Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'da 'Kuyu'nun kurtuluşunu sahiplenmeye kalktılar!

Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Mevlüt Tezel Beykoz'da mahsur kalan Kuyu köpeğin kurtuluşunu sahiplenmeye çalışanlara tepki gösterdi.

Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Mevlüt Tezel, Beykoz'da mahsur kalan ‘Kuyu' köpeğin Bahçeşehir Okulları Fen ve…

Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Mevlüt Tezel Beykoz’da mahsur kalan Kuyu köpeğin kurtuluşunu sahiplenmeye çalışanlara tepki gösterdi.

Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Mevlüt Tezel, Beykoz’da mahsur kalan ‘Kuyu’ köpeğin Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri tarafından kurtarıldığı yönünde sosyal medyada yayılan haberlere tepki göstererek okulun kurnazca bir tanıtım stratejisi yürüttüğünü söyledi.

Tezel okul yöneticilerine “Çocuklara önce bilim, irfan mı yoksa dürüst olmayı, yalan söylememeyi, küçük hesaplar peşinde koşmamayı mı öğreteceğiz?” diye sorarak yöneticileri asılsız bir haberin üzerinden reklam yapmakla suçladı.

Mevlüt Tezel’in Köşe Yazısı şu şekilde;

Bu çocuklara önce dürüst olmayı öğretmeyecek miydik?

İstanbul-Beykoz’da 70 metre derinlikte kuyunun içinde mahsur kalan yavru köpeğin (sonradan Kuyu adı verildi) liseli gençlerin yaptığı robotik kolla kurtarıldığı haberi hepimizi etkilemişti. Çünkü haberde bilim ışığında üretilen robotik bir kol, sevimli bir köpek vardı ve kurtarıcılar liseli gençlerdi. Bu hikayeyi herkes sevdi, sosyal medyada ışık hızıyla yayıldı, ana haberlere konu oldu. Oysa Kuyu, AFAD ve itfaiyenin yanı sıra Zonguldak’tan gelen Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TKK) bağlı ekiplerin ortak çalışmasıyla kurtarılmıştı.

Ekipler, su boruları birleştirilerek içinden geçirilen çelik halatla birlikte yavru köpeği kuyudan çıkarmıştı ama ortada görüntüler olmasına rağmen hâlâ köpeği liseli gençlerin kurtardığı haberleri çıkıyordu.

BAŞARIYI SAHİPLENDİ

Peki, bu asılsız haberin yayılmasında Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi ve Robotik Takımı INTEGRA’nın yöneticilerinin etkisi var mıydı? Okulun sosyal medya sayfalarında ‘Kuyu okulumuzun yaptığı kol ile kurtarılmıştır’ diye paylaşımlar yaptığı, tepki gelince de bu paylaşımları sildiği iddia ediliyor. Kimileri okulun kurnazca bir tanıtım stratejisi yürüttüğüne inanıyor.

INTEGRA grubu ise Twitter’da Kuyu için yaptıkları çalışmaların görsellerini yayınladı, Kuyu’yu biz kurtardık gibi direkt bir açıklamaları olmadı ama ilk çıkan ‘kurtardılar‘ haberini yalanlamadılar, o haber ışık hızıyla yayıldı. ‘Robotumuzun son hali ve mutlu son’ diye bir tweet var mesela.
Sanki Kuyu’yu onlar kurtarmış gibi bir hava yaratılıyor. Gelen tepkiler artınca çok sonra ‘Kuyu’yu kurtaran AFAD, itfaiye ve TTK’dır’ diye bir tweet atıldı.

Özetle yöneticiler ve öğretmenler; sosyal medyada başta başarıyı sahiplenip sonra sahiplenmemiş gibi görünmekle, ilk çıkan yalan haberleri hemen yalanlamayıp bu haberin hızla yayılmasına vesile olup okulun reklamını yapmakla suçlanıyorlar.

Bakın dün bu çocukların ünlü Stanford Üniversitesi’nden davet aldıklarına dair bir açıklama yapıldı. Bu önemli bir gelişme ama davet mektubunu okuduğunuzda Stanford Üniversitesi Robotik Laboratuvar Direktörü Profesör Oussama Khatib’e e-posta yollandığı ve öğrencilerin yıl sonunda Kalifornia’da olacaklarını belirttikleri anlaşılıyor.

REKLAM İÇİN Mİ?

Profesör de, ‘Madem buraya kadar geldiniz, bizim laboratuvara da uğrayın’ demiş. Davet mektubunda asıl dikkat çeken ise Khatib’in Kuyu’yu robotik kolla kurtardıkları için okul yöneticisini kutlaması. Yoksa ABD’li profesöre de yalan mı söylendi?

Aslına bakarsanız Kuyu kurtuldu, biraz da bilimle uğraşan gençlerin reklamı yapılsın bu ülkede diye düşünmüyor değilim. Sonuçta bu gençler bilimle uğraşıyor ve Kuyu’yu kurtarmak için çalıştılar. Olayları sadece TV’den seyreden bizlerin bu gençleri eleştirmeye hakkı yok. Çocukları suçlayan da yok zaten. Ama şu soruyu sorma hakkımız var: Biz bu çocuklara önce bilim, irfan mı yoksa dürüst olmayı yalan söylememeyi, küçük hesaplar peşinde koşmamayı mı öğreteceğiz? Bu çocuklara örnek olmak zorunda olan yöneticilerin asılsız bir haberin üzerinden reklam yapmak için sanki atomu parçalarcasına uğraşmaları üzüyor insanı.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı