Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz kültür dünyamıza 2 armağan

Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan “Vefatının 100. Yılında Ahmet Mithat Efendi Armağanı” ile “Beykoz Nüfus Defteri” tanıtıldı.

Beykoz Belediyesi’nin kültür yayınları arasında hazırladığı “Vefatının 100. Yılında

Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan “Vefatının 100. Yılında Ahmet Mithat Efendi Armağanı” ile “Beykoz Nüfus Defteri” tanıtıldı.

Beykoz Belediyesi’nin kültür yayınları arasında hazırladığı “Vefatının 100. Yılında Ahmet Mithat Efendi Armağanı” ile “Beykoz Nüfus Defteri”  düzenlenen programla araştırmacı ve edebiyatçılara sunuldu.

Türk Edebiyatı’nda roman türünün öncülerinden, gazeteci, tiyatrocu, yayıncı ve müteşebbis Ahmet Mithat Efendi’nin 100. vefat yıldönümü vesilesiyle hazırlanan

“Vefatının 100. Yılında Ahmet Mithat Efendi Armağanı” adlı kitap ile İstanbul’da yayınlanan ilk nüfus defteri olma özelliği taşıyan “Beykoz Nüfus Defteri” düzenlenen programla tanıtıldı. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen tanıtım programına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer,  Yazar Fatma Barbarosoğlu, Araştırmacı-Yazar Dursun Gürlek,  Yazar Vahap Aktaş, İrfan Dağdelen ile araştırmacı ve akademisyenler katıldı.

Edebiyatımıza 200’den fazla telif eser kazandıran,  Ahmet Mithat’ın 100. vefat yıl dönümü dolayısıyla Mustafa Miyasoğlu tarafından yayına hazırlanan “Ahmet Mithat Efendi Armağanı” adlı kitap yazarın, hayatı, eserleri, yaşam felsefesi ve müteşebbis kimliğine dair kapsamlı bir bakış sunuyor.

1834 yılında yapılan ilk resmi nüfus sayımından kaynağını alan İrfan Dağdelen’in hazırladığı “Beykoz Nüfus Defteri”  kitabında ise ilçenin o yıllara dair kişi bilgileri ile sosyal ve ekonomik yapısına dair bilgiler yer alıyor.   

Ahmet Mithat Efendi’nin Beykoz’a hizmet etmiş önemli bir şahsiyet olduğuna değinen Başkan Yücel Çelikbilek;  “Kendisi okuma ve yazmaya çok önem vermiş hayatını buna vakfetmiş bir şahsiyet. Sadece toplumda okuma yazmayı yaygınlaştıran bir yazar değil hür teşebbüse de inanmış, Beykoz’da ticari girişimlerde bulunmuş. Biz de belediye olarak çocuklarımızın kitapla tanışması için 13 bin 500 kitaplık bir kütüphane kurduk. Çocuklarımızın eğitimi için kültür ve eğitim faaliyetlerinde bulunuyoruz, kendisini rahmetle anıyoruz.” dedi. 

“Ahmet Mithat Efendi Armağanı” kitabına katkı sunan Vahap Aktaş ise yazarın çok yönlü kişiliğine değinerek “Beykoz’la bütünleşmiş, edebiyatımızın en renkli en canlı şahsiyeti. Halka okumayı yazmayı sevdirmeyi başarmış, bu amaçla yazmış, gelenekten kopmadan yeniliklere imza atmış, gazetecilerin ‘Efendi Babası’, çok yönlü bir isimdir. Sırmakeş suyunu şişelemiş, Beykoz Spor Kurucuları arasında yer almış” diyerek yazarın farklı yönlerini anlattı.

Araştırmacı-Yazar Dursun ise Cemil Meriç’le uzun süre birlikte bulunduğunu belirterek Meriç’in ‘Edebiyatımızda iki Ahmet vardır, biri Ahmet Mithat biri Ahmet Cevdet Paşadır’ diyerek bu iki isme dikkat çektiğini hatırlatarak yayınlanan kitap vesilesiyle memnuniyetini dile getirdi.

Nüfus defterlerinin insan-mekân ilişkisinin kurulduğu, yerel tarihe ışık tutan önemli kaynaklar olduğunu belirten ve çalışma hakkında bilgi veren İrfan Dağdelen; “Beykoz Balıkçılığıyla ünlü bir ilçedir fakat o yıllara ait nüfus bilgilerine baktığımızda kayıkçıların sayıca daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu da o dönemin nüfus bilgilerinin yanı sıra ilçe ekonomisi hakkında da bize bilgiler veriyor” dedi. 

Yayınların incelendiği toplantının sonunda günün anısına fotoğraf çekildi.

Beykoz’un ilk nüfus bilgileri gün yüzüne çıktı

1834 yılında yapılan ilk resmi nüfus sayımından kaynağını alan “Beykoz Nüfus Defteri”  çalışmasıyla ilçenin o yıllara dair kişi bilgileri ile sosyal ve ekonomik yapısına dair bilgiler gün yüzüne çıkarıldı.   

Beykoz Belediyesi’nin ilçe tarihine ve geçmiş sosyal yaşamına kaynak teşkil etmek üzere hazırladığı çalışma ilçe tarihinin daha kapsamlı şekilde anlaşılması ve geleceğe aktarılması amaçlanıyor.

Zira çalışmada,  sayımda zikredilen bölgelerde yaşayan insanların sadece isim ve lakapları değil meslekleri, hane numaraları, fiziki özellikleri, memleketleri, bölgenin nüfus hareketleri ile mahallelerin imam ve muhtarları gibi önemli şahsiyetlerine dair bilgiler de yer alıyor. Eserde ayrıca; 1800’lü yıllarda Beykoz’da yaşayan Müslüman ve gayrimüslim aileler hakkında bilgiler de mevcut.

Vefatının 100. Yılında Ahmet Midhat Efendi Armağanı

Türk Edebiyatı’nda roman türünün öncülerinden, gazeteci, tiyatrocu, yayıncı ve müteşebbis Ahmet Mithat Efendi’nin yaşamı ve eserlerini ele alan seçkin bir kitap daha kültür dünyamıza kazandırıldı.   

Beykoz Belediyesi tarafından yazarın vefatının 100. yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan “Ahmet Mithat Efendi Armağanı” adlı kitap Ahmet Mithat’ın kültür dünyamıza katkılarına, hayatı, eserleri ve yaşam felsefesine kapsamlı bir bakış sunuyor.

Edebiyatımıza 200’den fazla eser kazandıran, Mısır Çarşısı’nda bir aktar dükkânında küçük bir çırakken yazının, kitapların ve romanların büyülü dünyasına uzanan bir yolculuk Ahmet Midhat Efendi’nin yazı serüveni.

Kendisine “Hace-i Evvel” (ilk öğretmen), “Efendi Baba” ve “40 Beygir Gücünde Bir Yazı Makinesi” sıfatlarını kazandıran,  gayret ve üretkenlikle dolu bu serüven, “Ahmet Midhat Efendi Armağanı” adlı kitapta edebiyatseverlere sunuluyor.                

Eserlerinde bir ilkokul öğretmeni edasıyla topluma yön veren, okuma yazma yoluyla toplumun gelişeceğine inanan Ahmet Midhat Efendi,  gençlik yıllarında gelip yerleştiği Beykoz’da, vefatına kadar sanat, edebiyat ve eğitim faaliyetlerini sürdürür.

Beykoz Yalıköy’deki yalısında dönemin aydın ve sanatçılarını misafir eden, tiyatro oyunları sahneleyen, Akbaba’daki çiftliğinde fenni ziraat faaliyetlerinde bulunan Ahmet Mithat,  Sırmakeş Suyu ve Beykoz Spor Kulübü gibi köklü Beykoz markalarının da sahibidir.  

Araştırmacı-Yazar Mustafa Miyasoğlu tarafından yayına hazırlanan kitapta edebiyatçı ve akademisyenlerin Ahmet Midhat Efendi’ye dair farklı konu başlıklarında kaleme aldığı araştırma ve inceleme yazıları yer alıyor.

Ahmet Midhat Efendi’nin,  hayatı, romanları, tiyatro eserleri, fikir ve deneme yazarlığı, dergiciliği, gazeteciliği ve ticari girişimciliğiyle çok yönlü olarak ele alındığı kitap yazarı ve edebiyatımız için önemini genç kuşaklara aktarmayı da amaçlıyor.

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı