Yüksel Baki: 'Birlikte Beykoz için başaracağız'

Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Av. Yüksel Baki aday adaylığını resmen açıkladı.

Ak Parti Beykoz Belediye Başkan aday adaylığını açıklamak üzere Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Av. Yüksel…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Av. Yüksel Baki aday adaylığını resmen açıkladı.

Ak Parti Beykoz Belediye Başkan aday adaylığını açıklamak üzere Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Av. Yüksel Baki, Beykoz Yerel Basın temsilcileri ile bir araya gelerek resmi açıklamayı yaptı.

Av. Yüksel Baki’yi Mihrabat Korusu’nda düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında Av. Cumhur Yıldız, Yahya Yaşaroğlu ve Yusuf Odabaşı gibi isimnler yalnız bırakmadı.

Av. Yüksel Baki AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adaylığın şu sözlerde duyurdu.

Öncelikle hepinizi en içten duygularla selamlıyor, Beykoz için hayırlara vesile olmasını dilediğim bu toplantımıza hoş geldiniz diyorum.

Hepimizin mâlumu olduğu gibi bir yerel seçim sürecine girmiş bulunuyoruz. 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimler için ülkemizin her yerinde yoğun bir heyecan yaşandığını biliyoruz.

Beykoz ilçemiz de seçim atmosferine girmiş bulunuyor. Öncelikle bu seçimin bütün siyasî partiler ve aday adayları için hayırlı olmasını diliyorum.

20 yıldır Beykoz’da ikâmet eden ve 9.5 yıldır Beykoz Belediye Başkan yardımcılığı görevini yürüten bir kardeşiniz olarak ben de, ekibimle birlikte bu demokratik yarışa katılarak, Ak Parti’den aday adaylığı sürecimi başlatmış bulunuyorum.

Değerli Dostlarım;

Beykoz’da bulunduğum ve görev yaptığım yıllar içinde eğitimci ve hukukçu kimliğimin yetki ve sorumluluklarını Beykozlu insanımızın menfaat ve ufku için kullanmanın gayreti içinde oldum. Kapım daima  Beykozlu kardeşlerime açık oldu. Onlarla içiçe, onlardan biri olarak yaşamaya gayret ettim. Bundan sonra da inşaallah aynı düşünce ve duygularla hareket edeceğim.

Hemen ifade etmeliyim ki yerel yönetimdeki hizmet felsefemin arkasında Sayın Başbakanımız R. Tayyip Erdoğan’ın ilke ve uygulamaları var. Kendisinin İBB’nde Başkan olarak görev yaptığı dönemlerde sergilediği anlayış, bugün de Ak Parti’li belediyelerin hizmet etme sisteminin temeli olarak yaşamaya devam ediyor.

Bu sistemin temelinde, insanımıza hizmet etme aşkı, finans ve insan kaynaklarının sağlıklı yönetimi ve kapıların daima halkımıza açık olma ilkeleri var.

Mensubu olmakla iftihar ettiğim Ak Parti hükümetinin Türkiye’deki iktidar performansını hepimiz görüyoruz. Ülkemizdeki bu istikrar ve güven unsuru, yerel yönetimlerimizi de olumlu biçimde etkilemekte ve bu etki, belediyeler eliyle günlük yaşantımıza ‘hizmette kalite’ damgasını vurmaktadır.

Bu bağlamda Beykoz Belediyemiz de, ilçe halkımızın takdir ve teveccühlerine mazhar bir yönetim olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Takdir edersiniz ki toplumsal yapı çok dinamik dengeler üzerinden ilerler. Siyaset de, halkın nabzıyla içiçe bir durum olarak, toplumsal denge ve dinamiklerin en önemli göstergelerinden biridir. Ben, siyasetin ve yerel yönetimin içinde bir kardeşiniz olarak, Beykoz’a değişik açılardan baktığımda, bu ilçenin geleceği için bazı önemli sosyal ve fizikî değişimleri görebildiğimi düşünüyorum. Ve bir siyasetçi, bir yönetici olarak önümüzdeki yılların Beykoz’unu, Beykozlularla birlikte en iyi şekilde planlamanın kaçınılmaz bir görev olarak önümüzde durduğuna inanıyorum.

Değerli Basın Mensupları;

Beykoz yakın gelecekte iki köprünün arasında bir ana arter gibi kalacak ve önemli bir cazibe merkezi olacak. Bu yeni dönemin çok sağlıklı planlanması ve gerçekleşmesi gerekiyor.

