Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Toplumsal Değer Algısı

Değer görmek hepimizin içinde olan dürtüsel bir istek. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, çevremizden ve toplumdan beklediğimiz bir onaylanma isteği…

Değer görmek hepimizin içinde olan dürtüsel bir istek. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, çevremizden ve toplumdan beklediğimiz bir onaylanma isteği…

Her insan saygı ve değer görmek ister ama bunu bazen bulamaz. Bulamamasının nedenini çoğu zaman toplum kaynaklı zannetse de esas neden genellikle kişinin kendine biçtiği değerdir.

Kendinize duymadığınız saygıyı başkasının size göstermesini beklemek, akmayan bir musluğun başında suyun gelmesini beklemek gibidir. Saygı görmek isteyen önce kendisine saygı duymalı, saygı gösterdiği insanlara davrandığı gibi kendisine davranmalı. Olmak istediği kişi, görmek istediği değer neyse, o pozisyonu, o saygıyı hak eden biri toplumdan nasıl geri dönüşler alıyorsa, kendisini tam da o olmak istediği yere konumlandırarak ilk önce kendi kendine o ihtimamı göstermeli. Zaman içinde göreceksiniz ki sizin kendinize duyduğunuz saygı ve sevgi arttıkça insanların size karşı olan tavırları değişecek.

Minik bir örneklendirme gerekirse; bir anne baba çocuğuna nasıl davranıyorsa, toplumun büyük bir kısmı çocuğa ebeveynlerinin davranışına benzer tavırlarla yaklaşma eğiliminde olur. Kendi çocuğuna öfkeli davranan ebeveynler bile, sakin bir ailenin çocuğuna bağırmaya çekinir. Bu etrafınıza bakınca bile gözlemleyebileceğiniz bir durum.

Demem o ki, siz kendinize ne değer biçerseniz, insanlar da size o değere layık davranır. Kendinizi yüceltmek ya da küçültmek tamamen sizin tercihiniz, tamamen sizin eseriniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı