Beykoz’da deprem tedirginliği! Çubuklu İBB’den adım bekliyor

Beykoz’da ‘riskli alan’ ilan edilen Çubuklu Mahallesi’nde yetki ve sorumluluk sahibi olan İBB’nin kentsel dönüşüme dair hiçbir adım atmaması mahalle sakinlerini endişelendiriyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen depremlerin ardından İstanbul’un olası depreme hazırlığı tekrar tartışma konusu oldu. Büyük yıkıma neden olan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesinin ardından gözler büyük İstanbul depremi için yapılan hazırlıklara çevrildi.

Deprem riski bulunan şehirlerden İstanbul’un yerel yönetimini elinde bulundan CHP’nin kentsel dönüşüm projelerine en çok itiraz eden parti olması, kentsel dönüşüm çalışmalarını bir bir iptal ettirmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Muhalefetin tüm engelleme girişimlerine rağmen Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde 83 bin metrekarelik ve 662 bağımsız birimin bulunduğu alanda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle kentsel dönüşüm projesinde binalar hızla yükseliyor.

Ekrem İmamoğlu Beykoz Çubuklu Kentsel Dönüşüm

MAHALLELİ DİKEN ÜSTÜNDE YAŞIYOR

İBB’nin yetki ve sorumluluk sahibi olduğu Beykoz’da ‘riskli alan’ ilan edilen Çubuklu Mahallesi sakinleri, 56 bin metrekarelik alanda bulunan 142 bağımsız birimin acilen yenilenmesini istiyor.

Mahalleli, kentsel dönüşüme dair hiçbir adımın atılmamasından dolayı diken üstünde yaşadıklarını belirtiyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

İBB KENTSEL DÖNÜŞÜM ADINA VARLIK GÖSTEREMİYOR

Çubuklu Mahallesi’nde 5,9 ha büyüklüğündeki alan 2018 yılında ‘riskli alan’ ilan edildi.

2019 seçimlerinden sonra ilk defa 4 Şubat 2022’de Çubuklu’daki Kentsel Dönüşüm Ofisi’ni ziyaret ederek mahalleliyle bir araya gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yönetimi kentsel dönüşüm adına ilçede varlık gösteremiyor.

Beykoz'da vatandaş İBB'den kentsel dönüşüm istiyor!

İMAMOĞLU “HEMEN BAŞLAYACAĞIZ” DEMİŞTİ

İmamoğlu, 4 Şubat 2022 Beykoz ziyaretinde “hemen başlayacağız” dediği kentsel dönüşüm projesine bir çivi dahi çakılmadı.

Beykoz'da vatandaş İBB'den kentsel dönüşüm istiyor!

ZİYARETİNİN ÜSTÜNDEN BİR SENE GEÇTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Önümüzdeki hafta bu projeyi göreceğiz. Uzman arkadaşlarımla beraber inceleyeceğiz. Haftaya projeleri duyduktan sonra daha net konuşacağız.” diye konuşmuştu.

VATANDAŞ ENDİŞELİ

‘Riskli alan’ ilan edilen mahalle sakinleri ise İmamoğlu’nun ziyaretinden ardından tam bir sene geçmesine rağmen kentsel dönüşüme dair bir adım atılmamasından dolayı dert yanıyor.

“İBB DEPREMDEN SONRA MI DÖNÜŞÜME BAŞLAYACAK?”

İBB’nin resmi yazışmalarında “Proje devam ediyor” yazması da dikkatleri çekti. Hak sahiplerinin büyük çoğunluğu kentsel dönüşümü beklerken kendileriyle herhangi bir görüşme dahi yapılmadı.

Mahalle sakinlerinden Murat Koytaviloğlu, “İBB bizle gelip görüşse 3’te 2’lik çoğunluk sağlanacak. Tapulu kişilerde razı. Herkes bekliyor. Ama ortada bir sonuç yok. Depremden sonra mı kentsel dönüşüme başlayacak?” diye sitem etti.

Çubuklu Mahallesi İBB kentsel dönüşüm

“SÜREÇ CHP’YE GEÇİNCE KİTLENDİ KALDI”

Murat Koytaviloğlu, “AK Parti döneminde her şey hazırdı. Seçimden sonra başlanacaktı. Fakat İBB CHP’ye geçince süreç kilitlendi kaldı.” dedi.