Bunun dışında ilçemiz bir SİT alanı ve % 80’i ormanlardan oluşuyor. Buna bağlı olarak hazineyle vatandaşlar arasında çeşitli mülkiyet sorunları var. Sağlık, eğitim, evde bakım, spor, köylerimizdeki üretim ve ürünlerin pazarlanması, sosyal mekanlara olan ihtiyaç, İstanbulla daha sağlıklı ve yoğun bir entegrasyon gibi bir dizi sorunlarımız, ama daha önemlisi çözüm ve açılım imkânlarımız da var.

İşte tam da bu noktada, 2004 yılından beri Beykoz Belediye yönetiminde olan bir kardeşiniz olarak, ben ve ekibim, Beykoz’u ilgilendiren bütün bu konularda somut, elle tutulur, geleceğe dönük, hayalcilikten uzak bir yapılanma programı içine girmiş bulunuyoruz.

Bunu yaparken, bütün STK’larımızın ve ilçemizdeki hemşehrilerimizin görüş ve arzuları elbette ki bizim için birinci derecede önem arzediyor.

Biz şuna inanıyoruz: Ülkemizde sadece siyasete dayalı yerel yönetim anlayışı artık geride kalmıştır. Zaman, insanımızın daha sağlıklı, daha konforlu yaşayabilmesi için proje ve hizmet üretme zamanıdır. Girdiğimiz bu demokratik yarışta biz bu göreve talip olurken; ayakları yere basan, belirli bir tecrübeye dayanan ve Sayın Başbakanımızın ülke için uygulamaya koyduğu büyük vizyon ve misyona entegre bir hizmet anlayışını önceliğimiz olarak kabul ettik.

Seçim için aday adaylığı ilk ve önemli bir süreç. Bu süreçte bizleri teşvik ve destekleriyle onurlandıran çok sayıdaki dostlarımıza ve sevenlerimize huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum.

İlçemizdeki çok sayıda STK ve değişik kurum ve kuruluşun yöneticilerinin desteği için de ayrıca şükranlarımı ifade etmek isterim.

Ekibimizle birlikte çıktığımız bu hizmet yolunda, Beykoz için çok yönlü bir yerel yönetim anlayışını hayata geçirmenin kararlılığı içindeyiz ve kendimizi buna hazır hissediyoruz. Konuyla ilgili ayrıntıları, inşaallah önümüzdeki süreçte sizin aracılığınızla kamuoyuyla paylaşacağız.

İfade etmeye çalıştığım gibi bu demokratik bir yarıştır ve AK Parti siyasal geleneği içerisinde centilmence bir süreç olarak gerçekleşecektir. Sonuçların şimdiden hepimiz için ve Beykoz için hayırlı olmasını temenni ediyor, bundan sonra yapacağımız toplantılarda da sizlerle buluşmak dileğiyle saygılarımı sunuyorum.

Avukat Yüksel Baki konuşmasından sonra yerel basının sorularını yanıtladı;

SORU

Beykoz’un ve Türkiye’nin bildiği bir Metro Davası var. Bu davanın içinde adınız var. Belki hiç bir alakanız yok ama sonuçta gözaltına alındınız ifade verdiniz ve yargılandınız. Bu ve benzeri konularla ilgili kamuoyunun yönelteceği ciddi sorular olacaktır. Ne söyleyeceksiniz bu soru ve eleştiriler karşısında.

Yüksel Baki

Bu 70 sanıklı bir davadır ve bende bu davanın 69. sırasında yargılandım. Önce şunu söyleyeyim bu davada hukuka aykırı bir soruşturma süreci yürütüldü. Bunu bilmek için hukukçu olmamıza gerek yok. Ben belediye başkan yardımcısı olarak odama gelinmiş, odamın boş fotoğrafı üzerindeki isimliğimle hakkımda dava açıldı. Hakkımda en ufak bir delik somut bir iddia elle tutulur gözle görülür bir şey yok sonuçta da beraat ettik.

SORU

Konuşmanızın başından beri ekip arkadaşlarım muhtar STK’lar dediniz, sakıncası yoksa ekibinizi tanıtabilir misiniz?

Yüksel Baki

Şu an burada bulunan isimler benim dostlarımdır. Yani burada bulunan isimleri bir ekip olarak değerlendirmeyin çünkü her biri yaşantımın hemen hemen bir çok bölümünde yer aldılar. Bir çoğu ile ailece görüşüyoruz ama yinede tanıtayım, Yahya Yaşaroğlu işadamıdır ailece görüşürüz, Yusuf Odabaşı Bey bu yolda partinin kuruluşundan bu yana beni yanına aldı. Aziz Şentürk Beykoz’a geldiğim ilk yıllardan beri birlikte ahbap olduğumuz bir isimdir. Ömer Şener 10 yıldır tanışırız. 5. dönem meclis üyesi arkadaşımız. İdris Özkan Bey ilede bizim bağlarımız eskidir. Çavuşbaşılıdır kendisi. Has Parti’de ilçe yönetiminde bulundu. Şu an ise bir dostum olarak yanımda bulunuyor. Avuk Cumhur Yıldız Bey öğrencilik yıllarından beridir arkadaşımdır. Hamza Sağlam Kavacık’ın sevilen isimlerindendir. Muzaffer Kolcu bey yine Çubuklu mahallemizde hem spor hemde sosyal faaliyetler alanında öne çıkmış bir arkadaşımızdır.

