Cumhurbaşkanından Beykoz Belediyesi’ne yeni finansal kaynak!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Beykoz’un 9 mahallesinde yaklaşık 200.000 m2 yerin tapusu vatandaşa verilecek.

cumhurbaskanindan-beykoz-belediyesine-yeni-finansal-kaynak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un birçok mahallesinde vatandaşları yakından ilgilendiren ve 2018 yılından itibaren AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı ile önceki dönem belediye başkanları Yücel Çelikbilek ve Murat Aydın tarafından takip edilen ek 16’ncı madde ile ilgili çözümler peş peşe gelmeye devam ediyor.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 9 mahallede orman vasfı taşımayan alanlar orman sınırı dışına çıkarıldı.

9 MAHALLEYİ İLGİLENDİRİYOR

Karara göre, Bozhane, Cumhuriyet, Çayağzı, Çengeldere, Elmalı, Gümüşsuyu, Örnekköy, Tokatköy, Zerzevatçı mahallesinde ormanda kalan ev, bina ve müştemilatları kapsayan küçük çaplı parseller orman sınırı dışına çıkarıldı.

cumhurbaskanindan-beykoz-belediyesine-yeni-finansal-kaynak

Bu alanların yerine iki katından az olmamak üzere hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Orman Genel Müdürlüğüne orman tesis edilecek.

BEYKOZ BELEDİYESİ’NE YENİ GELİR KAYNAĞI

Böylece, 70-80 yıldır orman arazisinde evi bulunan vatandaşlar belediyelerden tapusunu alabilecek.  Beykoz Belediyesi tarafından satılması beklenen tapuların belediyeye ek gelir kaynağı getirmesi bekleniyor.

EK 16’NCI MADDE NEDİR?

Bu Yönetmeliğin amacı;

Tarım ve Orman Bakanlığınca, bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerlerden,

  1. b) 19/4/2018 tarihli ve 7139 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 28/4/2018 tarihi itibari ile üzerinde yerleşim yeri bulunan alanlardan,
  2. c) Yerleşim yeri oluşturulması uygun olan taşlık, kayalık, verimsiz ve fiilen orman vasfı taşımayan alanlardan, sınırları Cumhurbaşkanınca belirlenen alanların, Orman Genel Müdürlüğünce orman sınırları dışına çıkartılarak tapuda Hazine adına tesciline ilişkin usul ve esasları belirlemektir.
Cumhurbaşkanından Beykoz Belediyesi’ne yeni finansal kaynak!

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin