Dilmaç, Beykoz muhtarları ile bir araya geldi

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Dilmaç
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla devlet ve millet arasında köprü vazifesi gören mahalle muhtarlarıyla kahvaltı programında buluştu.

Kemankeş Restoran’da düzenlenen toplantıya, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Gençlik Kolları Başkanı Burak Karaçam, İlçe Başkan Yardımcıları ve ilçedeki mahalle muhtarları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, Beykoz ve muhtarlar hakkında birkaç konuya değindi.

MAHALLE BAŞKANLARI VE MUHTARLAR İSTİŞARE HALİNDE OLMALI

Dilmaç, “Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Muhtarlar Günü Türkiye’de kutlanmaya başlandı. Bunu neden söylüyorum? Biz gerçekten demokrasimizin simgesi olan muhtarlar ile birlikte ülkeyi yönetiyoruz. Mahalle başkanları ile diyalog halinde çalışmalıyız. Bizi motive eden, bizim kılcal damarlarımızın mahalle başkanlarımızdan biz onlardan şunu istiyoruz. Mahallelerde en başta muhtarlarla istişare halinde olmaktır. Birçok muhtarımızın bu anlamda diyalog halinde olduğunu biliyorum.” dedi.

“KAZANAN MUHTAR BİZİM MUHTARIMIZDIR”

Muhammed Hanefi Dilmaç, 2024 Yerel Seçimlerinde partili dahi olsa muhtarlığa aday olacak ismi desteklemenin doğru olmadığını vurgulayarak “kazanan muhtar bizim muhtarımızdır.” dedi ve şöyle devam etti:

“Bizim parti olarak duruşumuz şu; Kazanan muhtar bizim muhtarımız. Seçim öncesinde Yönetimk Kurulu Üyesi arkadaşım muhtarlığa aday olsa dahi biz arkadaşımıza ‘Sana destek vereceğiz.’ Mahalle başkan olarak muhtarlığa aday olmak isteyen arkadaşlar bize bildirsinler. Biz onların yerine mahalle başkanı bulmak durumundayız. Ama hiç kimse bizden şunu beklemesin, ‘Ben adayım parti beni destekleyecek.’ Biz böyle bir şey yapamayız. Onun için gönül rahatlığıyla şunu bilin. Evet, aday adayı olabilirler. Ama biz arkadaşların istifasını alıyoruz ondan sonra aday adayı oluyor. Sonrası kendi becerisine kalmış. İçinizde birçok arkadaşımız partimize üye olmamıştır. Ama muhtarlık sürecinde, o mahallede yapmış olduğu, ortaya koymuş olduğu muhtarlık tutumundan dolayı öyle ilişkilerimiz olmuştur ki biz o arkadaşa Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşımızdan daha çok güveniyoruz.”

Belde belediye başkanlığı döneminde ilçeye yapılacak çalışmalara dair muhtarlarla istişare yaptığını söyleyerek, “Eğer arkanızda vatandaş yoksa muhakkak duvara toslarsınız. Benim sıkıntılı sürecimde muhtar arkadaşlarımız bizim hep yanımızda oldular. Birlikte olursak gerçekten başarısız olmak mümkün değil.”

“BELEDİYE BORÇTAN KURTULDU”

Beykoz’un en büyük problemlerinden bir tanesinin mülkiyet olduğunu ifade eden Dilmaç, “Mülkiyet problemi yaşanırken 2B ile ilgili bir düzenleme yapıldı. 10-15 yıl üzerinde çalışıldı daha sonra da kanun düzenlemesiyle bu iş halledildi. O dönemki belediye başkanımız Yücel Çelikbilek ile Çavuşbaşı bölgesi ve ona yakın olan köyleri özel proje alanı olarak ilan etmek durumda kaldık. Milli Emlak’tan alıp satışını biz yapacağız. Ben buna karşı çıktım. ‘Başkanım biz bunu beceremeyiz. Vatandaşa anlatmakta zorlanırız.’ dedim. Kendisi, ‘Eğer biz bunu becerirsek hem vatandaş hem belediye kazanacak. Sadece Çavuşbaşı bölgesi değil oradaki kazancımızla Beykoz’a hizmet edeceğiz çok büyük projedir.’ dedi. Ben yine karşı çıktım. Bir şekilde bu karar çıktı. Ondan sonra projeyi en çok savunan ben oldum. Biz bunun faydasını görmeye başladık. Fiyatlar yarı yarıya düşüyor ve belediyenin geliri olacak. Biz bu çalışmaları yaparken diğer özel proje alanının dışında kalan mahalleler bize baskı yapmaya başladı. Bizi de özel proje alanın içine alın diye. Bir sürü sıkıntı yaşadık. O süreçte biz bunu çözemiyoruz dedik. O gün bütün muhtarlarımız bize destek vererek Milli Emlak Gelirleri’nde bir eylem yapıldı. Ankara’ya duyuruldu. Daha sonra buraya müdahale yapıldı. Beykoz’un tüm alanları özel proje alanı ilan edildi. Ve vatandaş en az yüzde 50 fayda sağladı ve belediyemiz borçtan kurtuldu.” diye konuştu.

BÜTÜN İMAR PLANLARI YAPILDI

Dilmaç, zamanında Beykoz’un yüzde 86’lık alanında mülkiyet problemi olduğunu fakat şuanda sadece ilçenin yüzde 15’imnde mülkiyet probleminin olduğunu vurgulayarak, mülkiyet probleminin artık konuşulmadığını söyledi.

İmar sorunlarına değinen İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, merkezi hükümetin yetki alanında olan yerlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bütün imar planlarının yapıldığının altını çizdi.

ÖNCELİK KENTSEL DÖNÜŞÜM

Dilmaç, “Boğaziçi Öngürünüm’de imar planlarını İBB yapıyor. Bizim yapmamız gereken, Beykoz Belediyesi’nin eksik kalmış olduğu yerler varsa biz müdahale edelim. Biz üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.” dedi ve artık önceliğin dönüşüm olduğunu söyledi.

Dönüşümün en kolay Beykoz’da yapılacağını ifade eden Dilmaç, “AK Parti ‘Türkiye Yüzyılı’ diye bir vizyon ortaya koydu. Bunun en iyi örneği Beykoz’da biz olabiliriz. Eğer yine birlikte hareket edebilirsek –ki inşallah öyle olacaktır- Türkiye Yüzyılı’na çok büyük katkıda bulunabiliriz. Biz Beykoz’u sadece Türkiye’ye değil Avrupa’ya örnek bir ilçe haline getirebiliriz.” dedi.

Karşılıklı istişare halinde devam eden programda mahalle muhtarların talep ve isteklerini dinleyen İlçe Başkanı Dilmaç, sorulan sorulara yanıt verdi.

Akabinde Dilmaç, muhtarlara günün anlam ve önemine ilişkin hediyelerini takdim etti.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ali Durmuş ve Kılıçlı Mahallesi Muhtarı Engin Sevim’in doğum günü sürpriz pasta ile kutlandı.

Program, çekilen hatıra fotoğrafları eşliğinde son buldu.

Dilmaç, Beykoz muhtarları ile bir araya geldi
Bizi Takip Edin