SORU

“Yüksel Bey yaş tahtaya basmaz bir yerden tüyo almıştır” gibi söylemler var kamuoyunda. Yani “bu aday adaylığı konusunda kolay kolay böyle bir çıkış yapmaz” gibi şeyler duyuyoruz. Acaba ana kademe ile genel başkanla bir görüşme oldu mu? Ya da genel başkanın kurmayları ile bir görüşmeniz oldu mu?

Yüksel Baki

Benim bu yola çıkmaktaki referans noktam Beykozlulardır. Ben Beykoz’u seviyorum. Beykoz’da yaşamayı seviyorum. Biliyorum ki Beykozlular’da beni seviyorlar. Ben Beykozlular’dan aldığım güç ile onlarda gördüğüm sevgi ile bu yola çıktım inşallah bu yoldada onların hizmetgarı olmaya talibim. Şu an da amacım Beykoz’da Beykozlu kardeşlerim ile kucaklaşmak.

Yani hareket noktam Beykozlular’dır, referansım ilçe teşkilatımızdır. Bu maksat ile ben aday adaylığına soyundum.

SORU

Aday adayı olmaya ne zaman karar verdiniz. Yani bu yaşanan Metro Davası’nda sizin için bir kırılma noktası mı oldu? Bu olaydan sonra şevkle çalışamadığınız söyleniyor bu doğru mu?

Yüksel Baki

Görev yaptığım 9,5 yıllık süre içerisinde, her zaman aşkla şevkle çalıştım, ayrıca beraat ettiğim bir davanın beni yolumdan çevirmesi, benim azmimi kırması söz konusu değildir. Ben görev yaptığım 10 yıla yakın süre içerisinde hiç bir zaman bu tür bahanelerle yolumdan geri dönmedim. Tabi bu 10 gün önce değil daha önceden almış bir karardır.

SORU

Öncelikle belirtmek isterim ki, tüm yerel basına istifanızla ilgili bilgi verebilirdiniz. Bu Metro Davası dışında devam eden hukuki bir süreç, davanız var mı? Varsa ne olduğunu söylemenize gerek yok, var veya yok demeniz yeterlidir. Neden aday oldunuz?

Yüksel Baki

İlk defa, aday adayı olduğumu bu gün burada kamuoyuna açıklıyorum. Görevimden ayrıldıktan sonra hiç bir basın mensubunu aramadım. Ben sizinle beraber iyi günde kötü günde hep birlikte olduk. Öyle zamanlar oldu ki bir hafta da birden fazla defa görüştük. Bu konu ile ilgili de ben kimseye haber vermedim. İstifamı duyan arayıp sordu bende anlattım. Aksi takdirde hiç kimseyi arayıp bilgi vermedim.

Partimizin vizyonu belli. İnsan odaklı adil şeffaf güler yüzlü bir hizmet anlayışı vardır. Benim hareket noktan ana eksenin sayın Başbakanımızın işaret ettiği insan odaklılık şeffaflık adil yönetimden yana bir tavız sergileyeceğiz. Ben bu amaçla yola çıkıyorum ve uzlaşmacı bir siyasetten geliyorum. Farkı mı sorarsanız ben insanları seviyorum ve tecrübemi insanımıza vakfetmek istiyorum.

Şu anda ben Rüzgarlıbahçe’deki parselleri vatandaşlarımıza sattığımız için hem 5, hem de 6. dönem belediye başkanımız ve meclis üyelerimiz belediye bürokratları ile birlikte 57 kişilik davada yargılanıyorum ve ben bu konu ile ilgili yargılandığım içinde onur duyuyorum. Beykoz’a 40-50 yıl önce gelmiş kıt kanaat geçinen vatandaşlarımız o arazileri para vererek almışlar. Bizde 1987 yılında imar islah planı ile aldığımız yerleri 2886 sayılı devlet ihale kanununa göre sattık bu nedenle hakkımızda dava açıldı. Başka da bir dava durumum yok..

Yüksel Baki: 'Birlikte Beykoz için başaracağız'
Bizi Takip Edin