Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Filistin ve Suriye'de yaşananlar unutturulmadı

Özgür-Der Beykoz Şubesi, Suriye ve Filistin’de yaşananları hatırlatmak amacıyla belgesel film gösterimi ve kermes düzenledi.

Özgür-Der Beykoz Şubesi'nin tertip ettiği program; geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Katılanların ilgisini ve be

Özgür-Der Beykoz Şubesi, Suriye ve Filistin’de yaşananları hatırlatmak amacıyla belgesel film gösterimi ve kermes düzenledi.

Özgür-Der Beykoz Şubesi’nin tertip ettiği program; geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Katılanların ilgisini ve beğenisini çeken programın başlığı “Suriyeli ve Filistinli kardeşlerimizi belgesel film gösterimiyle hatırlamaya davet” idi.

Aynı zamanda, gecede Suriyeli mülteciler yararına olmak üzere bir “yemek kermesi”  de düzenlendi. Özgür-Der Beykoz Şubesi Hanımlar Kolu’nun organize ettiği yemek kermesi ile mültecilerin yaralarına çok küçük de olsa merhem olmanın mutluluğu yaşandı.

Program Beykoz Şube Başkanı Akif Bilgir’in sunum konuşması ile başladı. Bilgir, Özgür-Der Beykoz Şubesi’nin faaliyetlerini ve hedeflerini özetleyen konuşmasının ardından; programın akışını aktardı ve programın konu başlığı çerçevesinde kısa bir konuşma yapmak üzere Bahadır Kurbanoğlu’na sözü devretti. Kurbanoğlu güncel gelişmelere de değindiği konuşmasında, Mısır’daki olaylardan, Filistin’deki gelişmelere kadar olan bitenlerin, bizim kazanımlarımız olduğunu hatırlattı. Suriye’deki intifadanın da kısa bir zaman sonra zafere ulaşacağının umulduğunu söyledi. Bu konuda herkesin sorumlulukları olduğunu belirtti. Bu ve benzeri faaliyetlerle, kardeşlerimizi yalnız koymamamız gerektiğinin altını çizdi.

Ardından katılımcılara, “Suriye İntifadası” adlı kısa bir sinevizyon sunuldu. Sinevizyonun bitimi sonrasındaysa “Bitmeyen Gün Sürgün” adlı belgesel film izlenildi. Gösterimin duygusal atmosferinin, yaşanılan gerçekliği anlamada ve kavramada hepimize katkı sağlaması umut edilerek program bitirildi.

Programdan bir cümle ise zihnimizde dönüp duruyordu: “Çeşitli nedenlerle, dünyayı kendilerine dar etmek isteyen koşullar karşısında, başka bir seçenek arayan kişilerdir mülteciler. Yurtsuz, yuvasız, köksüz, topraksız bırakılmış yeryüzü sürgünleri arasında en dramatik koşullara sahip olan topluluklardan; Suriyeli ve Filistinli mültecileri" anmaya, anlamaya ve onlarla beraber olmaya dair bir talepti bu…

Haksöz Haber

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı