İstanbul’un ilk Türk mahallesi: Anadolu Hisarı

Sanat Tarihçi Süleyman Faruk Göncüoğlu, İstanbul’un ilk Türk Mahallesi’nin Anadolu Hisarı olduğunu söyledi.

İstanbul’un ilk Türk Mahallesi Anadolu Hisarı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanat Tarihçi Süleyman Faruk Göncüoğlu, İstanbul’un tarihi ilkler konuşulduğu bir televizyon programında Istanbul’un ilk Türk mahallesinin Anadolu Hisarı olduğunu söyledi.

İstanbul’un ilk Türk Mahallesi Anadolu Hisarı

Göncüoğlu, “İstanbul’un fethi öncesi oluşmuş en önemli yerleşimi Üsküdar. İstanbul’un ilk Türk mahallesi, temelinden çatısına kadar Anadolu Hisarı’dır. Anadolu Hisarı Kalesi teşekkür ettirildiği andan itibaren ki bir Ceneviz veya bir Roma kalıntısı üzerine yükselmiyor. Yoros Kalesi gibi değil. Osmanlı’nın ilk teşekkür ettiği mahalle Boğaziçi’nde Anadolu Hisarı ve Kalesi ile beraber. İlk mescid ilk namazgahlarda burada.” dedi.

İstanbul’un ilk Türk Mahallesi Anadolu Hisarı

ANADOLU HİSARI

Anadolu hisarı, 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesine 1395 yılında, Yıldırım Bayezid tarafından inşa edilmiştir. Cenevizliler, Bizans’la birlik olup Karadeniz’de (Kefe, Sinop ve Amasra’da) koloniler kurmuşlardı. Bu sebeple, boğaz geçişi Cenevizliler için hayati önem taşımaktaydı.

Aynı durum Osmanlılar için de söz konusuydu. Karşı sahilde, İstanbul’un Avrupayakasında bulunan Rumeli Hisarı ise, 1451-1452 yılları arasında II. Mehmed tarafından, bu yabancı ülkelerin gemilerinin geçişlerini denetim altında tutabilmek amacıyla inşa ettirilmiştir. Fatih Sultan Mehmed, Rumeli Hisarı’nı yaptırırken bu kaleye dış surlar ekletmiştir.

Anadolu Hisarı, iç ve dış kale ile bu kalelerin surlarından oluşur. İç kale, dikdörtgen biçimindeki dört katlı bir kuledir. İlk yapıldığında, bir giriş kapısı bulunmadığı için, kuleye iç kale surlarına uzanan bir asma köprüden giriliyordu. Üst katlarına da içerideki ahşap merdivenlerle çıkılıyordu.

İç kale surları, dış kalenin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerini birleştirir. Bu surlar üç metre kalınlığındadır. İç surlarla birleşen dış kale surlarının üzerinde birçok kemer ve surları korumak için yapılmış üç kule bulunur. Asıl kalenin surları doğu-batı yönünde 65 metre; kuzey-güney yönünde 80 metre boyunca uzanır. Surların kalınlığı 2.5 metredir. Dış surlarda topların yerleştirildiği menfezler bulunur. Anadolu Hisarı’nın asıl kalesinde ve iç surlarında, araları harçla doldurulmuş blok taşlar kullanılmıştır.

Anadolu Hisarı, İstanbul’un Fethinden sonra askeri önemini yitirmiş, çevresi zamanla bir yerleşim bölgesi durumuna gelmiştir. Bugün bazı bölümleri yıkık olan Anadolu Hisarı’nın ortasından yol geçmektedir.

İstanbul’un ilk Türk mahallesi: Anadolu Hisarı

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin