Beykoz’da bir mahallenin daha planı durduruldu!

Beykoz’da Gümüşsuyu ve İncirköy planlarının ardından, Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nin (TMMOB) açtığı dava sonucu, Zerzevatçı Mahallesi’nin de plan uygulaması durdu.

beykozda-bir-mahallenin-daha-plani-durduruldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da CHP’li meclis üyelerinin açtığı dava sonucu Gümüşsuyu ve İncirköy planlarının ardından TMMOB’nin açtığı dava sonucu Zerzevatçı Mahallesi’nin de planları durdu.

beykozda-bir-mahallenin-daha-plani-durduruldu

MİMARLAR ODASI TARAFINDAN DURDURULDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 28 Ocak 2022’de Zerzevatçı Mahallesi’nin “doğal sit alanı” derecesini “nitelikli doğal koruma alanı” ve “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tescillemişti.

Mahallede plan yapma yolunu açan bu karar Mimarlar Odası (TMMOB) tarafından iptal istemiyle yargıya taşıdı.  Dava sonucu, planların ETBAR çalışmaları iptal oldu. Planlara altlık olan ETBAR’ın iptali ile planlar durdu.

PLANLAR 2023’DE ASKIYA ÇIKMIŞTI

Zerzevatçı Mahallesi’nin imar planları, Mayıs 2023’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Eski Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından tamamlanarak askıya çıkmıştı.

beykozda-bir-mahallenin-daha-plani-durduruldu

“KARAR MANİDAR VE HAKSIZ”

Konuya ilişkin Beykoz Güncel Haber’e değerlendirmede bulunan Zerzevatçı Mahalle Muhtarı Gökhan Akat, “Mahallemiz için verilen bu kararın çok manidar ve haksız olduğunu söylemek istiyorum. Tarihi Cumhuriyet öncesine dayanan bu arazilerin geçmişte de tapulu olduğunun bilinmesini isterim. Mahalle özelinde belirtmek isterim ki iyice incelendiğinde kendi ormanlarımızı ne kadar özenle koruduğumuzu görebilirler.” dedi.

“100 YILLIK PLANLARIN YENİLENMESİ MECBURİDİR”

Akat, “Kendim AFAD gönüllüsü olarak gittiğim Hatay deprem bölgesinde gördüğüm acı manzaranın ülkemizin başka yerlerinde yaşanmaması için tapulu olarak aldıkları en az 100 yıldır bu topraklarda yaşan insanların yaşadıkları yapılarının verilen düşük imar planlarıyla yenilenmesi mecburidir.” diye konuştu.

“CAN KAYIPLARINDAN MİMARLAR ODASI SORUMLUDUR”

Gökhan Akat, şunları kaydetti:

“Zerzavatçı için verilen imar sürdürebilir kontrollu kullanım alanı olarak geçiyor. En fazla 2 kat ve 0,30 olan imarın ve sit derecesinin doğaya zarar verecek bir yerinin olmadığı bilimsel araştırmalar ile paylaşılmıştır.

Cumhurbaşkanlığının kesin korunacak hassas alanları tescil etmesiyle ormanlar koruma altına alınmıştır. Ki zaten Zerzavatçı halkı ormanlarına uzun yıllardır sahip çıkmıştır.

Sonuç olarak olası bir depremde Zerzavatçı Mahallesi’nde yaşanacak deprem kaynaklı yıkımlarda yaşanacak insanı ve canlı kayıplarından TMMOB Mimarlar Odası sorumlu olacaktır. Kararın iptal edilerek halkın yararına düzeltilmesini talep ediyoruz.”

beykoz-karlitepe-ve-incirkoy-planlari-durdu
Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler ve Mimarlar Odası Yönetim Kurulu

MİMARLAR ODASI, KÖSELER İLE BİR ARAYA GELMİŞTİ

Mimarlar Odası, Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler ile bir araya gelmesinin ardından Çavuşbaşı bölgesi ve Görele Mahallesi’ni ilgilendiren planları iptal istemiyle yargıya taşımıştı.

beykoz-karlitepe-ve-incirkoy-planlari-durdu

CHP MECLİS ÜYELERİ MAHKEMEYE TAŞIDI

İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Ülkü Sakalar ve CHP’li eski Meclis Üyesi Hatice Ülkü Özer’in açtığı dava sonucu Gümüşsuyu (Karlıtepe) ve İncirköy Mahallesi’nin de plan uygulaması durdu.

Beykoz’da bir mahallenin daha planı durduruldu!

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin