Yöre Dernekleri siyasilerle gündemi değerlendirdi

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği, T.B.M.M’de temsilcisi bulunan siyasi partilerin Beykoz’daki ilçe teşkilatlarına nezaket ziyaretleri gerçekleştirdi.

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği, T.B.M.M’de temsilcisi bulunan siyasi par

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği, T.B.M.M’de temsilcisi bulunan siyasi partilerin Beykoz’daki ilçe teşkilatlarına nezaket ziyaretleri gerçekleştirdi.

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği, T.B.M.M’de temsilcisi bulunan siyasi partilerin Beykoz’daki ilçe teşkilatlarına nezaket ziyaretleri gerçekleştirdi. Bu kapsamda AK Parti, CHP ve MHP’ye gidildi.

İl ve Bölge Dernekler Birliği tanıtım turunda

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği’ni tanıtmak ve şu an gündemde olan 2B Yasası ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla siyasi parti ziyaretlerini gerçekleştiren İl Dernekler Birliği temsilcileri, yeni seçilen ilçe yönetimlerine de başarılar diledi.

Ziyarete katılan dernek ve temsilcilerinin isimleri ise şu şekilde: İl Dernekler Birliği Dönem Başkanı ve aynı zamanda Batum Havallisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç, İl Dernekler Birliği Başkan Yardımcısı ve Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya, İl Dernekler Birliği Genel Sekreteri ve Beykoz Samsunlular Dernek Başkanı Fatih Yılmaz, Beykoz Ordu Mesudiyeliler Dernek Başkanı Özkan Ayduğan, Erzurumlular Dernek Başkanı Ziya İnik, KAS-DER Başkanı Süleyman Çalık, Bayburtlular Dernek Başkan Yardımcısı İbrahim Altunbay, Sinoplular Derneği Başkan Yardımcısı Ünal Balcı, Beykoz Artvinliler Derneği İkinci Başkanı Mehmet Uzun, , Beykoz Gümüşhaneliler Dernek Başkan Yardımcısı Bahri Ata.

Ortak paydamız Beykoz

Beykoz’da faaliyet gösteren 15 il ve bölge derneğini çatısı altında toplayan İl ve Bölge Dernekler Birliği, yaklaşık 5 yıldan beri çalışmalarını sürdürüyor. “Ortak paydamız Beykoz” ilkesi ile yola çıkan dernekler, kendi içerisinde gerçekleştirdiği tüzük çalışmalarından sonra kurumsallaşmasını tamamlama noktasına geldi.

İlk durak AK Parti oldu

İl Dernekler Birliği’nin ilk durağı AK Parti ilçe teşkilatı oldu. İlçe Başkanı Adem Sefer’in katılamadığı toplantıda, misafirler İlçe Başkan Yardımcıları Mithat Güner ve Şeref Sarıkaya tarafından ağırlandı.

İl Dernekler Birliği’nin kendilerini takdiminin ardından yapılan karşılıklı konuşmaların ana konusunu 2B Yasası ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in NTV televizyonuna yaptığı konuşma oluşturdu. Mithat Güner, rayiç bedellerin henüz belli olmadığını, bu belli olduğu takdirde, yüzde 70 veya emsal değer gibi tartışmaların da pek önemli olmayacağını belirttiği konuşmasında, “ rayiç değerin en düşük 30 TL olacağı kesin; en fazla olacağı da bin TL” dedi.

Mithat Güner: Bu yasayı çıkardığımıza sevinmemiz lazım

Rayiç bedeller konusunda Belediye Başkanı dahil kimsenin bir bilgisinin olmadığını kaydeden AK Parti ilçe yöneticileri, bu aşamada söylenen her şeyin havada kalacağını ifade etti. Mithat Güner, 32 yıllık bir kangren olan sorunun AK Parti tarafından çözüldüğünün altını çizerek, “bu yasayı çıkardığımıza sevinmemiz lazım” dedi.

İkinci durak ana muhalefet partisi: CHP

Ziyarete damgasını vuran konu, 2B mitinginde yaşanan tatsızlıklar oldu

AK Parti’nin ardından CHP’ye geçen İl Dernekler Birliği yöneticileri, burada Hızır Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandılar.

İl Dernekler Birliği temsilcileri, Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP İlçe teşkilatının yeni ilçe yönetimine hayırlı olsun temennisinde bulundular. 

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği’ni tanıtmak ve şu an gündemde olan 2B Yasası ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla CHP İlçe yönetimine yapılan ziyarette, “Beykoz Platformu” adı altında Belediye Başkanlığı önünde yapılan 2B protesto mitinginde yaşanan tatsız olaylarda gündeme geldi.

Söz konusu mitingte siyasi parti temsilcilerine konuşma hakkı verilmeyişi ve CHP’nin asmış olduğu pankart dolayısıyla tartışmalar yaşanmıştı.

İl Dernekler Birliği Dönem Başkanı Ali Kemal Kılıç, Dernekler Birliğinin kuruluş amacından kısaca bahsettikten sonra yaşanan olaylara değinerek, “Pazar günü yaşanan o kargaşadan dolayı bütün dernek başkanlarımızın gerçekten üzgün olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Hasan Karakaya: Maalesef alınan kararlara uyulmadı

Başkan Ali Kemal Kılıç’tan sonra söz alan dönem Başkan Yardımcısı Hasan Karakaya ise, miting öncesinde Muhtarlar Derneği ile birlikte gerçekleştirdikleri kahvaltıda, miting ve içeriği konusunda karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti ve “söz konusu mitingin herhangi bir kişi, kurum ya da siyasi görüş adına değil, tamamen Beykoz Platformu adı altında gerçekleştirileceğini, bu platformun içerisinde ise Muhtarlar Derneği, İl Dernekler Birliği ve BEYMEZ’in olacağının konuşulmuş olduğunu” söyledi.

Hasan Karakaya, Hızır Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyelerine şu açıklamayı yaptı: “ Burada alınan prensip kararında bu miting ile alakalı gerek basına, gerek anonsta, gerekse bütün etkinliklerin altında Beykoz Platformu’nun imzası olması gerektiği özellikle belirtildi ve hemfikir olundu. Ancak daha sonra yaşadığımız bazı olaylarda maalesef bu şekilde yapılmadığı görüldü.”

Hızır Yılmaz’a pankart açma sözünün verildiğini öğrendik

Hasan Karakaya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Aldığımız kararlarda hiçbir şekilde pankart açmayacaktık. Daha sonra öğrendiğimiz üzere Sayın Hızır Başkan’a böyle bir sözün verildiğini öğrendik. Başkanım o pankartı oraya astıktan sonra, evet biz müdahale ettik; etmekte de kararımız gereği sonuna kadar haklıydık. Ancak başkanımın orada muhtarlara yönelik ‘ya siz bana bu sözü vermediniz mi?’ dediği noktada, baktık ki muhtarlardan cevap alınamadı, biz dernekler olarak geri durduk.”

Savunmanız haklı ancak üslubunuz sertti!

İl Dernekler Birliği Başkan Yardımcısı Hasan Karakaya, bu açıklamasının ardından CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a hitaben, “Savunmanız sonuna kadar haklıydı; ancak üslubunuz biraz sertti” dedi.

Makamlarda oturanlar daha anlayışlı olmalı

Karakaya sözlerini şöyle sonlandırdı: “ Hepimiz Türkiye için, Türkiye’mizin kalkınması için, Beykoz’umuz için mücadele etmekteyiz. Siz bunu siyasi partiler olarak, bizler ise STK olarak yapmaya çalışıyoruz. Çoluk çocuğumuzdan, vaktimizden, her şeyden taviz veriyoruz. Dolayısıyla, CHP İlçe Başkanı bizim için çok değerli bir makamdır.  Bu makamları biz daha güçlü, daha anlayışlı görmek istiyoruz.”

Hızır Yılmaz: O günkü tepkim fazla olabilir ancak…

Karakaya’dan sonra söz alan CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ise konuşmasının başında, “derneklerin yol göstericiliğinin kendilerine destek sağlayacağını” ifade ederek, Hasan Karakaya’nın “daha sakin ve daha diyalog içerisinde çalışma arzu ve temennisini dikkate alacağını” kaydetti.

Hızır Yılmaz, 2B mitinginde yaşananlar ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “ O günkü tepkim doğrudur fazla olabilir. Ama her ne kadar geçmiş bir siyasi birikimimiz de olsa biz de acemi bir ilçe başkanıyız. Ancak bu, baştan konuşulmuş olan bir şeyi bulamamanın tepkisiydi. Bunu da lütfen böyle görün.”

Bana öyle söylenmedi

Ben bir kere, mitingin dernekler ile Muhtarlar Derneği’nin birlikte yaptığını bilmiyordum; bana öyle söylenmedi. Bana söylenen, ‘Muhtarlar Derneği ve muhtarlar bu işi yapacaklar, siyasi partiler ve dernekler destek olacak’ şeklindeydi. Bunun üzerine ben sayın Cavit Gül’e, ‘ben konuşmak istemiyorum ama CHP’nin de hassasiyetlerini taşıyan bir bildiri görmek istiyorum’ dedim. Bu da benim hakkım.

Cavit Gül, biliyordu

“Ben orada hangi pankartı taşıyacağımı, bunun üzerine ne yazacağımı kendi el yazım ile yazdım, kendisine verdim. Buna rağmen… Hatta Pazar günü akşamı sayın Cavit Gül’ü aradım ve Ümraniye, Pendik, Çekmeköy, Sultanbeyli teşkilatlarından arkadaşlarımı destek için çağırdığımı söyledim. O da bana duyarlılığımız için teşekkür etti. Bana ‘bu sadece Beykozlular’ın bir basın bildirisi, bunlara gerek yok’ deseydi, ben de arkadaşlarımı arar, onlara ‘gelmeyin’ derdim. Ama tam tersi bana teşekkür edildi.”

Kendi örgütüme nasıl hesap vereceğim?

“Açacağım pankart biliniyordu. Siz de takdir edersiniz ki, ana muhalefet partisi daha önce konuştuğu bir pankartı orada açtıramıyor ise, ben kendi örgütüme nasıl hesap vereceğim?”

Ben topluluğun içerisindeydim, arabaya bile çıkmadım. Muhtarlarımızdan bir iki tanesi, ‘Başkan’ı yanımızda görmek istiyoruz deyince ben yukarı çıktım.”

Fatih Yılmaz: Verilen sözlerden haberimiz yoktu

İl Dernekler Birliği Genel Sekreteri ve Beykoz Samsunlular Dernek Başkanı Fatih Yılmaz ise yaptığı konuşmanın başında, olağan kongreden sonra seçilen yeni CHP yönetimini Hızır Yılmaz nezdinde tebrik ettiğini ifade ederek, başarılar diledi.

Yılmaz, İl Dernekler Birliği olarak gerçekleştirdikleri ziyaretlerde asıl amaçlarının “Beykoz kamuoyunda tam olarak oturmamış İl Dernekler Birliği’ni tanıtmak, şu an gündemde olan 2B Yasası ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak ve yeni seçilen ilçe yönetimlerini tebrik etmek” olduğunu belirtti.

Fatih Yılmaz, 2B mitingi sırasında yaşanan olaylara da değindiği konuşmasında, şunları söyledi: “ Bizler nihayetinde Beykoz’da kurumları teşkil eden insanlarız. Verilen sözlerden haberimiz yoktu. Ve gelinen nokta bu. İnsanlar bunun altında ister istemez bir şeyler arıyor.

Yılmaz, bu tarz organizasyonlarda siyasi söylemlerden kaçınmalarının sebebini ise şu sözler ile açıkladı: “İnsanlar, ‘acaba bu hangi partiden, acaba bu hangi kurumdan?’ şeklinde dedikodular yapıp, ‘boş ver gitmeyelim’ veya ‘bunun altında farklı bir şey var, ona reklam yaptırtmayalım’ şeklinde düşünerek uzak duruyorlar. O yüzden Beykoz’u kucaklayan, hiç kimsenin arkasında farklı bir hesabının olmadığının bildiği bir organizasyon yapalım istedik. Bu nedenle adının da Beykoz Platformu olmasını önerdik. ”

İster istemez karşı karşıya gelmek durumunda kaldık

Bu konuda bilgi eksikliği nedeniyle her iki tarafın da “ister istemez orada karşı karşıya gelmek durumunda kaldığını” ifade eden Yılmaz, “konuşarak çözemeyeceğimiz hiçbir şey olmaz. Nihayetinde ortak nokta Beykoz’un menfaatleri” dedi.

Artık bu tabuyu yıkalım!

Dernekler içinde her siyasi partiden ve görüşten insanların olduğunu da hatırlatan İl Dernekler Birliği Genel Sekreteri, “artık şu tabuyu yıkmamız lazım. Falan siyasi partiye bağlı bir dernek başkanı, bilin ki o partinin oradaki ayağı değildir. Biz 15 dernek başkanı olarak Beykoz’da bu tabuyu yıkmaya çalıyoruz. Derneğimiz içinde siyasetin ‘s’sini dahi yansıtmamaya çalışıyoruz”  ifadesini kullandı.

Hızır Yılmaz: Çelikbilek’in NTV konuşması hiçbir anlam taşımıyor

KAS-DER Beykoz Şube Başkanı Süleyman Çalık tarafından asıl ziyaret amacı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan 2B Yasası ile ilgili bir soru üzerine görüşlerini aktaran CHP İlçe başkanı Hızır Yılmaz, Yücel Çelikbilek’in NTV canlı yayında yaptığı konuşmaya değinerek, “ bu konuşmanın hiçbir anlam taşımadığını” belirtti.

Yılmaz, bu sözü söylemekteki gerekçesini ise şu şekilde açıkladı: “ Sayın Çelikbilek’i bir tarafa bırakın, AK Partili milletvekilleri Meclis Alt Komisyonu’nda bu yüzde 70 oranının fazla olduğunu, yüzde 50’ye inmesi gerektiğini savundular, Komisyon’dan da öyle çıktı. Genel Kurul’a geldiği zaman kendi grup başkan vekillerinden, Başbakanlarından, Genel Başkan’larından fırça yediler. Bunu da Bakan Babacan’ın sözleriyle söylüyorum.

Yücel Çeklikbilek’in dediğini ben hiç kale almıyorum.

“Yücel Çeklikbilek’in NTV’de söylediklerini ben hiç kale almıyorum. Hepimiz biliyoruz ki, başbakan’dan duymadığımız hiçbir kelime, AK Parti milletvekilleri de olsa hiçbir anlam taşımıyor. Sadece Başbakan’dan bunu duyarsam ciddiye alırım.”

Üçüncü ve son durak MHP

Ali Kemal Kılıç başkanlığındaki İl Dernekler Birliği’nin gerçekleştirdiği son ziyaret ise, MHP İlçe Teşkilatı’na oldu. İl Dernekler Birliği’ni karşılayan Ali Emanet başkanlığındaki MHP İlçe Yönetiminde şu isimler vardı: Başkan Ali Emanet, Hüseyin Öztürk, Yunus Cebir, İsmail Hakkı Önenerk, Adnan Ceviz, Hüseyin Öztürk, Mustafa Bulut, Mehmet Öncü.

Dernek faaliyetleri ve yönetim kurulu ile ilgili olarak MHP İlçe teşkilatını bilgilendiren İl Dernekler Birliği temsilcileri, Ali Emanet’e yaklaşan kongre öncesinde başarılar diledi.

Ali Emanet: 2B eylemi çok sönük geçti

Taraflar, 2B konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. MHP İlçe Başkanı Ali Emanet, 2B mitinginde teşkilat olarak hazır bulunduklarını belirterek, bu konuda şunları söyledi: “ Beykoz Belediye Başkanlığı’nın önünde 2B ile ilgili olarak yapılan eylem, yüzde 85 mülkiyet sorunu olan bir ilçe için hakikaten çok sönük geçti. Beykoz’da 100 kişinin 80’inin 2B sorunu var. O gün orada 10 bin 20 bin kişi toplanmalıydı.”

Beykoz halkının yarısı orada olmalıydı

“Vatandaşlarımız hem bu bedelin yüksek olduğunu söylüyor, hem de duyarsız davranıyor. Siz iktidar olsanız, ciddiye alır mısınız? Çıkardığınız yasanın arkasında durursunuz. Ben Beykoz halkının yarısının orada olmasını beklerdim. Beykoz halkı birlik ve beraberlik noktasında zayıf kaldı.”

Beykoz halkı siyasi tercihini buna göre yapmalı

“Bu rakamları biz de yüksek buluyoruz. Belediye’nin tespit ettiği değer üzerinden olması gerekirdi. Beykoz halkı gelecek süreçte, siyasi tercihini buna göre yapmalı. İnsanların daha duyarlı olmasını arzu ediyoruz.

İl Dernekler Birliği’nin siyasi parti ziyaretleri,  MHP İlçe Başkanlığı yöneticileri ile çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Haber: Arzu Başlantı

Yöre Dernekleri siyasilerle gündemi değerlendirdi
Bizi Takip Edin