Necip Fazıl Kısakürek hayatı ve şiirleriyle anıldı

Türk Şiiri'nin Üstadı Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 32. yıl dönümü dolayısıyla Beykoz'da anıldı.

Türk Şiiri'nin Üstadı Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 32. yıl dönümü dolayısıyla Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen “Şiirlerle Üstad Necip…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Şiiri’nin Üstadı Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 32. yıl dönümü dolayısıyla Beykoz’da anıldı.

Türk Şiiri’nin Üstadı Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 32. yıl dönümü dolayısıyla Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen “Şiirlerle Üstad Necip Fazıl” adlı programla anıldı. Üstad’ın fikri arayışları ve hayatındaki dönüm noktalarının anlatıldığı etkinlikte şairin hafızalarda ve gönüllerde iz bırakan şiirleri okundu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde dşiirüzenlenen etkinliğe ilçe sakinleri yoğun katılım gösterdi. Çoban Yıldızı Müzik Grubu’nun ezgileri eşliğindeki programda Şair Özgür Çoban dinleyicilere  Necip Fazıl Kısakürek’in eserleriyle şiir ziyafeti sundu. 

Dönemin edebiyat çevreleri tarafından “Bir mısrası millete şeref veren şair” şeklinde nitelendirilen Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in 24 yaşındayken yazdığı ilk şiir olan “Kaldırımlar”ın okunmasıyla başlayan etkinlikte şairin fikri arayışları ve olaylar karşısında kendi şahsına münhasır tavırları da anlatıldı.

Şairin iyi bir hatip, tiyatro yazarı, kibrin ve tevazunun zirvesinde bir şahsiyet olduğuna değinildi.  

“Kaldırımlar” şiirinin ardından şairin fikri hezeyan ve arayışlarını en iyi anlatan, “Canım İstanbul” ve “Çile” adlı şiirleri ile Necip Fazıl’ın milli, manevi değerlerin yozlaşmasına örnek olan “Tohum Saç Bitmezse Toprak Utansın” şiiri okundu.  

Şair Çoban: “Ulvi Şiire Vakit Ayırmalıyız”

Günümüzde kişilerin birbirini anlamak yerine yargıladıklarını ifade eden Şair Özgür Çoban:  “Birbirimizi anlamak adına sevgiye, duaya ve ulvi şiire vakit ayırmak gerekir, şiir bizlere hoşgörülü olma ve duygulara yön verme konusunda iyi bir rehber olabilir” dedi.

Necip Fazıl’ın bestelenen “Otel Odaları” ve “Sakarya” şiirlerini seslendiren Şair Özgür Çoban kendi yazdığı şiirleri de okudu. 

Necip Fazıl Kısakürek hayatı ve şiirleriyle anıldı
Bizi Takip Edin