Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz Belediyesinin davalık binasında yetki Çelikbilek'te

Beykoz Belediye Meclisi, mahkemelik olan Kavacık OPET'in yanındaki binada sulh sağlanması için Başkan Yücel Çelikbilek'e yetki verdi. 

Beykoz Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantılarının ikinci oturumu Meclis Başkanvekili İbrahim Hocaoğlu ba

Beykoz Belediye Meclisi, mahkemelik olan Kavacık OPET’in yanındaki binada sulh sağlanması için Başkan Yücel Çelikbilek’e yetki verdi. 

Beykoz Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantılarının ikinci oturumu Meclis Başkanvekili İbrahim Hocaoğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Mecliste öncelikli olarak yapılan yoklamanın ardından bir önceki toplantı tutanak oylandı ve gündemde olmayan müdürlük teklifleri gündeme alındı. 

CHP grubu yazılı ve sözlü önergeler verdi

Gündeme geçilmeden önce gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel “Gümüşsuyu Mahallesi Korubaşı ve Karlıtepe mevkiinden aşağıya inen mahalle sakinleri dere içi yolunu kullanıyor. Okula giden öğrenciler, hasta ve yaşlılar toplu ulaşım olmadığı için bir mağduriyet yaşıyor. En azından yoğunluğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde belediye olarak bu güzergaha bir ring koyulabilir. “ ifadelerini kullandı. Sözlü önerge başkanlık makamına oy birliği ile havale edildi.

CHP grubu tarafından verilen yazılı önergeler ise şöyle; 1) Belediye tarafından ödenen kıdem tazminatı hangi bütçe kaleminden ödeniyor 2) Kapanan vergi dairesinden dolayı yaşanan mağduriyetin giderilmesi için uygun yer tespit edilip vergi dairesinin tekrar geri getirilmesi 3) Anadolu Feneri Mahallesi merkezinde yer alan tarihi çeşmenin onarılarak tekrar suyunun akar hale gelmesi için çalışma yapılması 4) Kamu görevlilerine toplu sözleşme harici bir ödeme yapılıyor mu? Sosyal Denge kapsamı dışında bir ödeme var mı? Soruları yazılı olarak ayrı yarı başkanlık makamına havale edildi.

Sözlü ve yazılı önergelerin ardından gündeme geçilirken “Kardeş Şehir Srebrenica’da bulunan öğrenci yurdunun 1 (bir) yıllık giderinin karşılanması ile ilgili maddi destek talebi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.” ile gündemde olmayan müdürlük tekliflerinde “Ortaçeşme Mahallesinde yapılacak kadastro çalışmaları için bilirkişi seçilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi.” oy birliği ile kabul edildi. 

Aydın Düzgün: Belediye zarara uğratılmıştır

Teklif karar olarak görüşülmek istenen son gündem maddesi olan “Çubuklu Mahallesi 811 ada 4 parsel sayılı taşınmaza ilişkin sulh anlaşması yapılması ve yapılacak işlemler ile ilgili Belediye Başkanımız Sayın Yücel ÇELİKBİLEK’in yetkilendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi” CHP grubu tarafından itiraz edildi. Teklifin komisyona gönderilmesi gerektiğini söyleyen CHP Grup Başkanı Aydın Düzgün; “Bu binayı belki birçoğunuz bilmiyorsunuz. (Kavacık OPET’in yanındaki bina) Burası ihale edildi ve ne kadar adaletli bir dağılım oldu bilmiyorum ama neticede mahkeme bunları iptal etti ve yer hazineye devredildi. Şimdi sayın başkan burayı hazineden tekrar geri nasıl alırım da hukuksuzluğu devam ettiririm diye uğraşıyor. Tekrar aynı başa dönemeye gerek yok. Burada doğru bir yol izlenilmiyor. Belediye zarara uğratılmıştır. Bu teklifin geri çekilmesi istiyorum.“

İbrahim Hocaoğlu: Mütahit firma tazminat davasından vazgeçecek

Meclis Başkanvekili İbrahim Hocaoğlu ise Aydın Düzgün’ün iddialarına cevap vererek şu açıklamayı yaptı; “Burası 2981 sayılı kanun gereği 20-25 sene önce maliye hazinesinden Beykoz Belediyesine devredilen bir yer. Bu devir, üzerinde oturan vatandaşlara belli bir süre içinde devredilmesi şartıyla yapıldı. Aksi taktirde geri iade edilmesi gerekiyordu. Bölgemiz SİT olduğu için üzerinde oturanlara devredilemedi. O yüzden maliye hazinesi tekrar hak sahibi oldu ama bugüne kadar gerçekleştirilmedi. Şimdi mahkeme de bu yerin tekrar maliye hazinesine devredilmesi ile ilgili bir karar verdi. Beykoz Belediyesi de daha önce burayı mütahit firmaya kat karşılığı vermişti. Açılan dava nedeniyle inşaat tamamlanamamış, firma buradan doğan zararın karşılanması için de Beykoz Belediyesine bir dava açtı. Maliye Hazinesi konuyu sulh yoluyla halletmek, yatırımcı firma, Beykoz Belediyesi ve kendileri bir araya gelip konuyu çözüme kavuşturmak istiyor. Beykoz Belediyesi büyük ihtimal devreden çıkacak. Hazine yeniden firma ile kat karşılığı sözleşmesi yapacak. Teklifte sadece bu görüşmelerle ilgili belediye başkanımız bir yetki veriyoruz. En azından böylelikle yatırımcının Beykoz Belediyesine açmış olduğu tazminat davasından vazgeçmiş ve her hangi bir ödeme yapmamış olacağız.”

Yaşanan tartışmaların ışığında AK Parti grubunun kabul, CHP grubunun ise red oyuna karşın Yücel Çelikbilek’in yetkilendirilmesi ile ilgili teklif oy çokluğu ile kabul edildi.

Beykoz Meclisinin son oturumu 9 Şubat Cuma günü gerçekleştirilecek.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı