Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Aydın Düzgün: Nun Okulları'nın ruhsatı iptal edilmeli

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Danıştay'ın Nun Eğitim ve Kültür Vakfı Okulları ile ilgili verdiği karara ilişkin basın açıklaması yaptı.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Danıştay'ın iptal ettiği Beykoz…

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Danıştay’ın Nun Eğitim ve Kültür Vakfı Okulları ile ilgili verdiği karara ilişkin basın açıklaması yaptı.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Danıştay’ın iptal ettiği Beykoz Nun Eğitim ve Kültür Vakfı Okulları 1/5000’lik nazım imar planları ve 1/1000’lik imar uygulama planları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Kavacık’taki ilçe binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında İlçe Başkanı Aydın Düzgün’ün yanı sıra İlçe yöneticileri ve meclis üyeleri de hazır bulundu. Düzgün yaptığı açıklamada Nun Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Beykoz’da yaptığı okul ile ilgili İstanbul 10’uncu İdare Mahkemesi açılan dava ile başlayan sürecin en son Danıştay’ın verdiği planların iptal kararı ile sona erdiğini söyledi.

Basın toplantısının başında sürece dair kısa bilgiler veren CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığına konu hakkında başvuru yaptıklarını fakat kendilerine halen daha bir satır yazı ulaşmadığını söyledi. Düzgün mahkeme kararına ilişkin ise şunları söyledi;

Bile bile yanlış yaparsanız tabiki zarar edersiniz

Beykoz ilçesinde 2’nci derece SİT ve orman içi dinlenme alanında kalan arazi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1/5000’lik nazım imar planları ve 1/1000’lik imar uygulama planlarında Özel Eğitim Tesisi olarak konuluyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun Doğal Sit Koruma ve Kullanma Koşullarına göre turizm dışında herhangi bir yapılaşmaya gidilemez. Kısaca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arazi ile ilgili Özel Eğitim Tesisi kararı veriyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 1999 senesinde aldığı karar gereği burada eğitim tesisi yapamazsın. Ancak turizm ile ilgili bir şeyler yapabilirsin. Bunun böyle olduğu bilerek bunu yapıyorlar. Sonra şöyle zarar ettik falan diyorlar. Bile bile yanlış yaparsanız tabiki zarar edersiniz.

Mahkeme sonucu beklenmeden inşaat yapıldı

Bir diğer konu ise; Beykoz Belediyesi yetki alanında kalan alanlarda parsel büyüklüğü en az 1000 m2 olan yerlerde en fazla iki kat yapılabiliyor. Ama orada en az 4 kattan aşağı yapı yok. Ayrıca kararda bir binanın taban alanı da 200 m2’yi asla geçemez deniliyor. Buralar ayrıca doğal ve kırsalı korunacak alan olarak geçiyor. Buranın hiçbir tarafından tutulacak yeri yok. İptal kararı da verildi. Bu mahkeme sonucu beklenmeden inşaat yapıldı. Çünkü başlarına ne geleceğini biliyorlardı.

Beykoz Belediyesi ruhsat ve projeleri iptal etmeli

Şimdi ne olacak deniliyor. Beykoz Belediyesi buradan sesleniyor. Nun Okulları’nın altlığını oluşturan imar planlarının iptal olduğuna göre ivedilikleri ruhsat ve projeleri iptal etmesi gerekiyor. Bizde unun takipçisi olacağız. İptal etmezlerse suç işlemiş olurlar ve yarın yine zarar ettik diye bağırırlar.

Okul alanı olarak gösterilen yerler kaldırılmış

Bir diğer konuda Beykoz’da daha önceden tasdiklenen Doğal Sit Planları var. Soğuksu, Acarlar bölgesi. Burada birçok okul alanı olarak gösterilen yerler kaldırılmış ve yerine konut inşaatları başlamış durumda. Mecliste de bu konuyu gündeme getireceğiz. Bu kaldırılan eğitim tesisleri nereye gitti. Planlarda korundu mu yoksa yok mu oldu. Bu konunun da takipçisi olacağız.

İtirazlar sonuçlanmadan ruhsat vermeyin

Son planlarda tarım alanı olan araziler şuan konut olarak planlandı. Bu planlar üzerinde belediyeye yapılan itirazların cevapları beklenmeden Beykoz Belediyesi buralara ruhsat vermenin peşinde. İtiraz sonucu beklenmeden buralara ruhsat vermemelerini diliyorum. Verilirse Nun Okulları gibi buralarında ruhsatları iptal olacak. O yüzden belediyenin itirazlar sonuçlanmadan ruhsat vermemesini bekliyoruz. Beykoz Belediyesi bundan sonra Nun Okulları ile ilgi kararı iyice okuduktan sonra ruhsat vermesini tavsiye ediyoruz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.