Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'da Arıcıları sevindirecek proje

İstanbul’un akciğeri olan Beykoz’da doğal şifa kaynağı bal üreticilerini sevindirecek bir proje hayata geçiyor.

İstanbul’un akciğeri olan Beykoz’da doğal şifa kaynağı bal üreticilerini sevindirecek bir proje hayata geçiyor. Be

İstanbul’un akciğeri olan Beykoz’da doğal şifa kaynağı bal üreticilerini sevindirecek bir proje hayata geçiyor.

İstanbul’un akciğeri olan Beykoz’da doğal şifa kaynağı bal üreticilerini sevindirecek bir proje hayata geçiyor. Beykoz Belediyesi ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün işbirliğiyle geliştirilen projeyle arıcılara 500 kovan dağıtılacak. 

Beykoz’un köylerinde arıcılığı teşvik etmek, modern üretim teknikleriyle verimi ve potansiyeli artırmak üzere başlatılan “Arıcılığı Geliştirme ve Destekleme Projesi” kapsamında ilçedeki arıcılara toplam 500 kovan dağıtılacak. 

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün başlattığı Beykoz Belediyesi’nin ise finansmanını sağladığı “Arıcılığı Geliştirme ve Destekleme Projesi”nden arıcılığa yeni başlayanlar ile mesleği amatör ya da profesyonel olarak devam ettirenler yararlanabilecek.       

Yıl boyunca açtığı kurslarla ilçedeki arıcıların daha bilinçli, kaliteli ve verimli bal üretmesine öcülük eden İlçe Tarım Müdürlüğü hazırladığı projeyle arıcılığı teşvik etmek, var olan potansiyeli modern üretim teknikleriyle geliştirmeyi ve istihdamı artırmayı amaçlıyor. 

Akbaba Kestane Balı’yla Gözde 

İlçede Akbaba Köyü, Mahmutşevketpaşa, Tokatköy ve Riva gibi bölgelerde faaliyet gösteren 250 üretici bulunuyor. Arıcılar, yılda 150 bin ton bal sağımı yaparak ilçe ekonomisine katkıda bulunuyorlar. 

En İyiler Bal Festivali’nde

Flora (bitki örtüsü) çeşitliliğiyle arıcılık için oldukça elverişli olan Akbaba Köyü özellikle kestane balıyla adından söz ettiriyor.  Kestane balının tanıtımı için Akbaba Köyü’nde dört yıldan bu yana düzenlenen festivalde en kaliteli balı üreten arıcılar ilan ediliyor ve çeşitli ödüller veriliyor.

Beykozlu arıcılar yılın belli dönemlerinde yurdun farklı bölgelerine de sağım için gidiyorlar.

İlçe Tarım Müdürü Özdemir: “Arıcıları Bilinçlendiriyoruz”

Beykoz’un iklimi ve doğal bitki örtüsüyle arıcılık için son derece elverişli bir bölge olduğunu vurgulayan İlçe Tarım Müdürü İbrahim Özdemir arıcıları bilinçlendirmek üzere verilen eğitimlerin yanı sıra başlatılan projeyle de kalite ve doğal üretimin artacağını söyledi. 

Başkan Çelikbilek:  “Doğal Kaynaklarımız İstihdam Sağlıyor”   

İlçenin eğitim, turizm ve spor alanlarında atılım içinde olduğunu belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek %84’ü ormanlarla kaplı olan Beykoz’un doğal kaynaklarından istihdam sağlayacak proje ve çalışmaları desteklediklerini, yıllardır ilçe sakinleri tarafından uygulanan arıcılığın bu projeyle gelişeceğini söyledi.  

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı