Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykozlu esnaflara yeni Ticaret Kanunu anlatıldı

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu ile ilgili bir “Esnaf Çalıştayı” düzenledi.

Beykoz Kaymakamlığı (BEUROKOM) ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun işbirliğinde “ Yeni Türk Ticaret Kanu

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu ile ilgili bir “Esnaf Çalıştayı” düzenledi.

Beykoz Kaymakamlığı (BEUROKOM) ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun işbirliğinde “ Yeni Türk Ticaret Kanunu Çerçevesinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Değerlendirilmesi- Esnaf Çalıştayı” başlığını taşıyan bir panel düzenlendi. Ancak Kaymakamlık tarafından 120 Beykozlu esnaf davet edilmiş olmasına rağmen, katılımdaki düşüklük, Kaymakam Aydın Ergün tarafından eleştirildi.

Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Baki Aksu, okulun öğretim üyeleri ile Beykoz’da faaliyetlerini sürdürmekte olan yaklaşık otuza yakın esnaf katıldı.

Alanlarında uzman konuşmacılar

Moderatörlüğü Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Koban tarafından gerçekleştirilen panelde, Alman Üniversitesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Akın, “ Genel Bakış Açısı ile Yeni Türk Ticaret Kanunu, Temel Esasları ve Getirdiği Yenilikler” başlığı altında bir sunum yaparken; Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Eyüp Sabri Yücel ise, “Kobi’lerin Muhasebe Düzeni ve Sürecine Yeni Türk Ticaret Kanunu Çerçevesinde Bakış” konusunda bilgiler verdi.

KOSGEB Kobi Uzman Yardımcısı Alim Karataş, “ Yeni Türk Ticaret Kanunu’ndaki Düzenlemelerin Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere Yansıması” ile ilgili olarak katılımcılara bilgi aktarırken, KOSGEB Marmara Bölge Müdürü Servet Koçak da “ KOSGEB ve KOSGEB Desteklerinin Kurumsallaşma Sürecindeki Kobilerde Kullanım Esasları” başlığını taşıyan bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi.

Yeni Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek

Yaklaşık 50 yıldır yürürlükte olup 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu’nun, dünyadaki gelişmelerden etkilenerek yapılandığını ifade eden Alman Üniversitesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Akın, yeni kanun ile ortaklar ve alacakların çıkarlarını ön planda tutarak oluşturulmuş kurumsal yönetim esaslarının getirildiğini ifade etti.

Şirketinize olan borcunuzu 1 Temmuz 2015’e kadar ödemek zorundasınız

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda Limited ve Anonim Şirket yapılarının tamamen değiştirildiğini belirten Yrd. Do. Dr. Akın, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren, ortaklara şirkete borçlanma yasağı getirildiğini kaydetti. Akın’ın verdiği bilgilere göre, şirket ortakları şirketlerine olan borçlarını 1 Temmuz 2015 tarihine kadar kapatmak zorunda; aksi takdirde bunun cezai yaptırımları olacak.

Şirketler, internet sitesi kurmak zorunluluğunda

Yeni Ticaret Kanunu’nun getirdiği diğer bir yenilik ise, şirketlerin web siteleri oluşturarak bilgi verme zorunluluğu. Yeni Kanun’da, kurumların şeffaf olması için bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması öngörülüyor. Yrd. Doç. Dr. İrfan Akın, bu zorunluluğun şirketlerin kendilerini kamuoyuna doğru ifade edebilmeleri açısından önemli olduğunu belirtti ve insanlar arasında    ‘firmaların ihaleler gibi gizli bilgilerinin de paylaşılacağı” şeklinde yanlış bir bilgilenme olduğunu hatırlattı. Akın, bunun doğru olmadığını kaydetti. 

Şirket ortaklarına özel bir şifre ile bilgilere ulaşma olanağı verilecek

Akın, şirketlerin internet aracılığı ile yapacakları bu bilgilendirmenin sadece şirketin genel değerlerini kapsayacağını, şirket ortakları için ise kendilerine verilecek özel bir şifre ile daha detay bilgilere erişme olanağı sunulacağı hatırlatmasında bulundu. Alman Üniversitesi öğretim üyesi Akın, “ Şirketlerin ileriye dönük planlarını internet ortamında paylaşmasını şu anda kimse beklemiyor” dedi.

İnternet zorunluluğu için son süre 1 Temmuz 2013

Anonim Şirketler, Limited Şirketler ile Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit şirketler, en son 1 Temmuz 2013 tarihine kadar web sitelerini oluşturmak zorundalar. Bu yasağa uymayan firmalar için ise para ve hapis cezası söz konusu.

İkincil mevzuatlar hâlâ yayımlanmadı

Panelin ikinci konuşmacısı olan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyesi Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Eyüp Sabri Yücel ise, yaptığı konuşmada, Resmi Gazete’de 14 Şubat 2011 tarihinde yayımlanmış bulunan yeni Türk Ticaret Kanunu’nun ikincil mevzuatlarının hâlâ yayımlanmadığını belirterek, “ o nedenle açıklamaların mevcut kanun çerçevesinde yapıldığını” hatırlattı.

Çelişkili hususlar var

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda çelişkili hususlar bulunduğunu da kaydeden Yücel, bir sermaye şirketinin türünü değiştirebilmesi konusunun hüküm altına alındığı 181. madde ile 194. maddelerin birbirleriyle çelişkili olduğunu söyledi.

Eyüp Sabri Yücel, yeni Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte KOBİ’ler ve büyük şirketlerin muhasebelerinin “Uluslararası Muhasebe Standartları Sistemi (UFRS)”ne göre tutulacağını belirtti.

Şirketin kasası, şirket sahibinin kasası demek değil!

KOSGEB Kobi Uzman Yardımcısı Alim Karataş ise, yaptığı konuşmada, “tüzel kişilik” kavramının Türkiye’de bugüne değin doğru uygulanmadığını ifade etti. Şirketin kasasının, şirket sahibinin kasası demek olmadığının altını çizen Karataş, yeni Ticaret Kanunu’nun kurumsallaşmayı mecburi hale getirdiğinin ifade etti.

Türkiye, kayıt dışı büyüyor

Türkiye’de vergi inceleme oranının yüzde 3 civarında olduğunu kaydeden Alim Karataş, “ 15 yıldır vergi denetimine giden arkadaşların satış ve alış faturalarına baktıklarını gördüm. Biz bugünlere denetimsiz gelmişiz. Biz, kayıt dışı büyümüşüz. O yüzden Türkiye’de büyüme oranı yüksek. Çünkü biz kayıt dışı büyüyoruz. Artık kayıt dışı ile büyümek sona erdi” dedi.

Popülist siyasetçi bu yasayı dejenere eder

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel ise yaptığı konuşmada, kendisinin de takdir ettiği söz konusu Yasa’nın “şeffaflık, adil olma ve haksız rekabet adına çok ciddi kurallar getirdiğini” kaydederek, şunları söyledi: “Bunu görmekten mutluyum ama yılların tecrübesiyle bir tespitim var: Okyanusun ötesinden bir anka kuşunu alıp Türkiye’ye getirirken, Bermuda Şeytan Üçgeni’nde bu kuş kayboluyor; anka kuşu develeşiyor, deve kuşu oluyor. Türkiye, bir devekuşular cenneti. Bunun tek nedeni popülist siyasetçi. Devlet isterse bu yasayı uygular. Bu Yasa ile şirketlerin büyük bir kısmı çok büyük sıkıntılar yaşayacak. Ancak bu fedakârlığı bu ülke taşıyabilir ise, bu ülke kazanır. Ancak ben, geleneksel popülizmin bu Yasa’yı orasından burasından mutlaka deleceğinin ve dejenere edileceğinin üzüntüsünü yaşıyorum şu anda.”

Mali müşavirlerde bilgi eksikliği var

Yüksel konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Yasaların yapılması değil, uygulanması önemlidir. Türkiye uzun vadede bundan çok büyük bir kazanç elde edecektir. Ancak benim endişem, siyasetçiler ve ayrıca denetçilerin bilgi birikimi eksiklikleridir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde ne kadar yeminli mali müşavirin bu konuda bilgili olduğu konusundaki endişelerimi paylaşmak istiyorum.”

Enseyi karartmayalım!

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Eyüp Sabri Yücel ise, Prof. Dr. Ahmet Yüksel’in “mali müşavirlerin bilgi eksikliğine ilişkin” iddiasına itiraz ederek, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak bu güne kadar 15 bin kişiye Türk Ticaret Kanunu ve Uluslar arası Muhasebe Standartları konusunda eğitim verdikleri hatırlatmasında bulundu. Yücel,       “Bunlar öğrenilmeyecek şeyler değil. Onun için enseyi karartmayalım; önümüze bakalım. Bu Yasa, bu ülkeyi muasır ülkeler seviyesine çıkaracaktır” yorumunu yaptı.

Bugüne kadar köpeksiz sokakta gezdik

Eyüp Sabri Yücel, yeni Yasa ile oluşacak sistemi şu benzetme ile tarif etti: “Bugüne kadar biz köpeksiz sokakta gezdik. İsim olarak şirket olup, aslen şirket olmayanlar, bu kanun ile birlikte aslına rücû edecekler. Ayrıca denetçiler, şayet yanlış finansal tablo vermişler ise, bundan sorumlu olacaklar.”

Esnafların soruları da cevaplandırıldı

Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu’nun konferans salonunda gerçekleşen ve Beykozlu esnafların bilgilenmesi amacını taşıyan panelde, esnafların sorularına da yer verildi.

Panelin son konuşmacısı olan KOSGEB Marmara Bölge Müdürü Servet Koçak ise katılımcıları KOSGEB’in firmalara sağladığı çeşitli destekler konusunda aydınlattı.

Bu etkinlikler Beykoz’daki istihdam açısından önemli

Panelin sonunda ise moderatör Yrd. Doç. Dr. Emine Koban ile Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün de söz aldılar. Koban, söz konusu panelin “bir kıvılcım” olduğunu belirttiği konuşmasında, “Beykoz’da yeni istihdam alanlarının yaratılması ve mevcut olanların da sürdürülebilirliğinin sağlanması noktasında bu etkinliklerin devamının önemine” değindi.

Kaymakam Aydın Ergün katılım azlığını eleştirdi

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün ise, panele 120 esnafın davet edilmiş olmasına rağmen, katılım azlığı nedeniyle “hayal kırıklığı” yaşadığını ifade etti ve “bir hayal kırıklığı var ise, bu kusur bizimdir. Bu toplantının önemini anlatmak, organize edenlere düşer” dedi.

Doğmamış çocuğa don biçmek!

Kanun’un Temmuz ayında yürürlüğe gireceğini hatırlatan Ergün, uygulanmasına henüz başlanmamış bir kanunun panel ortamında eleştirilmesini doğru bulmadığını da sözlerine ekledi. Ergün, bunun ‘doğmamış çocuğa don biçmek’ olacağını kaydetti.

Kaymakam Aydın Ergün, konuşmasının sonunda ise, katılımlarından dolayı Beykozlu esnaflara teşekkürlerini sundu.

Panelin sonunda ayrıca, katılımcı konuşmacılara teşekkür belgesi de takdim edildi.

Haber: Arzu Başlantı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.