“SÜREÇ ÇOK UZADI”

Koytaviloğlu, “Biz de CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün’e ‘Süreci siz devam ettirin. Hizmet için geldiniz, böyle bir dönüşümü yapın’ dedik. İBB’de süreci gündeme getirdiler. Ekrem İmamoğlu buraya geldi. Arazi tespitleri, ölçümler vs. hepsi yapıldı. Burada bir problem yok. Vatandaşın yüzde 80’i dönüşümü istiyor. Ekrem İmamoğlu ‘En kısa zamanda bu işe başlayacağız’ demişti. Yalnız zaman geçti deprem kapıya dayandı. Süreç çok uzadı artık bir yerden başlanması gerekiyor.” diye konuştu.

Beykoz'da vatandaş İBB'den kentsel dönüşüm istiyor!

“BİNALARIMIZ 50 YILLIK, DİKEN ÜSTÜNDEYİZ”

Çubuklu Mahallesi’nde bir an önce dönüşüm istediklerini vurgulayan Murat Koytaviloğlu, “Yarın kazma vurulsun diye bekliyoruz. Çünkü artık diken üstündeyiz. Bizim binalarımız 50 yıllık neredeyse.” diye vurguladı.

Beykoz'da vatandaş İBB'den kentsel dönüşüm istiyor!

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDEN ETAPLARA BÖLÜNDÜ?

Mahalle sakini Murat Koytaviloğlu, İBB’nin dönüşümü 1., 2., ve 3. etap halinde üçe bölerek yapacaklarını söyledi ve şöyle devam etti:

“İBB’nin 1. etap olarak belirlediği 835 ada 10 parselde olan kısımdakilerle bir ön görüşme yapıldı. Biz evraklarımızın hepsini de verdik. Onların söyledikleri şu: ‘Birinci, ikinci ve üçüncü etap olarak yapacağız orayı’. 3 etaba bölüyorlar. Niye 3 etaba bölüyorlar? Onu da anlamış değilim. Burada ben 835 adanın içindeyim ama 1-9 arası parseli ayırıyor. Sadece 10 parseli alıyor. Sorduğumda ise ‘Sizin oranın parselasyonu yapılmış. 10 parselde yapılmadığı için biz oradan başlayacağız. İkinci etapta sizin oraya geçeceğiz.’ diyorlar. Bizi ikinci etaba bırakmışlar. Aydın Düzgün’e gidip ‘Bizi neden ayırdılar, bir an ön bu dönüşümü istiyoruz. 2. etap ne zaman yapılacak bilmiyoruz.’ dedik.”

“ENKAZ ALTINDA MI KALALIM”

Hiç kimseyle sözleşme yapılmadığının altını çizen Murat Koytaviloğlu, “Bizi çağırıp, sözleşme imzalanıp başlatılmasını bekliyoruz. O 1. etaptaki insanları da çağırmadılar henüz. Onlarla da sözleşme yapmadılar. Hiç kimseyle yapılmadı. Burada zaten 30 tane ev var. Bazı beklentileri yüksek olan arkadaşlarımız var. ‘2 tane evim var 3 ev isterim’ diyenler var. 3’te 2’si kabul ettiğinde yasal olarak başlatılabilir. Onlar razı değil diye biz enkaz altında mı kalalım. Yüzde 80 bu işe razı. Bu dönüşüm bir an önce olsun. Biz elimizden gelen fedakârlığı yapıyoruz. Yeter ki gelsinler yapsınlar. Arazide uygun, mülkte onların.” dedi.

kentsel dönüşüm

“İMAMOĞLU SÖZÜNÜ TUTMAZSA BU KADAR KİŞİNİN GELECEĞİYLE OYNAR”

Koytaviloğlu, “Beykoz Belediyesi Tokatköy’de yapıyor. İBB’de gelsin burada yapsın. İmamoğlu ‘2-3 proje hazırlanıyor bana gelecek ben projeyi onaylayacağım en kısa zamanda başlayıp bu işi hızlı bir şekilde çözdüreceğiz’ demişti. Böyle bir sözü var. Bu sözü yerine getirmezse bu kadar kişinin geleceğiyle oynar. Bu deprem şakaya gelmez. Bir yerden başlanması lazım. İnşallah sesimizi duyurmuş oluruz.” dedi.

“İBB BİR TÜLÜRLÜ KAZMA VURAMADI BURAYA”

Koytaviloğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben de İBB’nin kendi yerinin içerisindeyim. Benim de tapum yok ama beni ayırmaları huylandırıyor. 835 adanın içerisindeyim. Beni ayırmışlar 834’e. Acaba beni ticari alana mı dâhil ettiler başka bir sebep mi var bilmiyorum. Bu etaplara ayrılmasını yetkilere de sordum. Bürodakilere söyledim beni de dâhil edin diye. İBB bir türlü hamle yatmadı, kazma vuramadı buraya.”

kentsel dönüşüm

“NEDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLANMIYOR”

“Şuan da sadece kendi yerini yapıyor 25 dönüm. Neden kentsel dönüşüm başlanmıyor? İBB bizle gelip görüşse 3’te 2’lik çoğunluk sağlanacak. Tapulu kişilerde razı. Herkes bekliyor. Ama ortada bir sonuç yok. Depremden sonra mı kentsel dönüşüme başlayacak?”

Çubuklu Mahallesi İBB kentsel dönüşüm

“BİNALAR ESKİ, HİZMET GİTMİYOR”

Tüm Beykoz’da kentsel dönüşümün olması gerektiğini vurgulayan Mahalle Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu ise “Her zaman kentsel dönüşümün yanındayım. Çünkü binalarımız çok eski, yorgun ve hizmet gitmiyor. Kentsel dönüşüm olduğunda hizmette gider insanlar garanti binada oturur. Depremden korkmazlar.” dedi.

Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi

“TOKATKÖY BİTTİĞİNDE ÇOK GÜZEL OLACAK”

Sürecin yavaş ilerlediğini söyleyen Kolcu, “Beykoz’daki binaların çoğunluğunda güven yok bence. Ben bir mahalle muhtarı olarak, tarafsız olarak ‘Yapın bu kentsel dönüşümü’ diyorum. Bakın Tokatköy’de o kadar bağırdılar, çağırdılar ama sonuçta başladı. Bana göre bittiğinde çok güzel bir yer olacak. Niye? Bu zaman yapılan inşaatlar ile öncesinde yapılan inşaatlar arasında dağlar kadar fark var.” diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLİYORUM”

Binaların 60-70 yıllık olduğunu vurgulayan Mahalle Muhtarı Kolcu, “Binaların aralarında boşluklar var, midye kabukları var. Bunların depremin sevdiği şeyler. Bisküvi gibi kırılır ondan sonra vah diye bağırırız. Adil, insanları mağdur etmeyen, yerinde kentsel dönüşümü destekliyorum.” dedi.

İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu

“AYNI PERFORMANSI ÇUBUKLU’DA BEKLİYORUZ”

İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu, sosyal medya platformu Twitter hesabından projeye dair bilgilendirme yaptı.

Hasanoğlu, “Sayın İBB Başkanı seçimde söz verdiği, 4 Şubat 2022’de Beykoz’a gelip “hemen başlayacağız” dediği projeye henüz başlamadı. İBB’nin resmi yazışmalarında “Proje devam ediyor” ifadesi var. Gerçekte durum nasıl? Henüz yerinde bir çivi bile çakılmış değil.” dedi ve şöyle devam etti:

“KENTSEL DÖNÜŞÜM HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

“Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’ni engellemek için, Milletvekili dokunulmazlığını kalkan olarak kullanmayı öneren İP Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’den aynı performansı İBB Sorumluluğundaki Beykoz Çubuklu Kentsel Dönüşüm Projesinin yapılması için de bekliyoruz. Geçmişte yaşadığımız tecrübeler ve özellikle 11 ilimizde yaşadığımız ‘Asrın Felaketi’ gösteriyor ki, yapıların yenilenmesi gerekiyor. Kentsel Dönüşüm hayati önem taşıyor. Kentsel Dönüşüm çalışmakla, samimiyet ve gayretle oluyor.”

.

.

Beykoz’da deprem tedirginliği! Çubuklu İBB’den adım bekliyor
Bizi Takip Edin