Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'un dereleri tertemiz akacak

Beykoz'da sel baskınlarını önlemek için İBB tarafından başlatılan dere ıslah çalışmalarıyla sel baskını tehdidi ortadan kalkıyor.

Beykoz'da sel baskınlarını önlemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan dere ıslah çalışmalarıyla yo

Beykoz’da sel baskınlarını önlemek için İBB tarafından başlatılan dere ıslah çalışmalarıyla sel baskını tehdidi ortadan kalkıyor.

Beykoz’da sel baskınlarını önlemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan dere ıslah çalışmalarıyla yoğun yağışların yol açabileceği sel baskını tehdidi ortadan kalkıyor, dereler pırıl pırıl bir çehreye bürünüyor

Beykoz’da temiz bir çevre, modern alt yapının tesisi ve sel baskınlarını önlemek için yerleşim yerlerinden geçen dereleri ıslah programına alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Küçüksu Deresi, Göksu Deresi, Çubuklu Deresi’nin ardından Akbaba ve Tokatköy kollarını da kapsayan Beykoz Deresi ile Çiftehavuzlar Deresi’nde çalışmalarına devam ediyor.

Çevreye ve ilçe sakinlerine nefes aldıran dere ıslah çalışmalarıyla sel baskını riski ortadan kalkarken atık su bağlantıları ve düzenlemelerle derelerden yayılan atık su, kötü koku ve görüntüler de gideriliyor.

İBB bugüne kadar ilçede toplam 10 km dere ıslahını tamamladı.

1 kilometre 5 milyon TL’ye mal oluyor

Arazi ve bölgenin özelliği göz önüne alınarak, bilimsel metotlarla yürütülen dere ıslah çalışmaları kapsamında 1 km’lik dere ıslahı için 5 milyon TL’ye harcanıyor. Islah yapılan arazinin yapısına göre taş örme ya da beton dökme yöntemi tercih ediliyor.

Dere ıslah çalışması yapılırken bölgenin yağış rejimi de göz önüne alınıyor.

Akbaba’da Çalışmalar Sürüyor

Akbaba-Dereseki arasındaki 2,5 km’lik hatta başlayan ve Sülükhane mevkinde kamulaştırma çalışmaları dolayısıyla beklemeye alınan kısım da çok yakında ıslah edilerek buradaki sıkıntı da giderilecek.

Bu kısmın ıslah edilmesiyle Eski Deri Kundura Fabrikası-Kaynarca arasında önemli bir dere ıslah çalışması tamamlanmış olacak.

Halen Akbaba’da, temiz bir çevre için atık su bağlantı inşaatı devam ediyor.

Çamlıbahçe’ye Kalıcı Çözüm

Tokatköy Deresi’nin etkilediği Çamlıbahçe Mahallesi sakinleri her yağmurda kendilerini mağdur eden su baskınlarından dere yatağındaki kot düzenlemesiyle kurtuluyor.

Tokatköy Deresi’nde başlatılan kot düzenleme çalışmasıyla dere yatağı yer yer 3-5 metre aşağıya çekilecek ve su baskını tehlikesi giderilecek.

Çalışma tamamlandığını derenin kayıkların kullanımına açılması planlanıyor.

Çiftehavuzlar’da İkinci Etaba Geçildi

İBB tarafından ilk 700 metrelik kısmı ıslah edilen Çiftehavuzlar Deresi’nin ikinci kısmında çalışmaları sürüyor. Kamulaştırma işlemleri nedeniyle beklemeye alınan 600 metre uzunluğundaki hattın imalatı çok yakında başlıyor.

Doğal Yaşam Canlanacak

Dere ıslah çalışmalarıyla birlikte yürütülen atık su bağlantı çalışmalarıyla denizlere kirli su akışının kesilmesi ve derelerde doğal yaşamın canlanması hedefleniyor.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı