Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe 'Beykoz İçin Yaz'dı

Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe Ramazan Ayı ile ilgili ‘Beykoz İçin Yaz'ı kaleme aldı.

Beykoz Güncel Haber'in yeni bir projesi olan ‘Beykoz İçin Yaz' başlığı altında Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe…

Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe Ramazan Ayı ile ilgili ‘Beykoz İçin Yaz’ı kaleme aldı.

Beykoz Güncel Haber’in yeni bir projesi olan ‘Beykoz İçin Yaz’ başlığı altında Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe Ramazan Ayı ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Beykoz Güncel Haber’in teklifini kabul ederek Ramazan Ayı’na dair ‘Beykoz İçin Yaz’ı kaleme alan Efe’nin ‘Ramazan ayını karşılarken’ başlıklı yazısı şu şekilde;

Ramazan ayını karşılarken

Kur’an ayı ramazanın manevi iklimine girmiş bulunuyoruz. İnsanlığın hidayet kaynağı Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmuştur.

Ayeti kerimede Yüce Rabbimiz Ramazan ayı hakkında; ‘Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.‘ buyurmaktadır. (Bakara Suresi Ayet 185)

Yine orucun farzıyetini ifade eden diğer bir ayeti kerime de ise Allah c.c.  ‘-Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.‘ buyurmuştur. (Bakara Suresi Ayet 183)

Takvaya ulaşmamıza vesile olan Oruç ve Ramazan ayı vesilesiyle hayatımızı yeni baştan gözden geçirmek kendimizi yenilemek üzere niyetlenelim.

Bu ayda nefislerimizi bir otokontroleolalım. Hayatın gündelik telaşı içinde gönüllerimizi, benliğimizi tesiri altına alan olumsuz duygu davranışlardan kendimizi temizlemeye çalışalım.

Bahar yağmuru misali iç dünyamızda ve evlerimizde manevi rahmet yağmurları yeni bir canlanmaya vesile olsun; unuttuklarımızı bize hatırlatsın.

Bu ayda nazil olan Kuran’ın medeniyetini ve ahlakını ne kadar özümsediğimizi görmeye çalışalım.

Bu ayda Rabbimizle aramızdaki bağımızın kesintisiz devam ettiğini / etmesi gerektiğini görelim ve hissedelim.

Fikrimizi / tefekkürümüzü gözden geçirelim. Kulluk bilincimizin açık olup olmadığını gözde geçirelim.

İbadetlerimizin bizi ne kadar olgunlaştırıp olgunlaştırmadığına bir bakalım. Ahlakımıza tesirine bakalım. Oruç ve namaz bizleri kötülüklerden ne kadar koruyor uzaklaştırıyor bir kontrol edelim.

Evlerimizde-Yurdumuzda olduğu kadar nefsimizde içimizde Ramazan ne kadar tesir ediyor görmeye çalışalım. Ramazan bizi ne kadar olgunlaştıracak değiştirecek takibimizi yapalım.

Ramazan ayı çevremizdeki insanları / canlıları, görme / gözetme ayı olmalıdır. Üzerimizde her canın hakkı vardır. İftarımızı / Sahurumuzu çevremizde bulunan kardeşlerimizle paylaşmanın hazzını ve bereketini yaşamaya gayret edelim.

Bu vesile ile bütün kardeşlerimizin Ramazan aylarını tebrik ediyor, ülkemiz ve islam alemi için hayırlara, birlik ve beraberliğe vesile olmasını diliyorum.

Ali Efe
Müftüsü

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.