ulaştırma bakanlığı bu işe çözüm bulmalı. Ardahan’da Türkiye’nin 3. büyük gümrük kapısı olan Aktaş Gümrük Kapısı açılacak. Bu kapıya ulaşmak için bir tünel yapılması lazım. Bu tünel açılmadan o kapının işlevi olmaz”.

Toplantı sonunda Ardahanlılar objektiflere birliktelik pozu verdi. 

Yöre Dernekleri Birliği Ardahan'ı yok sayıyor!
Bizi Takip Edin