Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz halkı kadına şiddete karşı bilinçlendi

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında toplumsal farkındalığın artırılması için bilinçlendirme faaliyeti yaptı.

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği ve Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği’nce ilçede 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalığın artırılması için bilgilendirme yapıldı.

Beykoz 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Çalışmaya, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Öztürk, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fatih Korkulu, Muhtarlar Derneği Başkanı Sedat Altun, birim müdürleri, çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcileri ve ilçe sakinleri katıldı.

Kadına Şiddete Karşı KADES

Kavacık ve Beykoz Meydan’ın en işlek yerine açılan stantta kadınlara Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması tanıtıldı. Vatandaşlara “KADES” uygulamasının kullanımı ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Beykoz 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

İlçe Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli de vatandaşlara gül ve broşür dağıtarak, olası bir şiddet ve taciz gibi kötü eylemlerle karşılaşmaları durumunda kendilerine bir tuş kadar yakın olduklarını ifade etti.

Kadın haklarının korunması, toplumsal farkındalığın arttırılmasını amaçlanan etkinliğe, yoğun ilgi gösterildi.

Beykoz 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

KADES UYGULAMASI NEDİR?

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca hayata geçirilen KADES uygulaması kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda tek tuşla kolluk kuvvetlerine ulaşabilme imkanı sağlıyor. Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

.

.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.