Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'da Suriye ve Mısır’a bin selam!

Beykoz Belediyesi’nin desteğiyle Özgür-Der ve İHH ortaklığıyla Mısır ve Suriye’deki katliamda yapılanlar lanetlendi.

Özgür-Der Beykoz Şubesi,  İHH ve Beykoz Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen ‘Kardeş Mısır ve Suriye Halkıyla Dayanışma Gecesi&

Beykoz Belediyesi’nin desteğiyle Özgür-Der ve İHH ortaklığıyla Mısır ve Suriye’deki katliamda yapılanlar lanetlendi.

Özgür-Der Beykoz Şubesi,  İHH ve Beykoz Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen ‘Kardeş Mısır ve Suriye Halkıyla Dayanışma Gecesi’ne ilgi büyüktü.

Beykoz Çayır’ında düzenlenen “Kardeş Mısır ve Suriye Halkıyla Dayanışma Gecesi”ne AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Beykoz Belediyesi eski Başkanı Muharrem Ergül, Beykoz Belediye Meclis Üyeleri, Yöre Dernekleri, Vakit Gazetesi Yazarı Gazeteci Abdurrahman Dilipak, ÖZGÜR-DER Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı) yöneticilerinden Av. Gülden Sönmez, Grup Yürüyüş ile Beykozlular katıldı.

Akşam saatleri ile birlikte Tarihi Beykoz Çayırı’na gelmeye başlayan vatandaşların üzerlerinde ‘R4BİA’ basılı tişörtleri ve ellerinde El Sisi ve Beşar Esad’a karşı pankartlar ile sloganlar atıldı.

Yılmaz Çakır: Mısır’daki katliama sessiz kalıyor

İlk konuşmayı yapmak üzere sahneye gelen Özgür-Der Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Çakır, törenin düzenlenmesinde katkıda bulunan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür etti. Konuşmasına devam eden Yılmaz Çakır; Gezi parkı olaylarında tepki göstererek, dünyadaki medya şirketlerinin bu olayları gösterdiğini ama Mısır’daki katliama sessiz kaldıklarını söyledi. Dünyada kraliyet ailesi ve yeni doğan çocuğun konuşulurken, Mısır’da ve Suriye’de ölen çocukların konuşulmadığını ve medyanın ikiyüzlü davrandığını söyledi. Suriye’deki kimyasal silah kullanımını lanetleyen Yılmaz Çakır, Türkiye’de medyanın bu konuları fazla haber yapmamasına sert tepki gösterdi.

Yılmaz Çakır’ın konuşması sonrası gelen tekbir sesleri sonrası konuşmasını yapmak üzere İstanbul Milletvekili Metin Külünk sahneye davet edildi.

Metin Külünk: Yaşadığımız bu süreç büyük bir dirilişin habercisidir

Geceye katılan ve destek veren herkese teşekkür eden Metin Külünk konuşmasında ‘Mısır’daki mazlum kardeşlerimizin, büyük bir direnişin habercisi olan Adeviye Meydanı’na selam etmek için,Şam’da,Halep’te şehit olan katil Esad’ın kimyasal silahlarıyla şahadet şerbetine kavuşan kardeşlerimize selam durmak için buraya gelen,onlarla yüreklerini paylaşmak, onların yüreklerine dokunmak, onların yüreklerindekini Beykoz’da semayla buluşturmak için bir araya gelmiş, güzel yürekli insanlar.Hiç endişeniz olmasın ki, yaşadığımız bu süreç, büyük bir dirilişin habercisidir. Onlar şahadetleriyle yolumuzu aslında aydınlatmaktadırlar. Adeviye’de, Halep’te şehit olan ve Bağdat’ta şehit olan insanlara sakın gözyaşı dökmeyin. Onlar, canlarını Allah’a cennet karşılığı satan yiğitlerdir. Asıl tefekkür etmemiz gereken, bu coğrafyanın içine düşürülmek istendiği bu zilletten ayağa kalkışın mücadelesini verebilmektir.’

İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün ardından Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek konuşma yapmak için sahneye geldi.

Yücel Çelikbilek: Mısır’ı unutturmayalım

Geceyi kardeş Mısır halkına ve ordaki mazlumlara destek için yaptıklarını söyleyen Çelikbilek konuşmasında ‘Biz de dedik ki, bu Çayır Festivalimizin belli bir kısmını kültür anlamında devam ettirelim. Ama bu çayırda her akşam, Mısır’ı unutturmayalım. Suriye insanlarını hatırlatalım ve insanlarımız asla gönüllerden oradaki kardeşlerimizi çıkartmasınlar. Mısır’da Suriye’de yaşanılanlar artık çağımızda olmaması gerekenlerdir. İnsan Hakları’na inananlar, demokrasiye inananlar, halkın oylarına saygı gösterilmesi gerektiğine inananların, bunlara karşı duruşlarının farklı olması lazım. Ancak bunlara bizlerden başka, belli ülkelerden başka kimsenin kılını kıpırdatmadığını görüyorsunuz. Bu utanç onlara yeter. Biliyorsunuz, bir hafta önce bir etkinliğimizin başlaması lazımdı. Ancak önce Mısır’da daha sonrada Suriye’de gerçekleştirilen kimyasal silah saldırıları sonrası ölenlerin aziz hatıraları karşısında bizim yüreksiz olmamız, hissiz olmamız, duygusuz olmamız Beykoz Halkı’ndan beklenemezdi.’dedi. İnsanların bu katliamlar ve zulüm sürerken fazla

Rıdvan Kaya : Bu vahşete bir dur demenin zamanının geldi

Başkan Yücel Çelikbilek’in konuşmasından sonra ÖZGÜR-DER başkanı Rıdvan Kaya konuşmasını yapmak için sahneye geldi. Oldukça sert bir konuşma yapan Rıdvan Kaya, dünyanın bu vahşete sessiz kalmasını eleştirdi. Herkesin bu olayları sadece izlediğini söyleyen Rıdvan Kaya ‘Ortadoğu’da akıl almaz görüntüler yaşanıyor. Ekranlardan, gözlerimizin, zihinlerimizin kalplerimizin içine katliam, vahşet görüntüleri akıyor ve dünya genelinde müthiş bir sessizlik, umursamazlık, aldırmazlık görülüyor. Bugüne kadar olduğu gibi Mısır ya da Suriye’de Müslümanların katledilişinden rahatsızlık duymalarını doğrusu beklemiyoruz. Bir kere daha onların maskesini indirmek için bunları vurguluyoruz’dedi. Kimyasal silah kullanımı lanetleyen Rıdvan Kaya,bu vahşete bir dur demenin zamanının geldiğini söyledi.

Gülden Sönmez: Kaybedecek zamanımız yok

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı) yöneticisi Gülden Sönmez konuştu. Özellikle kadınlara seslenen Gülden Sönmez, Mısır’lı kadınların onurlu mücadelesinden bahsetti. Konuşmasında Gülden Sönmez ‘Yaklaşık bir buçuk ay önce Adeviye Meydanı’nda oradaki insanlarla birlikteydik. Mısır’daki direnişin hemen başladığı günlerde. Ramazan’ın ilk günleri oradaydık. Adeviye Meydanı’nda iftar sofrasında Mısırlı kadınlarla ve Mısırlı çocuklarla beraber iftarımızı açtık. Özellikle kız kardeşlerime sesleniyorum. Mısırlı kadınlar, keskin nişancıların kurşun hedeflerine karşı, nasıl oluyor da bu meydanları doldurmaya devam ediyorlar? Nasıl oluyor da Esmalar, o kurşunlara karşı duruyorlar? Onun sırrını açıklamak istiyorum. Mısır’daki kadına niçin buradasın dediğin zaman ‘Direnmek, yaşamaktan daha onurlu ve daha insancadır.’diyor. Oradaki kadın, onursuz yaşayacağına, esir yaşayacağına, askeri rejim altında zulüm görerek yaşayacağına, benim çocuğum onurlu bir şekilde şehit olsun diyor. Bu insanca, müslümaca duruştur.’diyen Gülden Sönmez, herkesin maddi ve manevi destekte bulunması gerektiğini söyledi.

Abdurrahman Dilipak : Zalimlerden korkmayın, Allah’tan korkun

Konuşmasında Abdurrahman Dilipak ‘Biz adalet istiyoruz, barış istiyoruz, hürriyet istiyoruz. Bir Müslüman, bir gayrimüslime haksızlık ederse bizim duracağımız yer bellidir. Bizler yalnızca Suriyeli, Mısırlı oldukları için bugün onların yanında değiliz. Onlar, mazlumdurlar. Onlar Müslüman olmasalardı da biz yine onların yanında olurduk.Bizim oradaki insanlarla kıblemiz bir,kitabımız birdir.Biz, âlemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz. Zalimlerden korkmayın, Allah’tan korkun.Sisi ve Esad zalimlerinden korkmayın.

Başbakan Erdoğan’ın tavrını değerlendiren Abdurrahman Dilipak ‘Şu Kasımpaşalı delikanlı.Hani şu ağlayan Başbakan.İnanın ki şu anda islam dünyasının neresinde aday olsa, en az Türkiye’deki kadar oy alır.’dedi.

Abdurrahman Dilipak konuşmasında gezi parkı olayları ile bu ülkeyi Suriye ve Mısır gibi yapmak istediklerini, bu işe gücü yetmediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Grup Yürüyüş konser verirken, sahne önüne gelen çocuklar Grup Yürüyüş ile sahneye çıkarak şarkıları beraber söylediler.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı