Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz’da mülkiyet hakkına CHP yine ret verdi!

Beykoz’da mülkiyeti belediyede bulunan fakat Yapı Kayıt Belgesi alan 4 bin 900 vatandaşa tapu verilme kararı CHP meclis üyeleri tarafından ‘ret’ edildi.

Beykoz’da mülkiyeti belediyede bulunan fakat Yapı Kayıt Belgesi alan 4 bin 900 vatandaşa tapu verilme kararı CHP meclis üyeleri tarafından ‘ret’ edildi.   

Beykoz Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısı ikinci oturumu Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapıldı. Toplantıda, mülkiyeti Beykoz Belediyesi’ne ait taşınmazların satış işlemleri hakkındaki Hukuk ve İmar Komisyon Raporu görüşüldü.

Beykoz Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olan yapılar için 2018’de imar barışının sağlanmasıyla Yapı Kayıt Belgesi verilmişti. Yine 2018’de yasa gereği, Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların bedeli ödenmek şartıyla rayiç bedel üzerinden belediyece doğrudan satış hakkı tanındı.

4 BİN 900 HAK SAHİBİ TAPU ALACAK

Beykoz’un farklı mahallelerinde 385 adet parselde bulunan taşınmazların satış işlemlerinin yapılıp tapularının verilmesi kararı mecliste tartışıldı.

Yapı Kayıt Belgesi alan 4 bin 900 vatandaşa doğan tapu alma hakkı, CHP meclis üyelerinin ‘ret’ oylarına rağmen AK Parti’nin ‘evet’ oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi.

“CHP OLARAK HAYIR DİYORUZ”

Karara karşı çıkan CHP Meclis Üyesi Cemal Yavuz, “Neden üzerinde bina olan Yapı Kayıt Belgesi almış kişiler bu haktan faydalanabiliyor? Boş arsası olan faydalanamıyor. Bu karara katılmadığımızı ve CHP olarak karara hayır demek için söz aldım. “ dedi.

Yavuz, “Üzerine 3 katlı, 5 katlı binası olan tapu alacak ama 30-40 metre bir gecekondu bir barakası olanda tapu hakkı alma sahibi olacak. Diğer insanların parseli boş diye ekip biçtiği parselin tapusunu alamayacak. Biz mülkiyet problemi kökten çözülsün istiyoruz. Siz şimdi orada üzerinde binası olan yerlerin Yapı Kayıt Belgesi alındığı için tapu vereceksiniz. İmar planı yapmıyorsunuz. Yarın bir gün plan yaptığınız zaman vatandaşa satmış olduğunuz yer sosyal donatı alanında, okulda yeşil alanda parkta kalacak. Eğer biz buna hayır diyeceksek insanlar tapularını almasın diye değil, insanların problemini çözerek daha çok insanın tapu almasından yana olduğumuz için.” ifadelerini kullandı.

“MÜLKİYET HAKLARINA KAVUŞMALARI SAĞLANACAK”

Konuya dair konuşan AK Parti Beykoz Meclis Üyesi Ahmet Deliak, Beykoz Belediyesi’ne ait 385 adet parselde Yapı Kayıt Belgesi alan ilgili parseller için hak sahiplerinin tapu hakkının ortaya çıktığını belirterek, “Bu vatandaşları son derece memnun edecek, uzun yıllardır özlemle bekledikleri mülkiyet haklarına kavuşmalarını sağlayacak bir düzenleme. Bunu gönül isterdi ki bu meclis bir bütünlük içerisinde hep beraber çıkarsın.” dedi.

“DİĞER VATANDAŞLARIN HAK KAYBI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Ahmet Deliak, yasa gereği, Yapı Kayıt Belgesi olmayan vatandaşların mağdur olmadığının da altını çizerek, “Bunu yapmak zorundayız. İlgili kurumun, Beykoz Belediyesi’nin bundan kaçınma gibi bir keyfiyeti de söz konusu değil. ‘Diğer vatandaşlar mağdur oluyor.’ deniyor. Hayır, niye mağdur olsun. Yasa ve bu düzenleme kapsamında sahip oldukları bir hakkı mı kaybediliyorlar? Hayır. Onlarla ilgili bir konu değil. Bir kısım parsel için hak ortaya çıkmış bu hak onlara verilecek. Umarım haktan faydalanacak vatandaşlarımız bir an evvel tapularına kavuşurlar. Konu içerisine dâhil olmayan parsellerde yaşayan vatandaşlarımız için de herhangi bir hak kaybı söz konusu değil. Sadece ilgili yasa onları kapsamıyor.  Çözüm sağlanacak bir kısım ortaya çıktığında ‘bu anda şunu çözmüyorsanız o halde bunu da çözmeyin’ mantığını anlamakta zorluk çekiyorum. Çalışmalara başlanılması için meclis kararın verilmesi icap ediyor. Dolayısıyla biz bu teklife AK Parti olarak olumlu oy vereceğiz. Tüm meclisin bir bütünlük içerisinde bu teklife olumlu oy kullanmalarını dilediğimi ifade etmek isterim.” diye konuştu.

“2013 YILINDA İNSANLARI YANLIŞ YÖNLENDİRDİNİZ”

Deliak, sözlerinin devamında 2013 yılında İBB parsellerinin satışına vurgu yaparak, “O dönemde bu satışların yapılmaması için kimin buralarda insanların yanlış bilgilendirdiği arka kapılarda neler konuşulduğu biliniyor. Verilecek tapuların sahte olduğu gibi safsatalar. O günkü CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın beyanları var. Meydanda insanlara ‘uzak durun, almayın’ noktasında yanlış yönlendirmeye çalıştıklarını hepimiz biliyoruz.” diye ekledi.  

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.