Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Rüzgarlıbahçe davasının ilk duruşması yapıldı

Beykoz Belediyesi’nde görev yapmış ve yapmakta toplam 57 kişinin sanık sıfatıyla yargılandıkları Rüzgarlıbahçe davasının ilk duruşması yapıldı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve eski Belediye Başkanı Muharrem Ergül ile birlikte 44…

Beykoz Belediyesi’nde görev yapmış ve yapmakta toplam 57 kişinin sanık sıfatıyla yargılandıkları Rüzgarlıbahçe davasının ilk duruşması yapıldı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve eski Belediye Başkanı Muharrem Ergül ile birlikte 44 Belediye Meclis üyesi ve on bir Belediye bürokratı olmak üzere toplam 57 kişinin sanık sıfatıyla yargılandıkları Rüzgarlıbahçe davasının ilk duruşması yapıldı. Salon yetersizliği düşünülerek, sanıkların ilkin 20 kişi olacak şekilde ilk duruşmaya katıldıkları, diğer grupların ise daha sonraki celselerde hâkim karşısına çıkacakları ifade edildi. 

Sanıklar duruşma salonuna sığmadı

Beykoz Sulh Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu’nda görülen dava öncesinde Adliye binasının çevresine sanıklar dışında Adem Sefer başkanlığındaki Ak Partili yöneticiler ile CHP’li bazı yöneticilerin de hazır bulundukları görüldü.

Dava sonrası görüştüğümüz sanıklardan edindiğimiz bilgiye göre, mahkeme salonunda şunlar yaşandı:

Sanıklar cephesi;

Rüzgarlıbahçe davasının ilk duruşmasına katılan 20 sanık yazılı savunmalarında suçlamaları kabul etmediklerini ve davaya konu olan Belediye kararlarının yasalara uygun olduklarını söyleyerek beraatlarını istedi.

Şikâyetçiler cephesi:

CHP’li Meclis üyesi Naci Candaş’ın, duruşma sırasında, Belediye eski Başkanı Muharrem Ergül ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de içinde bulundukları 5 kişi dışında diğer sanıklardan şikâyetçi olmadığını ifade ettiği ve bundan sonraki duruşmalara katılma talebinin de olmadığını belirttiği; CHP’li Meclis üyesi Halit Kılıç’ın ise, Beykoz Belediyesi’nin yaptığı ihalelerde Rüzgarlıbahçe’de yaşayan vatandaşlar aleyhinde olmak üzere, kamunun zarara uğratıldığını düşündüğünü ifade ederek, bundan sonraki davalara katılmak istediğini açıkladığı öğrenildi.

CHP’li Meclis üyesi Mustafa Yiğit’in, dava konusu şikâyetlerinin devam ettiğini belirttiği ve bundan sonra görülecek olan davalara katılma talebinin olduğunu dile getirerek, aynen Naci Candaş gibi, 5 isim dışındaki kişilerden şikâyetçi olmadığını belirttiği öğrenildi.

Yiğit’in, inceleme yapmış olan müfettişlerin kendi takdirleriyle Belediye Meclisi’nin eski üyeleriyle ilgili olarak suç duyurusunda bulunduklarını, kendilerinin bu yönde herhangi bir talepleri olmadığını ifade ettiği öğrenildi. Yiğit, aynı zamanda aktif görevleri sürmekte olan beş Belediye görevlisinin görevden uzaklaştırılması talebinde bulunduğu da öğrenildi.

Nihat Arıcan’ın ise duruşmada yaptığı açıklamada, Meclis üyeleri olarak denetimde bulunmak şeklinde bir görevleri olduğunu hatırlatarak, kimseye şahsi bir husumetleri bulunmadığını ifade etmesi üzerine, görevli hâkimin Arıcan’a söz konusu davanın zaten CHP’li bu dört Meclis Üyesi tarafından değil, Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılmış olduğunu hatırlattığı öğrenildi. Arıcan da aynen Kılıç ve Yiğit gibi, 5 kişiden şikâyetçi olduğunu, diğer kişiler ile ilgili bir şikâyetinin olmadığını ifade ederek, aynen Kılıç ve Yiğit gibi, bundan sonra görülecek duruşmalara da katılmayı istediğini belirttiği öğrenildi.

Vatandaş cephesinden müdahil olmak isteyenler oldu

Bu arada duruşma sırasında av. Nebi Zenginli tarafından Rüzgarlıbahçe sakinleri Durali Gür ve Celil Yıldız’ın davaya müdahil olma talepleri dile getirildi.

184 ada 18 nolu parselde müvekkili Celil Yıldız’ın evinin bulunduğunu ve söz konusu bu yerin Beykoz Belediyesi tarafından müvekkiline satılmış ve Yıldız tarafından da bedeli taksitler halinde ödenmiş olmasına rağmen, bu yerin tapusunun yapılan müracaatlara rağmen ilgili kişiye verilmeyerek, başka parseller ile birleştirilmek suretiyle ihaleye çıkartılarak, satıldığını ve müvekkilinin alamayacağı bir pozisyona getirildiğini kaydederek, Celil Yıldız’ın zarar görmesi hasebiyle davaya müdahil olmak istediğini ifade etti.

Durali Gür’ün ise 189 ada 4 nolu parselde tapu tahsis belgesi olmasına rağmen, bu yerin yasa gereği müvekkiline satılması gerekirken, Beykoz Belediyesi tarafından ihaleye çıkartıldığını ve satıldığını belirterek, Gür’ün bu işlem dolayısıyla zarar görmesi nedeniyle davaya müdahil olmak istediğini belirtti.

Av. Zenginli’nin müvekkilleri Gür ve Yıldız’ın müdahillik taleplerini iletmesinin ardından söz alan sanık avukatı Hikmet Baki’nin ise, müdahillik talebinde bulunan kişilerin mağdur olmadıklarını ifade etmesi üzerine, duruşma hâkimi Kamil Yıldız’ın bu konuda kararı mahkemenin vereceğini ifade ettiği öğrenildi.

Bir sonraki duruşma 22 Nisan 2013’te

Davanın bir sonraki duruşması 22 Nisan 2013 tarihine ertelendi

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı