Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'un kaderini değiştirecek büyük tehlike kapıda!

Hemşerilerinin oyunu almak isteyen adaylar Beykoz'dan memleketlerine akın akın seçmen taşıyor. 2 binin üzerinde seçmen Beykoz'dan taşındı.

24 Haziran seçimlerinden sonraki 6 aylık süreçte 2 binin üzerinde seçmenin Beykoz'dan taşındığı ortaya…

Hemşerilerinin oyunu almak isteyen adaylar Beykoz’dan memleketlerine akın akın seçmen taşıyor. 2 binin üzerinde seçmen Beykoz’dan taşındı.

24 Haziran seçimlerinden sonraki 6 aylık süreçte 2 binin üzerinde seçmenin Beykoz’dan taşındığı ortaya çıktı. Beykoz’un 2018 nüfusu 251 bin 087 iken 1 Ocak 2019 itibariyle nüfusun 250 binin altına kalma ihtimali var. Beykoz’da hemşerilerinin oyunu almak için her yolu deneyen bazı adaylar ise akın akın memleketlerine seçmenleri taşımaya devam ediyor.

Siyasi partiler ittifak yapıp, kılı kırk yararken adayların memleketlerine seçmen taşımasının Beykoz’da seçim sonucunu değiştireceği tahmin ediliyor. Konudan rahatsız olan mahalle muhtarları ‘Hizmeti biz, oyları başkası alıyor’ diye tepki göstererek, bu usulsüzlüklerin durdurulmasını istiyor.

NÜFUS 250 BİNİN ALTINDA KALABİLİR

Beykoz’da, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimindeki seçmen sayısı 184 bin 234 olurken, 4 Ocak 2019 tarihinde muhtarlıklarda askıya çıkan seçmen sayısının 182 bin 197 olduğu tespit edildi. 31 Mart yerel seçimler öncesi geçen altı aylık süreçte 2 binin üzerinde seçmenin Beykoz’dan taşındığı ortaya çıktı. Beykoz’un 2018 nüfusu 251 bin 087 iken bu sayının 1 Ocak 2019 itibariyle 250 binin altına kalması bekleniyor.

BEYKOZ’UN KADERİ DEĞİŞEBİLİR

Beykoz’da nüfusun 250 bini geçmesi 31 kişi olan Beykoz Belediye Meclis Üyeliği sayısını 37’ye çıkaracak. Böylelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Beykoz’u temsil edecek Meclis Üyesi sayısı 6 iken 7 ye çıkması bekleniyor. Meclis Üyesi sayısının yanı sıra Beykoz’un devletten ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı kişi başına maddi destekte artacak.

HİZMETİ BEYKOZ’DAN ALIP OYU BAŞKA YERDE KULLANIYORLAR

‘Hizmeti biz, oyları başkası alıyor’ diye tepki gösteren Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu konu hakkında şu açıklamayı yaptı; “Hizmeti Beykoz’dan alıp oyu başka yerde kullanıyorlar. Daha önce bu girişimler oluyordu ama bu kadar kapsamlı değildi. Çubuklu Mahallemizde, 24 Haziran 2018 seçimlerinden yaklaşık 16 bin seçmenim vardı. Bana gelen yeni listede ise seçmen sayımız artması gerekirken yaklaşık 700 seçmen azalmış. Beykoz’da 45 mahalle var ve her mahalleden en az 50-100 kişi gitse nüfus 250 bin rakamının altına düşüyoruz. Buna bir dur denilmeli, zaman iyice daraldı. Seçmen kütükleri 17 Ocak tarihine kadar askıda duracak. Bu tarihe kadar yetkililerin duruma müdahale etmesi lazım. Seçmenin oyu memleketlerinde verip hizmeti bizden alması kabul edilebilir değil.”

İNCELEME BAŞLATILACAK

Başta Beykoz olmak üzere ülke genelinde yaşanan bu tür usulsüz taşınmalar üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bir karar aldı. YSK kararında, bazı ilçe seçim kurulu başkanlıklarından, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askı süresi içinde incelenmesine ilişkin tereddütler yaşandığının bildirildiği belirtildi. Buna göre, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askı süresi içinde, bir seçim çevresinden diğerine yapılan seçmen nakil istemleri hakkında ilçe seçim kurulu başkanı tarafından itiraz üzerine veya nakil isteminin şüpheli bir girişim olduğu kanaatine varılması halinde resen inceleme başlatılacak.

ŞÜPHELİ SEÇMENE SORUŞTURMA

Şüpheli seçmen nakil işlemlerinde polis veya jandarma tarafından yapılan araştırma ve soruşturma sonucunda belirtilen adreste oturup oturmadığı, ilgili kuruluşlardan adına kayıtlı elektrik, su, telefon, doğal gaz abonelik sözleşmesi veya faturası olup olmadığı, ikamet ettiği yere ilişkin kira sözleşmesi veya tapu kaydı (kendisi, anne veya babası adına) bulunup bulunmadığına bakılacak.

Söz konusu belgelerde yapılan araştırma ve soruşturma sonucunda muhtarlık bölgesinde oturmadığı belirlenen seçmenler hakkında gerekli değerlendirme yapılarak bu durumda olan seçmenlerin kayıtlarının listeden çıkarılıp çıkarılmamasına ilçe seçim kurulu başkanı karar verecek.

Ayrıca ilçe nüfus müdürlüğüne daha önce farklı bir kişi tarafından beyan edilen adresin birlikte oturma gerekçesiyle askı süresi içinde beyan edilmesi halinde, bu istemlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ilçe seçim kurulu başkanı tarafından itiraz üzerine ya da gerek görülmesi durumunda resen araştırılarak sonucuna göre karar altına alınacak.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı